Anasayfa / Lviv Haber / Lviv Ekonomi / Onur Taahhüt Ukrayna ile Gönül Bağımız var

Onur Taahhüt Ukrayna ile Gönül Bağımız var

Onur Taahhüt, Ukrayna’da başarılarıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan en önemli şirketlerden biri Onur Grubu. Ülkede büyük çaplı ilk kara yolu projesini hayata geçiren şirket olan Onur Taahhüt, yaklaşık 15 yıldır Ukrayna’nın yollarına damgasını vurmaya devam ediyor. Onur Taahhüt Ukrayna ile Gönül Bağımız var Tufan İbas Anlattı | Lviv Haber Ukrayna’da başarılarıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan en önemli şirketlerden biri Onur Grubu. Ülkede büyük çaplı ilk kara yolu projesini hayata geçiren şirket olan Onur Taahhüt, yaklaşık 15 yıldır Ukrayna’nın yollarına damgasını vurmaya devam ediyor. Önemli altyapı projelerini başarıyla tamamlayan şirket, Ukrayna devletinin “üstün hizmet madalyası”nın da sahibi. Onur Taahhüt Lviv Müdürü…

Genel Bakış

Süper..!

Özet : Lviv Türk İş Adamları TUİD

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 1 oy)

Ukrayna’da bugün devam eden projeleriniz neler?

Lviv’de bugün belediyenin şehir içi projelerini yürütüyoruz. Yolların su, kanalizasyon, ihtiyaç durumunda gaz, telefon, sıcak su, elektrik hatları dahil, her biri en az 50-60 sene önce yapılan altyapılarını yeniliyoruz. Yolların özelliğine göre Arnavut kaldırımı taş veya asfalt kaplama yapılıyor. Lviv’in en önemli simgelerinden biri tramvaylar. Kentte tramvaylardan vazgeçilmediği gibi yenileri de ekleniyor. Biz de Lviv’de çok sayıda tramvay hattı inşa ettik, ediyoruz. Sihiv semtinde yeni tramvay hattı inşaatının yüzde 80’inin açılışını geçen sene yaptık. Bu proje yenileme değil, tamamen sıfırdan yapımdı. Görünenin dışında, yerin altında 15 metreye varan derinliklerde yol altyapılarının yenilenmesi veya sıfırdan yapılması da projelerimizin önemli parçası. Başkent Kiev ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinde de projelerimiz var.

 

Onur Grubu’nun Ukrayna’da inşaat dışında faaliyetleri, yatırımları var mı?

Diğer faaliyetlerimiz genelde inşaata yardımcı alanlarda. Beton ve prekast eleman üretim tesisimiz, taş kırma tesislerimiz gibi yatırımlarımız var. Son dönemde tarım sektöründe de yatırımda bulunuyoruz. Ayrıca Lviv’de Glory Cafe adında bir restoranımız var. Henüz söyleyemeyeceğim başka projelerimiz de bulunuyor.

Ukrayna’daki siyasi çalkantılar ve ekonomik kriz şirketinizi nasıl etkiledi? Bundan sonrası için bekentileriniz ne yönde?

O dönemler gerçekten çok zordu, hep beraber yaşadık. O zamanlardan kalan, henüz alamadığımız hak edişlerimiz var. Ekonomik kriz döneminde biraz küçülmeye gittik. O geçiş döneminde en azından ayakta durabilmek önemliydi.

Ukrayna, sağladığı dış destekle beraber inşaat sektörüne de finansman ayırmaya çalışıyor. Siyasi ve ekonomik gelişmelerin nasıl olacağını tabii şimdiden öngörebilmek güç. En azından bu sene için olumsuz bir beklentimiz yok. O dönemlere göre bugün tabii ülke ekonomisinde hareketlenme olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ukrayna’da artık yerel bir şirket gibi faaliyet gösteriyorsunuz? Ukraynalı makamlarla ilişkileriniz nasıl?

Birkaç teknik personel dışında personellerimizin çoğu yerel. Bu çok önem verdiğimiz bir konu. Ukrayna’da yaklaşık bin 500 çalışanımız var. Türk vatandaşı personelimizin oranı yüzde 10’un altında. Ama tabii yabancı bir şirketiz. Buraya getirdiğimiz yenilikleri diğer şirketlerle de paylaşmaktan kesinlikle çekinmiyoruz. Ukraynalı makamlarla çok yakın ilişkilere sahibiz. Artık bizi kendilerinden biri gibi görüyorlar. Gittiğimiz zaman kendimizi onlara anlatmamız gerekmiyor. Onur Beyin (Çetinceviz) de dediği gibi, Ukrayna artık bizim için ikinci vatandan da öte, bu ülke ile çok güçlü bir gönül bağımız var.

Burada Türk olduğumuzu söylediğimizde insanlar çok olumlu yaklaşıyorlar. Ukraynalılar Türkiye’yi sadece yazın tatile gidilecek bir ülke değil, komşu ve kardeş bir ülke olarak görüyorlar. Son dönemde iki ülkenin birbirleriyle yakınlaşamaları, Ukrayna’da Türklerin imajına da olumlu yansıdı.

 

Ukrayna’nın yatırım potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Ukrayna’da yatırım yaparken sizce nelere dikkat etmek gerekiyor?

Son dönemde Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmeler Türk yatırımcılarının da buraya daha ciddi bakmasına yol açıyor. Henüz Ukrayna’da çok büyük projeler yok. Dnepropetrovsk’ta bir Türk şirketinin aldığı metro inşaatı projesi var. Güzel ve büyük bir proje. Onun dışında orta ölçekli birçok şirket geliyor. Büyük bir Türk holdinginin enerji ile ilgili Ukrayna’da önemli bir projesi olduğunu biliyorum. Ukrayna’nın potansiyeli var, ancak henüz teknik altyapıları çok hazır değil. Son dönemde kurulan bazı fabrikalar var. Ama gaz, su, elektrik gibi ihtiyaçlar için hazır bir altyapı sistemleri yok. Bunları kişisel gayret göstererek halletmek gerekiyor. Dolayısıyla Ukrayna’da yatırım yaparken bazı zorluklar doğabiliyor.

Ukrayna’da sistem Türkiye’den çok farklı işliyor. Şirket kurulum aşamasından başlayarak her konuda iyi bir danışmanlık hizmeti alınmasında, gerekli analizlerin yapılmasında fayda var. 

 

Ukrayna’daki Türk toplumunun faaliyetlerini nasıl buluyorsunuz?

TUİD’in Lviv’de temsilcilik açmasından dolayı çok memnunuz. Biz de derneğin üyesiyiz. TUİD’in gelmesi buraya gerçekten bir hareketlilik kazandırdı. Geçen sene Türk-Ukrayna ilişkilerine yönelik birçok etkinlik, organizasyon, Ekonomi Forumu düzenlendi. TUİD’in faaliyetleri, Türkiye’nin temsil edilmesi adına önem taşıyor. Biz de bu tür faaliyetlere her türlü desteği yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya hazırız.

 

Şirketiniz Ukrayna’daki kültür ve sosyal sorumluluk faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketimiz sosyal sorumluluk projelerine çok önem veriyor. Örnek olarak şunu verebilirim. Kiev-Çop Kara Yolu’nun 130 kilometrelik bir şeridinin kış ve yaz bakımlarını üstlendik. Kışın karların temizliği, yazın çevre temizliğinden, ağaçların doğru budanmasına, otların biçilmesine, yollardaki tamiratlara, aydınlatmaya kadar birçok hizmeti kapsayan yedi yıllık bir proje. Bu kara yolu küçük yerleşim bölgelerinden geçiyor. Arkadaşlarımız buralardaki tüm okullarla ilişki içerisindeler. Okullarda çeşitli paneller düzenlenmesi, trafik eğitimleri verilmesi, çocukların bu konularda eğitilmesi adına çalışmalar yapıyorlar. Okullara yardımlar yapılıyor, özel günlerde, bayramlarda destek olunuyor. Bunların dışında da çeşitli dönemlerde farklı sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz oluyor.

Geçen sene Galiçya Cephesi anması kapsamında düzenlenen kültür etkinliklerinde yer aldık. Ayrıca Galiçya Türk Şehitliği’nin bakımı düzenli olarak şirketimiz tarafından yapılıyor. Geleneksel hale gelen ve giderek popülerleşen Lviv Caz Festivali’nde bu sene Türkiye’nin temsil edilmesiyle ilgili de çalışmalarımız var.


Kaynak.: TUİD  Onur Taahhüt, Lviv Onur inşaat, Lviv Haber, Lviv onur çetinceviz, Tufan ibas, Lviv glory cafe, Lviv Onur Group, Türkiye Lviv şirketleri

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

3 yorum

  1. Avatar

    Yurt dışında sizinle çalişmak istiyorum

  2. Avatar

    Ukrayna da en önemli Türk yatırımcılardan biri başarılarının devamını dilerim.

  3. Avatar

    Onur Çetinceviz Ukrayna da çok sevilen Türk iş adamlarından biri. Lviv ve bölgesinde olduğu gibi Kiev, Zaporoje, Donekst gibi bir çok şehrinde de faaliyetleri var. Ukrayna ya kazandırdıkları gerçekten takdir görüyor. Onur beyi ve Ekibini gönülden tebrik ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi ve Lviv ‘in Önemi – Röportaj

Ukrayna Türkiye Ticari işbirliği Derneği Başkanı Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi değerlendirdiği röportajımız… ...

Translate »