Anasayfa / Röportaj / Blog / Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci – Easter Fest

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci – Easter Fest

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Her Ülke de Dini Bayramlar Kutlanır. Hristiyanlar için En Renkli ve Kutsal Bayramlardan biri Paskalya Bayramı Doğanın uyanışıyla birlikte bereket ve bolluk için yürekler dua eder. Paskalya Bayramı Ukraynalılar için Ana Bayramlardan birisidir. Paskalya Bayramı Tanrının Kıyametini, Ölümü ve Doğumu, Dirilişi imgeleyen, Doğanın tekrar can bulduğu mayıs aylarında Ukraynalıların Tanrıya Şükranlarını sunduğu En Güzel Bayramların dandır. Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci - Easter Fest | Lviv Haber Tüm Dünya Kültürlerinde olduğu gibi Metropolleşmiş Kentlerde Sürdürülen Yaşamlar artık  Bayramlara daha az ilgi gösterip Hayatın tıknaz-lığına düşmüşlerdir. Sadece Köylerimizde Doğduğumuz yerde Toprağımızda Daha Çok His uyandıran Bu tip bayramlar, Aslında çocukluğumuzda…

Genel Bakış

Çok İyi..!

Özet : Köylerde Paskalya

Kullanıcı Oylaması: 3.6 ( 2 oy)

Köylerdeki Paskalya Kutlamalarının En önemli kısımlarından biri Paskalya Yumurtaları dır. Yumurtalar diriliş sembolü olarak görülmektedir. 

Yumurtalar Evrenin küçük modelini simgeler, ve bir hayatın başlangıcı olarak imgelenir. Yüz yıllardır süren gelenekte yumurtalar “Pısanka” yaşlılar için koyu renkte resimlerle süslenirmiş. Çocuklar için ise daha parlak renkler kullanılırmış. Kızlar sevdikleri erkekler için Özel hazırladığı pısanka yumurtaları ona vermek zorundaymış. Pısankalar kutsandıktan sonra yıl boyu evlerde saklanılıyor dileklerinin gerçekleşmesini bekliyorlarmış.

Pısankalardan Güneşi Tasvir eden yumurtaları ise Tanrı ‘ya Şükranlarını belirtmek için yapıyorlar.  Her bir aile üyesi için özenle hazırlanan yumurtalar, Kırmızı, Sarı ve Kahverengi renkler ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Değişik Boyama Tekniklerinin kullanıldığı çok sayıda sergiyi bu dönemde Lviv ‘i ziyaret edecek olursanız. bir çok yerde göre bilirsiniz. 


Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları   Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Lviv Paysanka Festival, Lviv Easter Fest, Paskalya, Ukrayna Bayramları, Kraşanka, Pısanka, Hristiyanların bayramları   Lviv_Koy_Paskalya13


Batı Ukrayna ‘da Hayivka Göreneği Geleneklere bağlı olarak korunmaktadır. Kilisenin yanında bayram ve özel günlerde toplanan Yöresel Halk  Kilise Çanları Durmadan çalar, bu Tüm Doğayı uyandırmak için Büyülü Gücün Atfedildiğine inanılır. Köylü Halk Özel Şarkılar Söyler Oyunlar Oynarlar. Katılımın hiç eksilmeden geçen yüzyıllardan hiç bir şey kaybetmeden yaşanan bu bayramlar halkın geleneklerine ve göreneklerine ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor.

Baharın getirdiği tüm Sevinç ve Güzellikler Yöresel Halkın Dansları ile bütünleşerek Evrene mutluluk mesajları yayılır.

Batı Ukrayna ‘da Paskalya Pazartesi ‘si dedikleri bir olay vardır. Buna Islak Pazartesi de denir. Temizlik Günü Anlamına gelir. Geleneklerine göre Erkekler Kızları Suyla Islatırlar. Salı günü ise aynı şeyi kızlar yapar ve erkekleri ıslatırlar. Islak Pazartesi günü Lviv ‘deyseniz eve kuru dönmeniz neredeyse imkansızdır.

Göreneklerden bir diğeri ise; Kilisenin etrafında Tüm Paskalya Gecesi boyunca yakılan ateştir. Bu Ateş Kutsaldır, ve inanışlarına göre Havayı ve Toprağı Kötü bir yıl olmasından temizler. Bereketli bir yıl olması için yapılan bu görenek kutsal bir görev olarak yapılır ve Ateş Kendiliğinden sönene kadar dokunmazlar.


   

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

2 yorum

  1. Avatar

    Her ülke ve Şehir de olduğu gibi asıl bayramlar hep köylerde yaşanır. Ukrayna da bir bayramın nasıl geçtiğini en doğal köylerinde gözlemleye bilirsiniz.

  2. Avatar

    Her yerde olduğu gibi bayramların en doğal hali köylerde yaşanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »