Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Lviv Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileriyle Bir Gün

Lviv Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileriyle Bir Gün

Lviv Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileriyle Bir Gün…

Lviv Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Türk Dili ve Edebiyatı, ivan franko national university of lviv, ivan franko, Lviv, Tika, Turkish language, Турецкий язык, Турецька мова, мову, Туреччина

Öncelikle bu yazıma bir teşekkür mesajıyla başlamak istiyorum. Yukarıda dinlediğiniz çalışmayı bizlere armağan eden Ukrayna Lviv Ivano Franko Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerine gönülden teşekkür ederim…

Lviv Ivano Franko Üniversitesi çatısı altında TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafından, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerine modern koşullar da eğitim alabilmeleri amacıyla dizayn edilmiş sınıfta konuk yerel konuşmacı olarak katıldığım bir günden izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. 

Lviv ‘e yaptığım bu ziyaretim de bölge de yaşayan öğretmen bir arkadaşımdan konuşmacı olarak sınıfa katmam için teklif geldi. Bende seve seve katılacağımı söyleyince;

Sınıf Öğretmenimiz Tetyana hanım, Lviv ‘in en gözde üniversitelerinden Ivano Franko üniversitesinin girişinde beni karşıladı. Sınıfa ulaştığımızda her biri 16 – 17 yaşında gözleri ışıl ışıl yeni bir dünya yaratabilecek, küçük arkadaşlarımızın enerjisi çok güzeldi. 

Kendini tanıtma faslının ardından ders öğretmenimiz Tetyana hanım ders programımızı kısaca özetledi.

ilk olarak öğrencilerin sırayla kendini tanıtmasını. Bu tanışma sırasında bir kaç soruyla öğrenci arkadaşlarımızın hakkında bilgi edinilmesi, aile, hobi, vb. alanlarda sorular yöneltilmesi öğrencilerin sırayla bana sormak istedikleri soruları sorması vb. gibi

Sürpriz olarak hazırlamış oldukları şarkıyı hep beraber söyleyeceğimizi sözlerine ekledikten sonra ilk öğrencimizle başladık.

Her biri aile, yaşam ve kültür alanında merak ettikleri bir çok konu hakkında merak ettikleri konuları sıraladılar. Sınıf öğretmenimiz Tetyana hanım da bir çok çeviri konusunda söylenenlerin anlaşılabilmesi için düzeltmeler yapıp dersimizi daha çok anlaşılır hale getirdi. 

Elimden geldiğince Türk kültürünü, gelenek ve görenekleriyle en iyi şekilde sınıfta yaptığımız çalışma içinde tanıtmaya çalıştım. Enerji dolu genç arkadaşlarım Türk dil ve kültürüne olan ilgileriyle de beni kendilerine hayran bıraktı. 

İnanıyorum ki;

Ukrayna Türkiye ikili ilişkilerinin geleceğinde Kültürel, Ekonomik gibi değişik alanlarda önemli yerlerde çalışacak ve çok büyük katkıları olacaktır.   

HEPSİNE HAYATLARIN DA BAŞARILAR DİLERİM…

Türk Dili ve Edebiyatı, ivan franko national university of lviv, ivan franko, Lviv, Tika, Turkish language, Турецкий язык, Турецька мова, мову, Туреччина

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

5 yorum

 1. Avatar

  Lviv ve bölgesinde en çok hangi üniversiteler tercih ediliyor. Denklik sorunu Eğitimin kalitesi vb. bir çok soruya cevap olabilecek bir yazı hazırlarsanız. Çok memnun oluruz.

 2. Avatar

  Ivano Franko ‘da 1 yıl kadar Ukraynaca eğitimi almıştım. Şehirde ki en güzel üniversitelerden biri Özellikle Türk öğrenciler kesinlikle şehir de dili geliştirmek için farklı arkadaş gruplarına dahil olmaları gerekir.

 3. Avatar

  Ukrayna Türkiye ilişkilerine yönelik yaptığınız katkılardan dolayı sizi ve ekibinizi tebrik ederim.

 4. Avatar

  Ukraynalı Gençler çok güzel söylemiş. Ukrayna Türkiye ilişkilerinin gelecek de ki temsilcileri.

 5. Avatar

  Yazılarınız ve Ukrayna Kültürüne olan ilginiz ile gerçekte örnek bir çalışma yapıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Hristiyan ve Müslümanların Tarihi Antik Kenti Hotin

Ukrayna tarihin de Hristiyan ve Müslümanların ortak yaşamını sürdürdüğü Tarihi Antik Kentleri ...

Translate »