Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Diğer Haberler / Önümüzdeki 20 Yıl içinde Kaybolabilecek Dünyanın 10 Harikası

Önümüzdeki 20 Yıl içinde Kaybolabilecek Dünyanın 10 Harikası

Önümüzdeki 20 Yıl içinde Kaybolabilecek Dünyanın 10 Harikası Dünyanın 10 Harikası Turist portalı nın 2030 'a kadar yok olabileceği ön görüsünde bulunduğu dünyanın 10 harikasını liste halinde bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Belize Barrier Reef 1998 yılında hasar gören mercan kayalıklarının %50 'ye yakını Küresel ısınma ve insan faaliyetleri sonucunda kayboldu. Bugün de gri bir tabakaya dönüşen mercan kayalıkları 10 yıla kadar tamamiyle kaybolacağı belirtiliyor. Amazon Ormanları Kongo Havzası Araştırmaca göre eşsiz bir havzaya sahip olan flora ve fauna 'nın 3 te 2 si zarar görmüş durumda etkin bir koruma önlemi için çalışılsa da ormanlık alan da gerilla hareketinden kaynaklanan sayısız…

Genel Bakış

Çok İyi..!

Özet : Dünyanın 10 Harikası Vsviti

Kullanıcı Oylaması: 0.55 ( 1 oy)

Önümüzdeki 20 Yıl içinde Kaybolabilecek Dünyanın 10 Harikası

Dünyanın 10 Harikası

Turist portalı nın 2030 ‘a kadar yok olabileceği ön görüsünde bulunduğu dünyanın 10 harikasını liste halinde bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Belize Barrier Reef

1998 yılında hasar gören mercan kayalıklarının %50 ‘ye yakını Küresel ısınma ve insan faaliyetleri sonucunda kayboldu. Bugün de gri bir tabakaya dönüşen mercan kayalıkları 10 yıla kadar tamamiyle kaybolacağı belirtiliyor.

Dünyanın 10 Harikası, Yok olma tehlikesi olan yerler, Dünya da görülmesi gereken yerler, Dünya nın en güzel yerleri, Eko Sistem, Doğa, Ağaç, Popülasyon

Amazon Ormanları Kongo Havzası

Araştırmaca göre eşsiz bir havzaya sahip olan flora ve fauna ‘nın 3 te 2 si zarar görmüş durumda etkin bir koruma önlemi için çalışılsa da ormanlık alan da gerilla hareketinden kaynaklanan sayısız mayın bulunduğu için bir çok kısmı bunların temizlenmesi için zarar gördü. otmasferdeki Karbon dioksit salımının azalmasına yönelik büyük bir etkisi bulunan ormanlık alanın 2040 yılına kadar korunmazsa kaybolacağı ön görülmektedir.   

Dünyanın 10 Harikası, Yok olma tehlikesi olan yerler, Dünya da görülmesi gereken yerler, Dünya nın en güzel yerleri, Eko Sistem, Doğa, Ağaç, Popülasyon

Ölü Deniz

Son 40 yılda 3 te 1 nin azaldığı 24 metre alanda sığ bir tabaka ile oluşan havza kıyıya 500 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Ürdün den ve çevredeki ülkelerden gelen su ile birleşse de 50 yıla kadar yok olacağı ön görülmektedir. Kozmetik alanında kullanılmak için ve Potasyum Karbonat için  deniz dibinde bulunan rezervler sürekli işleniyor. 

ABD Florida Everglades Milli Parkı

Parkın büyük bir kısmı Bataklıklar ve çevrede bulunan çiftliklerden dolayı dejenere olmuş durum da suyun %60 a yakını yakın şehirlere ve çiftliklere pompalanıyor. 1900 yıllardan bu tarafa dejenere olmaya başlayan parkta 20 hayvan türünün yok olduğu belirtiliyor. Alınan tedbirler yetersiz kalması durumunda 40 yıla kadar böyle bir park kalmayacağı belirtiliyor. 

Madagaskar

35 yıla kadar ada da bulunan eşsiz türler taşınmazsa tamamen yok olabilir. Bilinçsizce tahrip edilen orman gün geçtikçe yok olmaktadır. Dünya ‘nın bu eşsiz köşelerinden biri olan ada da yaşam yavaş yavaş yok olmaktadır.

Maldivler

Küresel ısınmanın devam etmesi durumunda sular altında kalacağı söylenen adalar 2008 yılında Hindistan ve diğer ülkelerden arazi edinmeye başlayan vatandaşlar yerlerini terketmeye başladı. Yaklaşan tehlike yüzünden bir çok kişi istemeden de olsa bölgeyi terk ediyor.

Kuzey ve Güney Kutupları

Küresel ısınma Antartika Penguenlerinin %80 ‘ini yok olma tehlikesiyle tehdit ediyor. Kutupların erimesi besin zincirini bozduğu için eko sistem büyük zarar görmüş durum dadır. Kutup ayılarının da büyük tehlike altında olduğu bölge de kurtarıcı tedbirler alınmazsa bir çok türün yok olacağı belirtiliyor.

Kaplan Nüfusu

Dünya da bulunan kaplan nüfusunun yarıdan fazlası Hindistan da yaşıyor. 1900 yılların başında dünya endeksinde  tespit edilen tür sayısı 100 bin iken bunun yaklaşık 3200 vahşi hayvan türü Hindistan da bulunmaktadır. Vahşi hayvan türleri arasında yer alan kaplanların ise 12 yıl içinde soyu tükenme tehdidi ile karşı karşıya. Geleneksel Çin tıbbı için günde bir kaplanın öldürüldüğü kayıtlara geçmiştir.  

Orman Tahuamanu, Peru

Maun ağaçlarının Dünya da bulunan neredeyse son popülasyonu Peru Madre de Dios eyaletinde bulunmaktadır. Kaçak kesim yüzünden %80 ‘ine yakının zarar gördüğü orman yok olma tehlikesi ile karşı karşıya, Mobilya ve farklı süs eşyalarında kullanılan Maun ağacı çok pahalı olmakla birlikte çiftçiler ve Avcıların Alaska eko sistemin de açtığı yara yüzünden gittikçe onarılamayacak bir duruma doğru ilerliyor. Altın Maden aramaları civa ile hava ve su kirliliğinin de arttığı bölge de Doğal yaşam yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Yangtze Nehri Havzası

Pek çok gözlemcinin dillendirdiği ve Çinli yetkililerin de araştırmaları sonucu elde edilen verilerden bölge de yaşayan Flora ve Fauna türlerinin bir çoğunun yok olduğu tespit edilmiştir. Yapılan barajlar ve bilinçsiz yapılan doğa tahribiyle yakın bir gelecekte bölgenin eko sisteminin yok olacağı belirtilmektedir. 


Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Türkiye Ukrayna Kültür Dernekleri

Türkiye ‘de kurulmuş Ukrayna Kültür Dernekleri nin listesini Ukr-ayna.Com ‘un paylaşımıyla sizler ...

Translate »