Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci – Easter Fest

By on 26 Mart 2017

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Her Ülke de Dini Bayramlar Kutlanır. Hristiyanlar için En Renkli ve Kutsal Bayramlardan biri Paskalya Bayramı Doğanın uyanışıyla birlikte bereket ve bolluk için yürekler dua eder.

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci – Easter Fest | Lviv Haber

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları

Paskalya Bayramı Ukraynalılar için Ana Bayramlardan birisidir. Paskalya Bayramı Tanrının Kıyametini, Ölümü ve Doğumu, Dirilişi imgeleyen, Doğanın tekrar can bulduğu mayıs aylarında Ukraynalıların Tanrıya Şükranlarını sunduğu En Güzel Bayramlarındandır.

Tüm Dünya Kültürlerinde olduğu gibi Metropolleşmiş Kentlerde Sürdürülen Yaşamlar artık  Bayramlara daha az ilgi gösterip Hayatın tıknaz-lığına düşmüşlerdir. Sadece Köylerimizde Doğduğumuz yerde Toprağımızda Daha Çok His uyandıran Bu tip bayramlar, Aslında çocukluğumuzda Keyif aldığımız arkadaşlarımızla vakit geçirmemize imkan sağlar. Çünkü Hayat Artık Daha Kozmo Politik ve Kendimize yakın hissettiğimiz sevdiklerimiz iş gerekçesiyle daha uzak diyarlarda yaşıyor.

Köy Ortamında ise Doğanın Canlandığı Bu günlerde Bayramın anlamı daha güçlü hislerle yaşanmaktadır. Sizlere Lviv Bölgesi yakınlarında küçük ve Bozulmamış Doğasıyla geleneklerine ve göreneklerine bağlı yaşayan şirin bir köyde yöresel halkın Bayram Paskalya sevincini anlatmaya çalışacağım.

Sevgili Lviv Haber Takipcileri Sizler için Güzel Öyküler ve Anılar Topladım. 


Lviv_Koy_Paskalya02    Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları    Lviv_Koy_Paskalya06


Paskalya Bayramı En Eski Adetlere Dayanır. Yüz Yıllar önce Bu Coğrafyada yaşan insanların kültürüne yerleşmiştir. Paskalya Öncesi Perhiz dediğimiz benzerine Müslümanlar için Kutsal Öneme Sahip Ramazan Ayı gibi 40 Gün Süren Ulu Oruç dediğimiz bir dönem geçirirler. Bu dönemde insanlar eğlencelerden ve yağlı yemeklerden uzak dururlar.

Ulu Oruç ‘un son haftası insanlar Paskalya için özenle hazırlanmaya başlar.

  • Paska “Ritüel” Ekmek Hazırlığı – “Paskalya ‘ya Özel Pasta Biçiminde Ekmek”

Batı Ukrayna ‘da Ritüel Ekmeği Perşembe ve Cumartesi günleri Pişirirler. Köy Fırınlarında ise Cuma Günü toplu olarak pişirtmek için verilir. ve Bu Ekmek herkes ile paylaşılır.

  • Bayram ‘da misafirlere sunmak için Salam ve Kavurma Bazı bölgelerinde ise Bütün Şekilde Domuzu Pişirirler.
  • Paskalya Yumurtaları hazırlanır – Yumurta Boyama

Perşembe Günü ise Bahar Temizliği günü ‘dür. Ukraynalı insanlar evlerini ve eşyalarını temizler. Bunun Şifa olduğuna inanırlar. Bahar ile gelen hava eve dolar ve Bütün yıl boyunca Tüm Sıkıntı ve Hastalıklardan korunduklarına inanırlar.


Lviv_Koy_Paskalya05    Lviv_Koy_Paskalya07

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları    Lviv_Koy_Paskalya10


Cuma Günü Ayin için insanlar kiliseye gider ve Kefen “Plaşçanıtsa” dedikleri bir bezi kiliseye götürürler. Temsili olarak Hz. İsa ‘nın bedeni Haçtan Çıkarıldıktan sonra Bu beze sarılır ve Ebedi Huzurunu bulacağı mezara götürülür. Bu günde bir çok yerde insanlar hiç bir şey yemeden günü geçirirler.

Bazı bölgelerde ise Cumartesi ayinin ‘den sonra insanlar Kiliseden gitmezler. Lviv Bölgesinde Pustomıtivskij Yöresinde Akşama kadar kilise de bekler ve ayine katılırlar. Kilise ‘de onlara Şarap ve Paskalya ekmeğinden ikram edilir. O güne özel insanlar ve Kilise Papazı Bayramlık olarak hazırlanan kıyafetlerini giyerler.

Lviv ‘de Paska “Ritüel Ekmeği” Cumartesi gündüz yapılır. Lviv Etnoğrafya Parkında Etkinlikler Düzenlenir. Lviv Etnoğrafya Parkında ve Köylerde Gece Mesih ‘in Dirilişi için Ayinler Düzenlenir. Baharın gelişi, Dünya Nimetleri, ve Yaşamları için Şükranlarını sunmak için dua ederler. Kilise Müminleri uzun süreli oruçtan sonra Güzel yemekleri yemeleri Hayır Duaları ile Zengin Paskalya Masası bu Doğa için Sevinç Sembolü ‘dür.

Hemlnitskij bölgesinde Cumartesi Gecesi Gençler Ormanda Ateşin yanında toplanırlar. Ara ara Ateşin içine Patlayan özel balonlar atarlar ve Yaklaşan Bayramı kutlarlar. Sabaha kadar Eski döneme ait efsane ve Hikayelerin anlatıldığı Sabaha Kadar Süren Eğlence ‘de gençler Paskalya yı kutlamak için kiliseye giderler.

Bütün Gece Süren Ayin ‘de Törenin bir çok anında Papaz Halka Seslenir. “Mesih Yükseldi!” Topluluk karşılık olarak “O hakikaten Yükseldi!” şeklinde cevap verir. Paskayı “Ritüel” Ekmeğini sabaha yakın kutsarlar.

Paskalya Sepeti oluşturulur. Bu Sepette Paskalya Yumurtaları hariç;

  • Et, Yağ, Tuz (Yöresel Halk Paskalya Tuzu Büyülü bir öneme sahip olduğuna inanılıyor.), Salam, Balık, Penir, Sarımsak, Şarap, Kek, vb. Şükranlarını sunmak için ürünler bulunur. Bunların en üstünde ise bütün sepetlerde, İsa ‘nın Sembolü Mutlaka Bulunur.

 


Bazı inanışlara göre de Paska ekmeğini kesecek bıçağında kutsanması gerektiği söyleniyor.

Paskalya Sepetlerinin için da mutlaka yaban turpu koyarlar. Sepetleri Nakış Havlularıyla, Cezayir Menekşe siyle ve mumlarla süslerler. Paskalya Sepeti Şimdilerde Sorkun Sepeti olarak adlandırdıkları şekilde olsa da, Lviv ‘in Busk Yöresi gibi bazı yerlerde Buğday Başaklarının Saplarından Örülmesi ile Yapılıyor.

Paskalya Bayramının Birinci be İkinci gününde Misafirlikler vardır. Akrabalar ve Komşular birbirini ziyaret eder. Haçlara (GodParents) giderler. Birbirlerine Paskayı Ekmeği, Yumurtalar ( Kraşanka, Pısanka ) hediye ederler. Geleneklerine göre Paskalya bayramında mutlaka herkes yeni bayramlık elbise diker veya alırlar. Evleri için yeni bir şeyler alırlar.
inanışlarına göre bu olay yıl boyu Evlerine Bereket ve Bolluk getirecektir. Yıl boyu herşey yeni olacak ve çoğalacak yapacakları olaylarda bereket ve bolluk olacaktır.

Paskalya bayramı için Aile içi kurulan zengin sofra da aile bireylerinin hepsi bulunmak zorunda Bu Aile birlikteliğinin en önemli olgularında biri ve inanıyorlar ki Aile birbirinden bağlarını her zaman koruyacak.

Eski bir geleneği her zaman korumaya özen gösteriyorlar;

Ailenin Reisi birinci yumurtayı (Kraşanka, Pısanka) Masada herkese düşecek şekilde bölüştürür.  Paskalya için kurulan masa Çok zengin içeriğe sahip olmasının nedeni Zengin ve bereketli bir yıl olmasını diledikleri içindir.

Köylerdeki Paskalya Kutlamalarının En önemli kısımlarından biri Paskalya Yumurtaları dır. Yumurtalar diriliş sembolü olarak görülmektedir. 

Yumurtalar Evrenin küçük modelini simgeler, ve bir hayatın başlangıcı olarak imgelenir. Yüz yıllardır süren gelenekte yumurtalar “Pısanka” yaşlılar için koyu renkte resimlerle süslenirmiş. Çocuklar için ise daha parlak renkler kullanılırmış. Kızlar sevdikleri erkekler için Özel hazırladığı pısanka yumurtaları ona vermek zorundaymış. Pısankalar kutsandıktan sonra yıl boyu evlerde saklanılıyor dileklerinin gerçekleşmesini bekliyorlarmış.

Pısankalardan Güneşi Tasvir eden yumurtaları ise Tanrı ‘ya Şükranlarını belirtmek için yapıyorlar.  Her bir aile üyesi için özenle hazırlanan yumurtalar, Kırmızı, Sarı ve Kahverengi renkler ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Değişik Boyama Tekniklerinin kullanıldığı çok sayıda sergiyi bu dönemde Lviv ‘i ziyaret edecek olursanız. bir çok yerde göre bilirsiniz. 


Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları   Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları   Lviv_Koy_Paskalya13


Batı Ukrayna ‘da Hayivka Göreneği Geleneklere bağlı olarak korunmaktadır. Kilisenin yanında bayram ve özel günlerde toplanan Yöresel Halk  Kilise Çanları Durmadan çalar, bu Tüm Doğayı uyandırmak için Büyülü Gücün Atfedildiğine inanılır. Köylü Halk Özel Şarkılar Söyler Oyunlar Oynarlar. Katılımın hiç eksilmeden geçen yüzyıllardan hiç bir şey kaybetmeden yaşanan bu bayramlar halkın geleneklerine ve göreneklerine ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor.

Baharın getirdiği tüm Sevinç ve Güzellikler Yöresel Halkın Dansları ile bütünleşerek Evrene mutluluk mesajları yayılır.

Batı Ukrayna ‘da Paskalya Pazartesi ‘si dedikleri bir olay vardır. Buna Islak Pazartesi de denir. Temizlik Günü Anlamına gelir. Geleneklerine göre Erkekler Kızları Suyla Islatırlar. Salı günü ise aynı şeyi kızlar yapar ve erkekleri ıslatırlar. Islak Pazartesi günü Lviv ‘deyseniz eve kuru dönmeniz neredeyse imkansızdır.

Göreneklerden bir diğeri ise; Kilisenin etrafında Tüm Paskalya Gecesi boyunca yakılan ateştir. Bu Ateş Kutsaldır, ve inanışlarına göre Havayı ve Toprağı Kötü bir yıl olmasından temizler. Bereketli bir yıl olması için yapılan bu görenek kutsal bir görev olarak yapılır ve Ateş Kendiliğinden sönene kadar dokunmazlar.


   


Lviv Oblastı Bölgesinin bazı köylerinde ise “Javorivşçına ” bir görenek haline gelmiş ve bugüne kadar korunmuş; Erkekler Genç Kızın bulunduğu bir eve giderken Şarkılar Söyler, Naralar atarmış; ” Zaten İsa, Ah Yüce İsa, Zaten Yükseldi, Hakikaten Yükseldi. ” gibi

Her bayramlarda olduğu gibi Pasklaya Bayramında da Gelenekselleşen oyunlar vardır. “Uzun Sorkun” Bu birazda türk kültüründeki uzun eşek oyununa benzer. Çocukların oyunu olan Uzun Sorkun oyununda Çocuklar koşarlar ve Sorgunlarla birbirlerine çırparlar. Sonra Sıra ile Teker teker atlarlar.

Pokuttja ‘da bir görenek vardır. buda Paskalya’nın Son üç gününde kuleyi yapmak Bu oyunda Beş Adam vardır ve üç kişi omuzlarına tırmanırlar. daha sonra sırayla omuzlarına çıkarlar. Piramit olarak kilisenin etrafından dolaşırlar.

Gün geliyor hepimiz köyümüzü küçük yaşlarda aldığımız tatları ve doslukları özlüyoruz. Ukrayna için Böyle Bir Bayram da Batı Ukrayna Lviv Bölgesinde iseniz. Etkinliklere Katılın sizde Baharın Gelişini Kutlayan Yöresel halk ile keyifli zamanlar geçirin.

Orda bir Köy Var Uzakta Gitmesekte, Görmesekte O bizim Köyümüzdür.

Yeni Yazımızda buluşana Dek.!  Esen Kalın Efendim…


Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları

   

 


 

GALERİ


Lviv Paysanka Festvival, Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Easter Fest, Paskalya, Lviv, Lvov, Lviv etkinlik, Lviv festival, Lviv Haber, Lviv bayramları, Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları, Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci

HmmT AYDs

About HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir