Lviv Zhovkva Castle – Zhovkva Şatosu

By on 3 Mayıs 2016

Lviv Zhovkva Castle, Rönesans Döneminin Mimari özelliklerini taşıyan Zhovkva Şatosu dönemin ünlü ailelerine ev sahipliği yapmıştır. 

Lviv Zhovkva Castle – Zhovkva Şatosu | Lviv Haber

Lviv Zhovkva Castle, Zhovkva Şatosu, Lviv Kaleleri, Lviv de Görülebilecek Yerler, Neden Lviv e Gitmeliyim, Lviv Turist Rehberi, Lviv Rehber

Lviv Zhovkva Castle – Zhovkva Şatosu

Adres.: Zhovkva kenti, Lviv bölgesi –Zamek w Żółkwi, пл. Вічева, 2, Zhovkva, Ukrayna, 80300

Rönesans Döneminin Mimari özelliklerini taşıyan Zhovkva Şatosu dönemin ünlü ailelerine ev sahipliği yapmıştır. 

  • Zholkevski,
  • Daniloviç,
  • Sobieski,
  • Radzivil

ait dönemleri olmuştur.

1620 yılında Polonya Kralı III.  Zigmund emriyle Darphane olarak kullanılmış.  ХVІІ yüzyılın başlarında ise Şato Polonya Kralı III. Yan Sobieski ‘nin Sarayı olarak hizmet vermiş. 1707 yılında bölgeye gelen Rus Çarı I. Peter ile Ukrayna Bölge Sorumlusu Ivan Mazepa bu Şatoda bir araya gelmiş. 

Bina ‘nın mimari özelliklerine baktığımızda Ana Girişi Kemer Şeklinde Yapılmış ve Bina üç kule ile bitişik iki katlı binaların birleşiminden oluşturulmuş. Ana Kule Baktığımızda Hemen Bina ‘nın üzerinden yükselir. Dönemin Savunma tipi bina mimarisinde gözetleme kulesi olarak kullanılırmış.

Bahçesinde Özel odaları bulunan saray bugün tekrar restore edilerek müze haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.  Şehir ve Şatonun da Maketinin bulunduğu oda ve salonları görebilirsiniz. XVII. yüzyıldan kalma Arkeolojik kalıntıları ve Heykelleri görebilirsiniz. 

 

Önerilerimiz.:

Bölge de çevresiyle sizleri farklı bir yolculuğa çıkaracak kaleler den biri Gezi Sürenize göre planınıza alabilirsiniz.

 

GALERİ

VİDEO


Lviv Zhovkva Castle, Zhovkva Şatosu, Lviv Kaleleri, Lviv de Görülebilecek Yerler, Neden Lviv e Gitmeliyim, Lviv Turist Rehberi, Lviv Rehber

Ivanka Yv

About Ivanka Yv

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir