Anasayfa / Yaşam / Kültür Sanat / Ukrayna Vışıvanka Kıyafeti Giymek için 5 Neden

Ukrayna Vışıvanka Kıyafeti Giymek için 5 Neden

Son zamanlar da moda olan Ukrayna Vışıvanka Kıyafeti Giymek için 5 Neden i araştırdık.

Ukrayna Vışıvanka Kıyafeti Giymek için 5 Neden

Son zamanlar da dünya ‘nın bir çok ülkesin de popüler haline gelmeye başlayan işlemeli Ukrayna vışıvanka kıyafetleri Erkek, Kadın ve çocuklar için değişik moda anlayışlarında kullanılmaya başlandı. Ukrayna da günlük yaşamın bir parçası olan kıyafetler farklı ülkeler de yaşayan Ukraynalı vatandaşları kendi vatanlarını temsil etmek ve tanıtma amaçlı yaptığı etkinliklerde tanınmaya başlarken şimdiler de bir moda akımı oluşmaya başladı. Peki neden vışıvanka kıyafeti giymeliyim bana ne katacak sorusu aklınıza gelmiş olabilir. gelin beraber Ukrayna ulusal kıyafetinin inceliklerine bakalım 

1. Kullanışlı Her zaman giyilebilir.

Keten veya Pamuk karışıklı Beyaz Gömlek üzerine yapılan işlemelerin çok farklı anlamları var. Biraz daha ayrıntılı incelemek isterseniz Tıklayınız…  Kıyafet genel özellikleriyle nemi ve hoş olmayan kokuları minimum seviyeye indirir. Sağlığınız açısından avantajları bulunurken günlük kıyafetleriniz arasına ekleyebileceğiniz ve severek giyebileceğiniz el emeği olan bir kıyafettir. 

2. Çok yönlü Kullanım

Günlük giyiminiz de kot veya keten gibi kıyafetlerinizin içine giyebileceğiniz gibi takım elbisenizin içine de giyebilirsiniz. Pantolon, Kot, Şort, Etek çeşitleriniz ile uyumlu bir kombine oluşturacaktır. Size zarif ve doğal bir görünüm kazandıracaktır.

Ukrayna Vışıvanka, Ukrayna geleneksel kıyafetleri, Ukrayna geleneksel kıyafetlerinin özellikleri, Traditional clothes of Ukraine, vışıvanka, Elbise, Ukrayna

3. Karşı taraf da yaşadığınız ülkeye aidiyet hissi verir.

Kıyafet Ukrayna kültürünün bir sembolü olarak karşımıza çıkıyor. Ukrayna yı ziyaret ettiyseniz veya ekranlardan ülke de yaşanan olayları izlediyseniz işlemeli gömlek giyen insanlar yurt sever şarkılar söylerken görmüşsünüzdür. Atalarından gelen bir geleneği ve Ülke vatandaşlarının özgürlükçü ruhunu temsil eder. Bu yüzden Ukraynalı vatandaşlar gururla giydikleri bir kıyafettir. Renkli işlemeleriyle Dün ve Bugünü birleştiren çağdaş ve özgürlükçü bir anlayışı simgeleyen bu kıyafetler bir yöreye veya topluma ait olmaktan insanlığa ait olmaya başlayan bir simgeye dönüşmüştür çünkü yaşayacak bir dünya daha yok hep beraber Din, Dil ırk gözetmeksizin yaşadığımız dünyayı güzelleştirmemiz gerekiyor. Her canlının yer yüzünde yaşamaya ve mutlu olmaya hakkı var. 

Vışıvanka bu yüzden bir ruhu temsil eder ve kıyafeti sizin üzerinizde gördüklerinde sizin bir ruha ait olduğunuz izlenimi yaratır. Daha yaşanılabilir bir dünya dileğiyle.

4. İnsanlar üzerinde güçlü bir tılsımı var.

Batıl diye adlandırdığımız bir çok inanç bütün milletler de vardır. Mesela bir Şaman geleneği olan nazar boncuğu biz Türklere orta Asya dan gelen bir mirastır. Sevdiklerimize nazar değmesin diye yakasına yada atletine nazar boncuğu iliştirir-iz yada evlerimiz de iş yerlerimiz de arabalarımız da görürüz. Bu öğreti Gök Tanrı inancından gelir. Tanrı’nın sevdiğimiz insanı gözetmesi ve kollaması içindir.  Gözde oluşan kötü enerjinin bu boncuk sayesin de gittiği söylenir. 

Vışıvanka kıyafetinin de Güçlü bir tılsımı olduğu söylenir. Beyazın üzerine yapılan renkli işlemeler sizi koruduğu, ferahlık ve aydınlık verdiği söylenir. Ukraynalıların atalarından gelene öğretilerle nakış ‘ın ve desenlerin renklerle hayat bulduğu vışıvanka kıyafetlerinin kötülüklere ve sıkıntılara karşı koruduğu ve Güven hissi verdiği söylenir. Her desenin farklı bir amacı ve anlamı olduğu söylenir.

             Ukrayna Vışıvanka, Ukrayna geleneksel kıyafetleri, Ukrayna geleneksel kıyafetlerinin özellikleri, Traditional clothes of Ukraine, vışıvanka, Elbise, Ukrayna

Ulusal kıyafetler için bölgelere göre hazırlanan videoları görmek için Tıklayınız… 

5. Yeni Moda Akımı

Dünyaca ünlü  Valentino, Dolce Gabbana, Nina Ritchie, Elie Saab gibi uluslararası tasarımcılar Ukrayna süs eşyaları ve Kıyafet modelleriyle bir çok romantik, zarif modelleri geliştiren tasarımcılar, şık kıyafet tasarımlarıyla dünya da popüler olmasına katkıda bulunmuştur. 

Size farklı bir hava katacağını düşündüğümüz vışıvanka kıyafetlerini Ukrayna ya yapacağınız bir ziyaretiniz de bir tane edinmenizi öneririz.

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

8 yorum

 1. Avatar

  Çok Moda kıyafetler. Çok Sade ve güzeller. Lviv de bir kaç modele bakmıştım. Keten harici bulamadığım için alamadım ama özellikle karpatlar tarafından almayı düşünüyorum.

 2. Avatar

  Çok hoş kıyafetler bu gittiğim de bir tane de ben istiyorum.

  • Avatar

   Özellikle eğer Karpatlar bölgesine gidecek olursan ordan al derim. bölge bölge motifler farklı en güzel örneklerini yaremçe de gördüm.

 3. Avatar

  Ukrayna geleneksel kıyafetlerinin teması Yaşam anlayışı ve özgürlük olduğu için her ülke de her yer de giyilebilir. Modelleriyle çok şık bir akım oluşturdu.

 4. Avatar

  Ukrayna vışıvanka kıyafetleri harika işlemeler ve modelleriyle kesinlik bir tane edinmek gerektiğini düşünüyorum.

 5. Avatar

  Ukrayna ile özdeşleşen çok güzel kıyafetleri ayrıca bayanlara daha çok yakıştığını söylemeliyim.

 6. Avatar

  Gerçekten çok güzel kıyafetler Yeğenim için bir tane aldım. Turistik olarak gittiğiniz de oraya özgü en güzel şeylerden biri bence…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv Paskalya Bayramı – Pysanka Festival

Lviv Paskalya Bayramı, The Festival of Pysanka Ukrayna da her yıl kutlanan ...

Translate »