Anasayfa / Röportaj / Blog / Burak Pehlivan Bir Grek Katolik Noel yemeğine dönük izlenimleri

Burak Pehlivan Bir Grek Katolik Noel yemeğine dönük izlenimleri

Burak Pehlivan, Hayatımda ikinci kez bir Noel yemeğine iştirak ettim. Geçtiğimiz yıl Ortodoks bir aile ile beraberdim, bu sene ise bir Grek Katolik dostum beni onlar için çok önemli olan Noel yemeğine davet etti.

Burak Pehlivan Grek Katolik Noel yemeğine dönük izlenimleri | Lviv Haber


Burak Pehlivan, Grek Katolik Yemeği, Lviv Noel, Lviv izlenimleri, Lviv Hakkında Yazılar, ivano frankvisk, Lviv Yemek, Lviv Gelenekleri, Ukrayna Yemek Kültürü, Ukrayna Gezi Yazıları, Ukrayna hakkında Yazılar


Hayatımda ikinci kez bir Noel yemeğine iştirak ettim. Geçtiğimiz yıl Ortodoks bir aile ile beraberdim, bu sene ise bir Grek Katolik dostum beni onlar için çok önemli olan Noel yemeğine davet etti. Grek Katolikler ve Ortodoks Hıristiyanlar, Katolik ve Protestanlardan bağımsız olarak, takvim farklılıklarından ötürü Noel’i 24 Aralığı 25 Aralığa bağlayan gece değil, 6 Ocağı 7 Ocağa bağlayan gece kutluyorlar. Bu gece, yani Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan gün, Hıristiyanlıkta var olan orucun da son günü. Arkadaşımın evindeki akşam yemeğinde bana harika bir konukseverlik gösterildi, Ivano-Frankovsk* bölgesinden gelen aile büyükleri ve ailesi ile birlikte beni en güzel biçimde ağırlamaya çalıştılar. Yemek duasının akabinde, buğday, şeker, haşhaştohumu, bal, üzüm ve ceviz içinden, bugüne özel hazırlanan bir tatlı olan Kutya ile yemeğe başlandı. Kutya, yılda yalnızca iki kez yapılıyor, Noel ve Paskalya’da. Tatlıyı müteakip etsiz borş çorbası -çorbada et yoktu malum Hristiyanlar’ın Noel’in sonuna kadar et yememe oruçları devam ediyor- daha sonra Ukrayna’ya özgü bir hamur işi olan vareniki, ana yemek olarak balık ikram edilirken, yemek esnasında kuru meyveden yapılan ve bir çeşit az şekerli şerbet diyebileceğimiz uzvar içildi. Akşam, birkaç çeşit tatlı ikramıyla son buldu.


b_pehlivan_n3


Noel akşamında Hz İsa’nın 12 havarisini temsilen 12 farklı yemek sunulması bir gelenek. Ev sahiplerim zengin bir sofra hazırlamış olmalarına rağmen 12 farklı yemeğe ulaşamamanın bir parça burukluğu içerisindeydiler, yine de Sovyet dönemini andıklarında yüzlerinde gülümseme belirdi. Zira dostumun dedesi ve babaannesi dini ve kültürel gereklerini yerine getirmek istedikleri için Stalin devrinde işten çıkarılıp 7 yıllığına Sibirya’ya sürülmüşler. Kendi meslekleri olan öğretmenliği yapmaları ise ömür boyu yasaklanmış. Benim ile aynı jenerasyondan olan arkadaşımın çocukluğu döneminde ise, Noel kutlamaları zamanında evin bütün pencereleri kapatılır ve büyük bir gizlilik ile Noel yemeği yenilirmiş. Kimin ajan olup olmadığı bilinmediği için gizlilik önemliymiş. İnsanlar, iş arkadaşlarından, komşularından hatta aile bireylerinden bile emin olamazlarmış. Noelin ertesi günü çocuklar okula gittiklerinde öğretmenler, öğrencilerine bir gün önce ne yaptıklarını sorar, adeta Noel’i kutlayıp kutlamadıkları konusunda onları sorguya çekerlermiş. Ebeveynlerinin, Noel’i kutladığını ağzından kaçıran çocukların ailelerinin başı büyük belaya girer, şanslı olan anne ve babalar işlerini kaybederler, diğerleri ise muhtemelen, Birliğin ücra köşelerine sürülürlermiş.


Burak Pehlivan, Grek Katolik Yemeği, Lviv Noel, Lviv izlenimleri, Lviv Hakkında Yazılar, ivano frankvisk, Lviv Yemek, Lviv Gelenekleri, Ukrayna Yemek Kültürü, Ukrayna Gezi Yazıları, Ukrayna hakkında Yazılar

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Batı Ukrayna Ziyaret için 10 Güzel Köy

Batı Ukrayna Ziyaret için 10 Güzel Köy, lviv yakınlarda nerelere gidebilirim? Sorusuna ...

Translate »