Anasayfa / Röportaj / Blog / Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci – Easter Fest

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci – Easter Fest

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Her Ülke de Dini Bayramlar Kutlanır. Hristiyanlar için En Renkli ve Kutsal Bayramlardan biri Paskalya Bayramı Doğanın uyanışıyla birlikte bereket ve bolluk için yürekler dua eder. Paskalya Bayramı Ukraynalılar için Ana Bayramlardan birisidir. Paskalya Bayramı Tanrının Kıyametini, Ölümü ve Doğumu, Dirilişi imgeleyen, Doğanın tekrar can bulduğu mayıs aylarında Ukraynalıların Tanrıya Şükranlarını sunduğu En Güzel Bayramların dandır. Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci - Easter Fest | Lviv Haber Tüm Dünya Kültürlerinde olduğu gibi Metropolleşmiş Kentlerde Sürdürülen Yaşamlar artık  Bayramlara daha az ilgi gösterip Hayatın tıknaz-lığına düşmüşlerdir. Sadece Köylerimizde Doğduğumuz yerde Toprağımızda Daha Çok His uyandıran Bu tip bayramlar, Aslında çocukluğumuzda…

Genel Bakış

Çok İyi..!

Özet : Köylerde Paskalya

Kullanıcı Oylaması: 3.6 ( 2 oy)


Cuma Günü Ayin için insanlar kiliseye gider ve Kefen “Plaşçanıtsa” dedikleri bir bezi kiliseye götürürler. Temsili olarak Hz. İsa ‘nın bedeni Haçtan Çıkarıldıktan sonra Bu beze sarılır ve Ebedi Huzurunu bulacağı mezara götürülür. Bu günde bir çok yerde insanlar hiç bir şey yemeden günü geçirirler.

Bazı bölgelerde ise Cumartesi ayinin ‘den sonra insanlar Kiliseden gitmezler. Lviv Bölgesinde Pustomıtivskij Yöresinde Akşama kadar kilise de bekler ve ayine katılırlar. Kilise ‘de onlara Şarap ve Paskalya ekmeğinden ikram edilir. O güne özel insanlar ve Kilise Papazı Bayramlık olarak hazırlanan kıyafetlerini giyerler.

Lviv ‘de Paska “Ritüel Ekmeği” Cumartesi gündüz yapılır. Lviv Etnoğrafya Parkında Etkinlikler Düzenlenir. Lviv Etnoğrafya Parkında ve Köylerde Gece Mesih ‘in Dirilişi için Ayinler Düzenlenir. Baharın gelişi, Dünya Nimetleri, ve Yaşamları için Şükranlarını sunmak için dua ederler. Kilise Müminleri uzun süreli oruçtan sonra Güzel yemekleri yemeleri Hayır Duaları ile Zengin Paskalya Masası bu Doğa için Sevinç Sembolü ‘dür.

Hemlnitskij bölgesinde Cumartesi Gecesi Gençler Ormanda Ateşin yanında toplanırlar. Ara ara Ateşin içine Patlayan özel balonlar atarlar ve Yaklaşan Bayramı kutlarlar. Sabaha kadar Eski döneme ait efsane ve Hikayelerin anlatıldığı Sabaha Kadar Süren Eğlence ‘de gençler Paskalya yı kutlamak için kiliseye giderler.

Bütün Gece Süren Ayin ‘de Törenin bir çok anında Papaz Halka Seslenir. “Mesih Yükseldi!” Topluluk karşılık olarak “O hakikaten Yükseldi!” şeklinde cevap verir. Paskayı “Ritüel” Ekmeğini sabaha yakın kutsarlar.

Paskalya Sepeti oluşturulur. Bu Sepette Paskalya Yumurtaları hariç;

  • Et, Yağ, Tuz (Yöresel Halk Paskalya Tuzu Büyülü bir öneme sahip olduğuna inanılıyor.), Salam, Balık, Penir, Sarımsak, Şarap, Kek, vb. Şükranlarını sunmak için ürünler bulunur. Bunların en üstünde ise bütün sepetlerde, İsa ‘nın Sembolü Mutlaka Bulunur.

 


Bazı inanışlara göre de Paska ekmeğini kesecek bıçağında kutsanması gerektiği söyleniyor.

Paskalya Sepetlerinin için da mutlaka yaban turpu koyarlar. Sepetleri Nakış Havlularıyla, Cezayir Menekşe siyle ve mumlarla süslerler. Paskalya Sepeti Şimdilerde Sorkun Sepeti olarak adlandırdıkları şekilde olsa da, Lviv ‘in Busk Yöresi gibi bazı yerlerde Buğday Başaklarının Saplarından Örülmesi ile Yapılıyor.

Paskalya Bayramının Birinci be İkinci gününde Misafirlikler vardır. Akrabalar ve Komşular birbirini ziyaret eder. Haçlara (GodParents) giderler. Birbirlerine Paskayı Ekmeği, Yumurtalar ( Kraşanka, Pısanka ) hediye ederler. Geleneklerine göre Paskalya bayramında mutlaka herkes yeni bayramlık elbise diker veya alırlar. Evleri için yeni bir şeyler alırlar.
inanışlarına göre bu olay yıl boyu Evlerine Bereket ve Bolluk getirecektir. Yıl boyu herşey yeni olacak ve çoğalacak yapacakları olaylarda bereket ve bolluk olacaktır.

Paskalya bayramı için Aile içi kurulan zengin sofra da aile bireylerinin hepsi bulunmak zorunda Bu Aile birlikteliğinin en önemli olgularında biri ve inanıyorlar ki Aile birbirinden bağlarını her zaman koruyacak.

Eski bir geleneği her zaman korumaya özen gösteriyorlar;

Ailenin Reisi birinci yumurtayı (Kraşanka, Pısanka) Masada herkese düşecek şekilde bölüştürür.  Paskalya için kurulan masa Çok zengin içeriğe sahip olmasının nedeni Zengin ve bereketli bir yıl olmasını diledikleri içindir.

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

2 yorum

  1. Avatar

    Her ülke ve Şehir de olduğu gibi asıl bayramlar hep köylerde yaşanır. Ukrayna da bir bayramın nasıl geçtiğini en doğal köylerinde gözlemleye bilirsiniz.

  2. Avatar

    Her yerde olduğu gibi bayramların en doğal hali köylerde yaşanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »