Anasayfa / Lviv Haber / Lviv Ekonomi / Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman Türk işadamları Toplantısı

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman Türk işadamları Toplantısı

Vladimir Groysman, Başkent Kiev’de Hilton Oteli’nde öğle yemeğinde gerçekleşen görüşmeye Başbakan Groysman’ın yanı sıra Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Taras Kutoviy’in de bulunduğu bir heyet katıldı. Türk işadamları Başbakan Groysman ile görüşme sonrasında toplantıya ilişkin AA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman Türk işadamları Toplantısı | Lviv Haber

Vladimir Groysman , Ukrayna Baş Bakanı, Ukrayna Türk iş adamları, kiev Tuid, Ukrayna iş dünyası Haberleri, Taras Kutoviy, Ukrayna Başbakanı tuid görüşmesi

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Türkiye ziyareti öncesinde Ukrayna’da bulunan Türk işadamları ile bir araya geldi.

Başkent Kiev’de Hilton Oteli’nde öğle yemeğinde gerçekleşen görüşmeye Başbakan Groysman’ın yanı sıra Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Taras Kutoviy’in de bulunduğu bir heyet katıldı.

Türk işadamları Başbakan Groysman ile görüşme sonrasında toplantıya ilişkin AA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye Ukrayna iş konseyi Başkanı Ruşen Çetin, uzun yıllardan beri Ukrayna’da Başbakan seviyesinde üst düzeyde Türk işadamları ile ilk defa toplantı yapıldığını söyledi. Türk iş adamlarının Ukrayna’da çok büyük sorunlar yaşamadığını aktaran Çetin, var olan sorunların da Başbakan Groysman’a aktarıldığını belirtti.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşmasının imzalanması, yatırımların teşviki ve karşılıklı korunması kanunu ile çifte vergilendirmeyi önleme kanununun yenilenmesinin Türk yatırımının önünü açacağını belirten Çetin, Groysman’ın Türk şirketlerinin sorunlarını çözeceği yönünde mesaj verdiğini aktardı.

Vladimir Groysman , Ukrayna Baş Bakanı, Ukrayna Türk iş adamları, kiev Tuid, Ukrayna iş dünyası Haberleri, Taras Kutoviy, Ukrayna Başbakanı tuid görüşmesi

  

“Ukrayna’ya daha çok yatırım için serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanmalı”

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin altın çağını yaşadığını belirterek, Türk iş dünyası açısından önemli gördükleri iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması ile ilgili Türk işadamlarının görüşlerini Başbakan’a aktarma imkanı bulduklarını ifade etti.

Ukrayna’da son üç yılda, daha önce yapılması hayal bile edilmesi güç olan önemli yapısal reformların gerçekleştirildiğini hatırlatan Pehlivan, buna rağmen yine de bazı sorunların devam ettiğine dikkat çekti. Pehlivan şunları dile getirdi:

“Ancak bugün şunu gördük. Ukrayna hükümeti diyaloğa açık. Mevcut sorunların çözülmesi için bir kararlılık içerisindeler. Biz sorunlarımızı ifade ettik, onlar da sorunların çözümü için kararlılıklarını ifade ettiler. Biz istiyoruz ki mevcut güzel örneklerden de yola çıkarak Ukrayna’ya daha çok Türk sermayesi gelsin, daha çok Türk firması ülkede yatırım yapsın. Bunun da anahtarı müzakereleri 2007’den bu yana süren serbest ticaret anlaşmasının bir an önce iki ülke arasında imzalanmasıdır. Bu anlaşma, Ukrayna’da daha çok Türk yatırımı demektir.”

Ukrayna Başbakanı Groysman ile basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede Türk işadamlarının yanı sıra Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, DEİK Ukrayna Başkanı Ruşen Çetin, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Türk Ukrayna Sanayici ve İşadamları Birliği (TUSİB) Başkanı Zafer Özbay, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ukrayna Genel Müdürü Şevki Acuner de hazır bulundu.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman 14-15 Mart’ta resmi ziyaretler gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye gidecek.


Muhabir: Ali Cura | TUİD | TUSİB – Vladimir Groysman , Ukrayna Baş Bakanı, Ukrayna Türk iş adamları, kiev Tuid, Ukrayna iş dünyası Haberleri, Taras Kutoviy, Ukrayna Başbakanı tuid görüşmesi 

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

Bir yorum

  1. Ukrayna da Türk iş adamlarının başarılı girişimlerini büyük bir gurur kaynağı olarak görüyorum. Başarılarının devamını dilerim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi ve Lviv ‘in Önemi – Röportaj

Ukrayna Türkiye Ticari işbirliği Derneği Başkanı Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi değerlendirdiği röportajımız… ...

Translate »