Anasayfa / Rota / Gezgin&Rota / Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi
Doğru Kitlenize Ulaşmak için Reklam Verin

Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi

Tramvayların Tarihi Gelişimi, Şehre En Romantik Havayı katan parçalardan biri de Tramvayları Lviv 'e gidipte bir köşe de dinlenirken onları izlememek, zamanınız varsa bir tura çıkmamak olmaz diye düşündük ve tramvayların tarihi gelişimini sizler için araştırdık.  Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi | Lviv Haber Aşıklar Şehri olarak nitelediğimiz Lviv 'in en romantik vazgeçilmezlerinden biri de hiç şüpesiz ki tramvayları, Şehre ayrı bir güzellik ve hareket katan tramvaylar dünden bugüne önemini hiç yitirmeden şehrin bir parçası olmaya devam ediyor. Tarihi savaş dönemleriyle ortaya çıkan tramwaylar bir çok şarkı sözü yazarına da ilham kaynağı olmuştur... Avusturya Dönemine dayanan tarihini şöyle özetleyebiliriz; …

Genel Bakış

İyi...!

Özet : Lviv Tramvayları

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 1 oy)

Tramvayların Tarihi Gelişimi, Şehre En Romantik Havayı katan parçalardan biri de Tramvayları Lviv ‘e gidipte bir köşe de dinlenirken onları izlememek, zamanınız varsa bir tura çıkmamak olmaz diye düşündük ve tramvayların tarihi gelişimini sizler için araştırdık. 

Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi | Lviv Haber

Aşıklar Şehri olarak nitelediğimiz Lviv ‘in en romantik vazgeçilmezlerinden biri de hiç şüpesiz ki tramvayları, Şehre ayrı bir güzellik ve hareket katan tramvaylar dünden bugüne önemini hiç yitirmeden şehrin bir parçası olmaya devam ediyor. Tarihi savaş dönemleriyle ortaya çıkan tramwaylar bir çok şarkı sözü yazarına da ilham kaynağı olmuştur…

Avusturya Dönemine dayanan tarihini şöyle özetleyebiliriz; 

Sözde Posta Hizmeti Stagecoach ile başlar. Lviv ‘de ilk olarak 1880 yılında atlı Tramvay hizmeti sunulmaya başlamıştır. 1861 ‘de  Lviv – Przemysl demir yolu inşa edilir.   1835 yılında Ukrayna ‘nın ilk gerçek düzenli toplu taşıma güzergahı açılır. 1922 yılına kadar Lviv ‘de çeşitli taşımacılık şekilleri görülsede 1880 ‘ler de başalayan atlı taşımacılık devam eder. 


Lv_Tramvay_Hb03


Şehir Polis Gözetimi altında sürdürülen hizmet, bugün kamu hizmet binaları olarak karşımıza çıkan binaların yerinde “Sichkarnya” denilen yerlerde atların bakım ve barınma alanı olarak hizmet vermekteymiş. 1894 ile birlikte tanıtımı yapılan Elektrikli tramvaylar önce Avrupa ve bir çok şehrinde yaygınlaştıktan sonra dönemin Avusturya hükümeti tarafından ihale edilerek Lviv şehrine ‘de gelmiştir. 1909 yılı itibari ile atlar pazar da tarım işleri için satılırken yerini elektrikli tramvay almıştır.  Ivan Franko Karesinde hizmet vermeye başlayan elektirikli tramvay hizmeti tarihsel gelişimine böylece başlar.


Lv_Tramvay_Hb01


No 1. Yedynka Güzergahı, Lychakivska İstasyonundan başlayarak Peter ve Paul Lychakiv Kilisesi ve  Parkına kadar gider. Dworzec/Lychakiv İstasyonu 1923 yılında yeni belirlenen güzergah ile çalışmaları başlar.

19 yılın hızlı sanayi devrimi ve yaygınlaşmasıyla bütün şehirler gibi Lviv ‘de de elektirikli tramvay hizmetlerinde gelişimi gözlenmeye başlandı. Yeni Döşenmeye başlanan tramvay hatları ile şehrin bir çok köşesine ulaşım kolaylaştırıldı. 


Lv_Tramvay_Hb02

Doğru Kitlenize Ulaşmak için Reklam Verin

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

CNN Türk Lviv Gezi Notları

Ukrayna’nın Beklentileri aşan Şehri Lviv Başlığıyla Şehri konu alan haberi sizlerle paylaşıyoruz… CNN ...