Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Diğer Haberler / Ukrayna Müzik Aletleri

Ukrayna Müzik Aletleri

Az bilinen Ukrayna Müzik Aletleri hakkında bilmedikleriniz bu yazımız da sizlerle…

Ukrayna Müzik Aletleri, Ukraine Music, Ukrayna müzikleri, Ukrayna Türkiye müzik gurupları, Ukrayna da ne tür müzikler popüler, Ukrayna da müzik, Ukrayna

Ukrayna Müzik Aletleri

Ana Rahmine düştüğümüz andan itibaren ilk gelişmeye başlayan algılayıcılarımız dan biri kulaklarımız olur. Hayatın bize gönderdiği titreşimler soyut yada somut kavramlar ile ilgili hiç deneyimimiz yokken bize bir şeyler anlatmaya başlar. Bu büyüyü yaratan aletler ve onlara can veren eller. Yine insan oğlunun en derinlerden gelen güdüleriyle ortaya çıkar ve atmosfere yayılır. 

Her ülkenin aşk, tutku, hüzün, sevinç, mutluluk, hiçlik duygularını ezgilere dönüştüren ve geçmişinden gelen kendisiyle özgünleşmiş müzik aletleri vardır. Biz sizlere bu yazımız da Geleneklerine sadık yenilikçi ve özgürlük karakterini benimsemiş güzelliklerle dolu, kardeş ülke Ukrayna ‘nın Müzik aletlerini tanıtmak istiyoruz. Ukrayna halk müzik aletlerinin kökleri, Kiev ‘in Rus yönetimin de olduğu döneme kadar uzanır. Bir çok ülke de benzerlerini gördüğümüz bu aletleri farklılaştıran Ukrayna Müzik Aletleri ‘nin inceliklerindeki birbirinden değişik farklılık ve ayrıntılardır.

L-face  Dakhabrakha Ukrayna Müzik Gurubu Facebook Sayfası için  Tıklayınız…

Ukrayna Müzik Aletleri

Jaliyka  “Жалійка

Üflemeli bir çalgı olan Jaliyka biz de kullanılan Zurna çalgı aletine benzer. Açık ağzı inek boynuzundan yapılır. Çapı 6 yada 9 cm kadar dır. Keskin ve yüksek basal bir ses verir.  Dans ve Oyun müziklerinde orkestra ‘nın ayrılmaz parçalarından biridir. Ukraynalı etnik bir dans olan DakhaBrakha ‘da kullanılır.

 Жалійка

Ukrayna Kanunu – Цитра

Türk musikisinde de karşımıza çokça çıkan müzik aleti Kanun ‘un tarihi hakkında bir çok görüş belirtilmektedir.  Milletlere göre kimin icat ettiği tartışılsa da Kanun ülkelerin öz benliklerinde geçmişten gelen anlayışlarla farklı bakış açılarından ezgilerini doğurmuştur. 

Sağ elin baş parmağına takılan Nut ile hüzün veya mutluluk duygularını oluşturan ezgiler üretilmiştir. Ukrayna da 19.uncu yüzyılda çok popüler olan enstrüman genellikle Öğretmen ve Papazların evlerinde bulunurmuş. Piyano ‘nun yerini almasıyla biraz daha farklı bir model ile hayatımız da kalmaya devam etmiş. Ukrayna milli marşının ilk sürümün de de karşımıza çıkan enstrüman Sovyet gücünün gelişiyle unutulmaya başlamış.

LİRA – ЛІРА

Ukrayna da hüzünlü etnik müziklerin antik çağlardan günümüz ulaşan enstrümanlarından biri Lir repertuvarının bir parçası olarak karşımızda hüzünlü şarkıların, ilahilerin bir parçası olarak görülür. Kobza ve Bandura müziklerin oluşmasında Lira ‘ya eşlik eden enstrümanlar arasında dır. Uzun zaman dır çalması unutulan enstrümanı etnik müzik bantlarından dinleyebilirsiniz. 

LİRA, ЛІРА

Trembita – Трембіта

Eskiden 10 km’lik bir alanda yerleşim de yaşayan insanlara bir uyarı veya çağrı anlamında mesaj göndermek için kullanıldığı bilinmektedir. 3 – 4 metrelik ahşap konik bir enstrümandır. Köknar veya ladin den üretilir. 1 ile 5 kilo arasında bir ağırlığı vardır. Bugün Karpatlar da görebileceğiniz bu enstrüman düğün ve şenlikler de kullanılmaktadır.

Drymba – Дримба

Ivano-Frankivsk köylerin de ve Carpathians Halk Korosun da karşımıza çıkan enstrüman Hutsul kültürünün de bir parçası düğün ve şenliklerde ezgilere eşlik etmek için kullanılıyor. Ortasında bulunan yayın sağa ve sola el becerisiyle yaylandırılarak müziklere eşlik edilen Ukrayna kültürüne yerleşmiş bir enstrümandır.

Tsimbali – Santur – Цимбали

Tokmak veya Çubuk ile gergin tellerle akort edilen ve yollar üzerinde vuruşlarla ezgilerin oluşturulduğu perküsyon biçiminde bir enstrümandır. 17.inci yüzyıl da ortaya çıktığı düşünülen enstrüman düğün ve festivallerin bir parçası olarak günümüze kadar gelmiştir. 

Basolias – Басоля

Keman veya çello ya benzeyen enstrüman büyük ve kuvvetli bir ses vermektedir. 3 yada 4 dizeden oluşmaktadır. Halk müziğinin kökeni olarak görülen enstrüman ilk olarak çalgı guruplarının ortaya çıkmasıyla tanınmaya başlamıştır. Bugün topluluklar bir araya geldiğinde yerini almaktadır. 

Koza – Коза – Keçi – Fife

Ukrayna da Halk müziğinin en popüler enstrümanlarından biridir. Keçi veya dana derisinden yapılır. Sağlam deri hava üflenerek doldurulur ve rezervuar görevi görür. Müzisyenin deriyi doldurmak için mika dediği tüp bulunur. ezgileri oluşturmak için altı delikli tuluma bağlı flüt bulunur. Genellikle Kazaklar ve Çobanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bugün ise Hutsul ve Boyko köylerinde karşımıza çıkmaktadır.

Buhay – Boğa – Бугай 

Batı Ukrayna bölgesin de karşımıza çıkan enstrüman koni şeklinde ahşabın üst kısmına gerilerek takılan trumpet e benzer bir yapısı var. Üzerine At kuyruğundan yapılan bir topuz takılı Geçmişten günümüze taşınabilmiş enstrüman müziklere ritim tutarak eşlik ediyor.

Kozobas – Козобас 

1800 lü yıllarda ortaya çıkan bir enstrüman Gregory ile adlandırılan Ulusal Ukrayna halk korosunda örneklerini görmek mümkün. Genellik Karpatlar bölgesinde yapılan düğünler de eğlencenin sonuna doğru müzik bittiğinde hala dans etmek isteyenler için çalınan bir enstrüman olarak halk içinde ayrı bir yere sahiptir.

Kobza – Кобза

Doğu Dabrowa bölgesinde ortaya çıktığı ve özellikle rus Balalayka ile yaygınlaşmaya başladığı belirtilir. Oval bir görünüme sahip enstrüman 3 telli dir. Özgürlük mücadelesinde bir çok müzik ve beste yapılmıştır. 16 – 17 .inci yüzyılda Ukrayna halk enstrümanı olarak bilinse de Bandura yerini almaya başlamış.

Bandora – Бандура

Ukrayna da özgün eserlerin en çok kullanıldığı enstrümandır. Lavta ve Arp ortak özelliklerini taşır. Bükük dizeleriyle karmaşık bir görüntüye sahip gibi görünse de becerikli eller de çok özgün ezgiler duya bilirsiniz. Konserler de 65 dizesi olan modellerini görebilirsiniz. 8 kg ağırlığında bir yapısı vardır. 

Torban – Торбан

Malikâne Bandura olarak bilinmektedir. Bandura ‘nın ikinci bir perde ile genişletilmiş halidir. Ukraynalı Hetman Ivan Mazepa ve Peter Doroshenko ‘nun üstadları arasında gösterildiği bu enstrüman son dönemler de Kiev Torban geleneğini yaşatmak için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Ukrayna Sanat Haberleri için bizi takip etmeye devam edin…

Kaynak.: Syla News

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

Bir yorum

  1. Avatar

    Geleneksel her ülke de benzerleri mevcut

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Akar Lojistik Pazarlama Müdürü Onur Kurtay

Akar Lojistik Pazarlama Müdürü Onur Kurtay oldu.1985 Bursa doğumlu olan Onur Kurtay, Ukrayna ...

Translate »