Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Diğer Haberler / Ukrayna Votkası Tarihi ve Gerçekler

Ukrayna Votkası Tarihi ve Gerçekler

Ukrayna votkası ile ilgili yaptığımız araştırmamız bu içeceğin tarihini gerçekleriyle yerlilerin ulusal içkileri olarak görmesinin sebeplerini bu yazımız da bulabilirsiniz.

Ukrayna Votkası Tarihi ve Gerçekler

Her ülkenin kendine göre gelenekleri bulunur. Geçmişten gelen alışkanlıklarımız bugün de devam eder. Kahve ‘nin yanında likör içmek gibi kutlama, konuşma, keyifli sohbet veya dertlendiğimiz de içeriz. Ukraynalılar ise genellikle doğru bir ruh halini bulmak için içtikleri söylemektedirler.

Ulusal Bir içecek haline gelmesi Nasıl Oldu?
Peki Neden Votka?
Ukrayna Votkasının Sırrı Nedir? 
Söyledikleri gibi ülke de alkol çok mu tüketiliyor?

Ukraynalı Bayanlar ve Erkekler hepsi Votkayı seviyor mu?

Votkanın tarihi 14.üncü yüzyıla kadar dayanmaktadır. Nerede doğduğu bugün tartışma konusu olsa da Polonya ve Ruslar bu konu da değişik belgeler ortaya koymaya devam ediyor. Tahıldan damıtılan içkilerle ilgili yazılı kaynakların en eski belgelerine Polonya da rastlanıyor. Belgeleri bir kenara bırakırsak Ruslar votkanın tarihi boyunca üreten ve tüketen olarak sahibi olduğunu Dünya ya kabul ettirmişler gibi gözüküyor. 

Votka kelimesinin kökünde her iki ülkenin dilinden izlerine rastlamak mümkün. Rusya da 15.inci yüzyıllarda tıbbi bir ilaç olarak manastırda üretildiği Kolonya ve dezenfektan maddeler de kullanıldığı daha sonra ise yolculuklarla italya ya kadar damıtma tekniklerinin geliştirilerek içki olarak tüketilmeye başlandığı kaynaklarda yer almaktadır. 

Özellikle Soğuk iklime ait Polonya, Rusya ve arasında kalan Slav ülkelerinde içini ısıtan popüler içki haline gelmesi uzun sürmez.

Votkanın Sırrı ise uzun bir süreç sonucunda keşfedilir. Soylulara en kaliteli ve saf votkayı sunabilmek için geliştirilen teknikler 17.inci yüzyıla gelindiğinde 3-4 kez damıtma ve kullandıkları suyu arıtmayla başlayıp daha sonrasında odun kömürü filtresinin kullanılmasına kadar gelmiştir. Sadece su değil içkinin kendisini de filtre ederek daha yumuşak içimi olan votka üretmeye başlamışlardır.  Ukrayna votkasının sırrı da buradan gelmektedir. İki ülke arasında kalan bölge de gelişen içkinin bugün evlerde de üzüm, Meyan Kökü gibi farklı yöntemlerle aromatik tatlandırıcılar eşliğinde üretilmeye devam ediliyor. Tekel maddesi olarak dönemin Kralının 1533 kararnamesi ile kayıtlara alınıyor.  

Votkanın Doğu Avrupa ve İskandinav Bölgesinin dışına taşınması ve tüketilmeye başlaması da 2.inci Dünya savaşı sonrasını işaret ediyor. Farklı ülkelerden gelen askerlerin votkayı kendi ülkelerine yanlarında götürmesiyle tanınmaya başlandığı söylenmektedir. 

Ukrayna Votkası, Ukrain votka, Ukraine national drink, Ukrayna ulusal içecekleri, Ukraynalılar neden çok votka içer, Ukrayna da insanlar neden çok içer

Ukrayna da söylendiği gibi çok votka tüketiliyor mu? Kış aylarının çetin geçmesinden dolayı doğal bir ilaç etkisi olduğunu düşünüyorlar, Onları daha dayanıklı hale getirdiğine inandıkları için Bayanlardan ziyade erkekler çok tüketiyor. Bayanlar daha çok Şampanya, Martini, Şarap gibi içeceklerden yana tercihini kullanırken, Erkekler Votkayı geleneksel bir erkek içkisi olarak görüyor. Bu durumdan Ukraynalı hanımlar şikayetçi olsa da pek başarılı oldukları söylenemez.

Konuk olduğumuz bir çok köyde aile arası etkinlik düzenlendiğinde küçük bir içimlik bardaklara doldurularak toplu bir şekil de geliştirdikleri bir Sloganla hep beraber bir seferde içiyorlar.  

Slogan ise;

Bir Kişi, Budmo Hey dedikten sonra Hep beraber bunu tekrarlıyorlar ve sonunda herkes aynı anda içkisini bir seferde içiyor.  

“Budmo Hey, Budmo Hey, Budmo Hey Hey” 

Aperatif olarak yanında yediklerine baktığımız da Protein Ağırlıklı beslendiklerini görebilirsiniz. Leziz bir birinden farklı peynirlerinin yanında Çeşitli hayvanların Kurutulmuş veya pastırma haline getirilmiş dilimlerini tüketiyorlar. Antibakteriyel özelliğe sahip votka nın etkisi ni değiştirmek için Bal, Biber vb. ürünlerin özüyle karıştırıp içtikleri seçenekleri de mevcut.

Bronşit için sağlıklı olduğunu düşündükleri bir kür tarifini de sizlerle paylaşalım.

Bal eklediğiniz votkayı gazlı beze dökerek bekletin. sonra hastanın göğsüne gazlı bezi yerleştirerek bandajla sabitleyin. Yatmadan önce yapılan bu işlem sabah kalktığınız da neredeyse iyileştiğin-izi göreceksiniz. 

Ukrayna Votkası, Ukrain votka, Ukraine national drink, Ukrayna ulusal içecekleri, Ukraynalılar neden çok votka içer, Ukrayna da insanlar neden çok içer

Votka Hakkında İlginç Gerçekler;

Dünya ‘nın en nadir üretilen ve en pahalı içki koleksiyoncusu listesinde bulunan içkilerin şişe başına ortalama 9000 Dolar olduğunu değerlendirmişti. Son zamanlar da şirket votka konusun da  Rus-Baltique kaysa da, üretim kalitesinde ve yenilikçi tekniklerle üretilen bir çok votka çeşidini listesine eklemiştir.

Ünlü Milyarder Leos Verres 2015 yılında 5 litrelik şişe de hazırlanmış en pahalı votka serisini tanıttı.

Dünya ‘nın en pahalısı olmasa da Ukrayna da  Altın Varak – “Altın Polubotko” üretimi olarak bilinen 956 çeşit votka numunesinin olduğu kayıtlara geçmiştir. 

Ukrayna ya ait  “Khortytsya”, “Medoff” veya “Nemiroff Premium” gibi votka çeşitlerini bir çok ülke de görebilirsiniz. 

Votka en üst tanınmışlık ve standart bir içecek haline gelmesi 19.uncu yüzyılda olmuştur. 

Votkanın içeceklere tavsiye olarak verilen limit Erkekler için 80 ml iken Bayanlar için 40 ml olduğu belirtiliyor.

Kiev  Ukrayna Ulusal Sanat Müzesinde “str. Hrushevsky, 6″ 19.uncu yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran Kazakların yaşamını konu alan bir bölüm de votka ve alkollü içecekler için  “Şeytan Kazak Mamay içmek cezbeder” şeklin de tanımlaması vardır. Kazakların alkole karşı sıkı bir tutum içinde olduğu bilinmektedir. 

Galiçya Bölgesinin  Avusturya-Macaristan ‘ın bir parçası olduğu dönem de Alkol Yasaklarının olduğu bu konu ile ilgili başrolde Yunan Katolik itidal Kardeşliği olduğu belirtilmektedir. 

Kaynak.: Vsviti Ukrayna Votkası – Ukrayna Votkası – Ukrayna Votkası

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

10 yorum

 1. Avatar

  Bu evde alkol üretimi Türkiye de de moda oldu. Biz daha çok rakı severiz ama Ukrayna da konuk olduğum bir sofra da ev votkası diye ikram ettiler. Gerçekten hoşuma gitmişti.

 2. Avatar

  Karpatlar da tatmıştım bende gerçekten çok farklı gelmişti.

 3. Avatar

  Ukrayna da bunun dışında bir çok milli olarak gösterdikleri içecek çeşidi var. Onları da denemelisiniz.

 4. Avatar

  Lviv ‘de Kvas diye bir şey denemiştik çok hoşumuza gitmişti.

 5. Avatar

  Yaz aylarında en çok çilekten yaptıkları bir komposto var ondan tükettiklerini gördüm…

 6. Avatar

  Ukraynalılar da doğru yolu bulmuş Biz de Rakıyı evde üretmeye başladık.

 7. Avatar

  Adamlar içkinin de güzelinden kadının da güzelinden anlıyor siz boş verin şimdi..!

 8. Avatar

  Votka ‘nın çok değişik şekillerde sunumu mevcut Lviv ‘e yolu düşenlerin Masoch Coffee ye gitmelerini öneririm.

  • HmmT AYDs

   Lviv Masoch Cafe, Leopold fon Zaher-Mazoh tarafından kaleme alınan Mazoşizm hakkındaki erotik eserlerini konu alarak kendine konsept oluşturan Cafe şehri ziyaret eden turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Şehir de görülmesi gereken yerler arasında gösterdiğimiz bu yer hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz. http://www.lvivhaber.com/lviv-masoch-cafe/ inceleyiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »