Lviv Ulusal Franko Üniversitesi Zooloji Müzesi

By on 3 Nisan 2017

Zooloji Müzesi, Yumuşakçalar, Balık Türleri, Zürafalar, Kuş Çeşitleri, Deniz Canlıları vb bir çok canlı hayvandan özel işlemler ile kurutularak ve doldurularak, Lviv Franko Ulusal Üniversitesinde bir Zooloji Müzesi Ziyaretcilere açılmıştır. Yaklaşık On Bin Türün bulunduğu müze de, soyu tükenmiş bir çok türü de gözlemleyebilirsiniz.  


 Zooloji Müzesi, Lviv ivano Franko, Lviv Müzeler, Lviv Museum, Lviv Üniversite, Ukrayna Lviv Zooloji, Zooloji müzesi, Lviv İlginç müzeler, Зоологічний музей, Львів, Івано Франко, Львів Новини, Останні новини Львів, Львів Музеї, музеї, море, університет, Львів пам'ятки, Львів Подорожі


 

Lviv Ulusal Franko Üniversitesi Zooloji Müzesi

Biyolog ve Coğrafyacı Benedict Dybowski tarafından 1885 yılında Lviv Ünivesitesi için Zoolojik bir Koleksiyon olarak genişleterek bir müze halini aldırdı.
Fakülte binasına Grushevskogo 4’ncü Sokakata bulunan müze 100 yıldır özenle korunmakta ve genişlemeye devam etmektedir. Şehri Ziyaretiniz sırasında gezebileceğiniz gibi akademik çalışmalarınıza katkı sağlamak içinde incelemeler de buluna bilirsiniz. Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma günleri 10:00 – 16:00 arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Gruplar için veya araştırma için ise;

Tel.: +38 032  239-45-48  arayarak kayıt yaptırmalı ve randevu oluşturmalısınız.
Müze için Tur Başkanları; Shidlovskii Igor, Tymkiv Irina, Andrei Zatushevskyy

 


Evcil olan Jules Verne Kelebek

Irina Tymkiv – Entomoloji Uzmanı böcekleri seviyor ve türleri hakkında geniş bir bilgiye sahip..

 Zooloji Müzesi, Lviv ivano Franko, Lviv Müzeler, Lviv Museum, Lviv Üniversite, Ukrayna Lviv Zooloji, Zooloji müzesi, Lviv İlginç müzeler, Зоологічний музей, Львів, Івано Франко, Львів Новини, Останні новини Львів, Львів Музеї, музеї, море, університет, Львів пам'ятки, Львів Подорожі


Lviv Zooloji Müzesinde Dünya’nın en büyük böceklerini görebilirsiniz.  Karakeçi, Titanyum, Goliath ve Hercules, Ukrayna en büyük türü  Geyik böceği .

Dünyanın en büyük kanatlara sahip Kelebeği Saturnia Atlas

Dünyanın en büyük kanatlara sahip Kelebeği Saturnia Atlas | Lviv Haber

Dünyanın en büyük kanatlara sahip Kelebeği Saturnia Atlas


Lviv Zooloji Müzesi Kelebek Türleri Sergisi | Lviv Haber

Lviv Zooloji Müzesi Kelebek Türleri Sergisi


Irina Tymkiv; Eşsiz ve Soyu tükenmiş olan Sünger türlerinden biri olan Neptün Şık 200 yıldan fazladır soyu tükenen türler içerisinde kabul eidlmiştir. Koleksiyoncuların peşind olduğu ve dekoratif olarak kullanılan türler içerisindedir. 2011 yılında Singapurda türüne raslandığı için listeden çıkarılır. Şimdi ise son derece nadir türler arasında gösterilmektedir. 

Cam Neptün Türü Sünger | Lviv Haber

Cam Neptün Türü Sünger


Nautilus, Dünyanın en değerli incilerini üreten yumuşakçalar. Pembe ve Turuncu Renkte türleri vardır. 

Renkli İnciler Üreten Deniz Kabuk Türleri | Lviv Haber

Renkli İnciler Üreten Deniz Kabuk Türleri


Mantis Karidesi, Güçlü ve Atak bir Hayvan Lüsansüstü Tezi olarak Öğrencilerin araştırmaları devam ediyor. Yırtıcı bir tür ve Pençeleri ile Hızlı ve Güçlü bir etkiye sahip, avına veya savunma için saldırgan bir yapıya sahiptir.

Mantis Karidesi | Lviv Haber

Mantis Karidesi


Balıklar ve Su aygırları iskeletini görebileceğiniz müze de Balık ve Sürüngenlerin çeşitlerini dolaplarda gözlemleyebilirsiniz. Bilim adamlarının söylediğine göre bir çok balık ve sürüngen türleri yok olmuş durum da ve ne yazık ki bunların örnekleri mevcurt olmadığını söylüyor. 

 

lviv_zooloji_muzesi12

Müze de Dünyanın dört bir yanından gelen Deniz ve Tatlı Su Balıklarının 500 ‘den fazla türün örneklerini gözlemleyebilirsiniz. 18. yüzyıldan bu yana koruma istasyonlarında toplanan örnekleri görmeniz mümkün. Napoli ve Trieste de örnekleri var.


Köpek Balığı ‘nın özel türlerinden Ringa 

Ringa Köpekbalığı | Lviv Haber

“Yaytsezhyvoridna” Ringa Köpekbalığı


Köpek Balığı ve Vatoz türü arasında bir tür olan Özel Gövdeli pyloryly Köpek Balığı Türü Kızıl Deniz de yaşamaktadır.

Keler Köpek Balığı | Lviv Haber

Keler


Denizatı, Keseli Balık Türü, Erkeklerin Yumurta taşıdığı bir cebe sahip olduğu bir balık türü.

Denizatı | Lviv Haber

Denizatı


Kirpi Balığı, Mercan Kayalıklarının tipik sakinleri Tatlı Su Nehirleri bulunan Güney Amerika ve Kuzey Afrika ‘da türlerine rastlanır. Tehlike algıladığında saldırgan ve atiktir. Fugu Balığı olarakta bilinir. 

Kirpi Balığı | Lviv Haber

Kirpi Balığı


Hilal Balığı Rekor Seviye de Yumurta bırabilir. Bir Sefer de Üç Milyar yumurta bırakabilir.

Pivmistsyats Hilal Balığı | Lviv Haber

Pivmistsyats Hilal Balığı


Dev Japon Semenderi, Kör ve Renksiz yapılarıyla özel kertenkele türlerini müze de  görebilirsiniz

Vara Türü Kertenkele | Lviv Haber

Vara Türü Kertenkele


Yaklaşık 300 yüzyıl ve daha öncesine ait Su Aygırı ve Diğer Kara ve Deniz Canlılarının İskeletlerini inceleye bilirsiniz. Dünya’nın bir çok yerinden 27 tür iskelet yapısını inceleyebilirsiniz.

Deniz İneği İskeleti | Lviv Haber

Deniz İneği İskeleti


Müzenin bu bölümünde Su Aygırı, İspermeçet Balinası, Geyik ve daha bir çok memeli türün iç yapısını görerek inceleye bilirsiniz. 

lviv_zooloji_muzesi02


lviv_zooloji_muzesi01


Afrika Kökenli Jerzy Vodzitskoho Mini Kuş Koleksiyonu, Ornitolog Andrew Zatushevskyy Kuşların bu şekilde toplanmasından hoşlanmadığını fakat bunların geleceğe taşınması için gerekliliği ve müzenin bu kısmında binlerce kuş türünü inceleyebileceğimizi söylüyor. 

lviv_zooloji_muzesi24


Viyana Şehrinden getirilen Mini Sinek Kuşu koleksiyonu, Ornitolog bunun bir imparatorluk koleksiyon kopyası olduğunu belirtmektedir. Üniversite Profesörleri bu kolleksiyon için avrupa’ya istekte bulunan yazılar yazmaya başlar ve 1883 yılında kabul görerek bir kopya gönderilir. 

lviv_zooloji_muzesi20


Sinek Kuşu Mini Koleksiyonu | Lviv Haber

Sinek Kuşu Mini Koleksiyonu


Müze’nin ortasında bulunan alanda ZooGeographer kuş türlerini inceleyebilirsiniz. 

Zoogeographer Kuş Türlerini Tasvir için Bölüm | Lviv Haber

Zoogeographer Kuş Türlerini Tasvir için Bölüm


Afrika Deve Kuşu, En Küçük Kuş türü olarak Humming birds ve daha bir çok kuş türünün Yumurtalarını ve Yuva şekilllerinin gösterildiği kolleksiyonları inceleyebilirsiniz. 

lviv_zooloji_muzesi05


Kuş Familyalarının Yumurtaları | Lviv Haber

Kuş Familyalarının Yumurtaları


Kuş Familyalarının Yuva tiplerinin gösterildiği ve Remez bitkilerden yapılan yuva  tiplerini inceleyebilirsiniz. 

lviv_zooloji_muzesi25


Jack Remez Kuş Yuvası Örneği | Lviv Haber

Jack Remez Kuş Yuvası Örneği


Memeli Türlerin bir çoğunun doldurulmuş şekillerini görebilirsiniz. Geyik, Yaban Domuzu, Aslan, Fil vb. gibi. Dikkati çeken türlerin en başında Bizon geliyor, yaklaşık 200. yıl önce Bialowieza Forest çalışanları tarafından bağışlanmış.

lviv_zooloji_muzesi23


Jerzy Vodzitskoho, Gezgin, Avcı ve Doğa Bilimci, 20. yüzyılın başından bu yana Orta Afrika ‘dan toplanan hayvan türleri ile Natüralist bir sergi olarak ziyaretçilere müze de sergilenmektedir. 

 Zooloji Müzesi, Lviv ivano Franko, Lviv Müzeler, Lviv Museum, Lviv Üniversite, Ukrayna Lviv Zooloji, Zooloji müzesi, Lviv İlginç müzeler, Зоологічний музей, Львів, Івано Франко, Львів Новини, Останні новини Львів, Львів Музеї, музеї, море, університет, Львів пам'ятки, Львів Подорожі


Kaynak.: tvoemisto.tv   Zooloji Müzesi, Lviv ivano Franko, Lviv Müzeler, Lviv Museum, Lviv Üniversite, Ukrayna Lviv Zooloji, Zooloji müzesi, Lviv İlginç müzeler, Зоологічний музей, Львів, Івано Франко, Львів Новини, Останні новини Львів, Львів Музеї, музеї, море, університет, Львів пам’ятки, Львів Подорожі

HmmT AYDs

About HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir