Anasayfa / Rota / Gezgin&Rota / Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek
Doğru Kitlenize Ulaşmak için Reklam Verin

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol ve Hokey maçları, İlk Postahane, İlk Üniversite, İlk Gaz Lambası, İlk Bira Fabrikası, ilkleri sizler için araştırdık. Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek | Lviv Haber Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol…

Genel Bakış

Çok İyi..!

Özet : Lviv Hakkında İlginç Gerçekler

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol ve Hokey maçları, İlk Postahane, İlk Üniversite, İlk Gaz Lambası, İlk Bira Fabrikası, ilkleri sizler için araştırdık.

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek | Lviv Haber

Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol ve Hokey maçları, İlk Postahane, İlk Üniversite, İlk Gaz Lambası, İlk Bira Fabrikası, ilkleri sizler için araştırdık.


1.İlk Kitap

Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek | Lviv Haber

  • “Havari” ve Ivan Fedorov

Ukrayna Lviv’de 1574 yılında ilk Basılan Kitap Ivan Fedorov ‘un “Havari” adlı kitabıdır. Dönemin Gerici Din adamlarının Başkent ‘ten sürgün ettiği Ivan büyük zorluklarla kurulan “Lviv Bohospasennoho” adı verilen Matbaa da imkansızlıklar içerisinde Sanatsal bir tasarıma sahip ilk kitabı “Havari” ‘den 1200 kopya basıyor. Ukrayna yanı sıra bugün Rusya, Polonya, Bulgaristan, ABD ve diğer bazı ülkelerin kütüphanelerinde kopyası bulunmaktadır. Yaklaşık 100 kopya ‘nın ise korunduğu bilinmektedir.  


2. İlk Demiryolu

Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek | Lviv Haber

  • Lviv Eski tren istasyonu | NAC

1859 yılında Przemysl “Перемишля” ‘den Lviv ‘e 97 Km ‘lik uzun bir Tren yolu hattı döşendi. Bu Demiryolu Lviv, Krakow, Chernivtsi, Brody ve Pidvolochysk ‘a uzanan alanı kapsıyordu. 1861 yılının Ekim ayında Başlangıç noktası olarak belirlenen Lviv Tren istasyonunun yapımı tamamlanır. İlk YOlcu Treni 4 Kasım 1861 yılında Przemysl ‘den kalkarak 14:30 ‘da Lviv Tren İstasyonuna giriş yapar. Bu ilk Köylülerin yerli Müzisyenlerin katılımıyla büyük bir şölen olarak kutlanır.  


3. İlk Hokey Oyunu

3

  • 1929 yılında Lviv Hokey takımı “Poґon” ilk Şampiyonluğunu alır | NAC 

Ukrayna ‘nın ilk uluslararası kuralların belirlediği nitelikdeki Hokey Takımı Lviv ‘de oluşturulur. 1908 yılında L’pateni dernek çabaları ile hokey oyuncusu eğitimi başlatılır. Ukrayna ‘nın ilk milli hokey takımı olma özelliği de taşıyan takım yeni çağın başlangıcında uluslararası etkileşim için bir spor dalı olarak faaliyet gösterir.

Doğru Kitlenize Ulaşmak için Reklam Verin

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Gezgincilerin Gözünden Lviv Gezi Yazıları

Şehri gezen seyyahların Lviv Gezi Yazıları nı inceledik ve sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz ...