Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Diğer Haberler / Ankara Ukrayna Derneği

Ankara Ukrayna Derneği

Ankara Ukrayna Derneği, Ankara da yaşayan Ukraynalılar tarafından 6 Mart 2017 tarihinde kurulmuştur.
Kütük numarası: 06-127-002

Ankara Ukrayna Derneği, Dernek, Diaspora, Ukraynalılar, Ukrayna, Türkiye, Türkiye de ki Ukraynalılar, Анкара, український, асоціація, Анталії, Анталії, ukr-ayna, Інформаційний, портал, української діаспори, Туреччині

Ankara Ukrayna Derneği

Kuruluşu,
Ankara’da geçici yada devamlı yaşayan Ukraynalılar, 2014-2017 yılları arası Ukrayna kulübü adlı sivil topluluk temelinde birçok farklı kültür etkinliği düzenleyip zamanla bu topluluğu resmileştirmeye karar verdiler. 2017 yılında Ankara da ki yerli yönetim organları ile ‘Ukrayna Derneği’ adlı sivil toplum örgütü, karsız topluluk olarak kayıt edildi.

Ukrayna Derneğinin temel amacı,

Türkiye’nin başkentinde yaşayan Ukraynalıları, Dernek aracılığıyla Ukrayna dili ve geleneklerini koruyup yaygınlaştırmaktır.

Dernek Logosu,

Ankara Ukrayna Derneği, Dernek, Diaspora, Ukraynalılar, Ukrayna, Türkiye, Türkiye de ki Ukraynalılar, Анкара, український, асоціація, Анталії, Анталії, ukr-ayna, Інформаційний, портал, української діаспори, Туреччині

Dernek logosu Leylek Figürünü konu alır. Ukrayna ritüeline göre anlamı memlekete olan sevgiyi temsil etmektedir. Ukrayna’da leylek yuvasının olduğu evde refah ve mutluluk olduğuna inanılmaktadır.
Leylek, göçmen bir kuş olarak kışın daha sıcak diyarlara gitmesine rağmen her zaman memleketine geri döner. Bizim derneğimizin de vizyonu buna benzer; köklerine bağlı olarak memleketini hep kalbinde yaşatır. Kartopu ise Ukrayna ritüelinin olmazsa olmaz sembolüdür.
Atasözünün dediği gibi : ‘Söğüt ve kartopu olmadan Ukrayna olmaz’. Hiç bir soğuk kırmızı salkımlarına zarar veremediği gibi Ukrayna halkının özgürlük, güzellik, uyum ve gerçeğe inancını hiç kimse kıramaz. Ukrayna ve Türkiye bayraklarının rengini alan leylek kanatları Ukrayna Derneğine ilham veren birlik ve beraberlik gücünü temsil eder. Leyleğin tek ayakta durması Derneğimizin sürekli aktif hareket etmesi ve gelişmesi anlamı taşır.

 

Ukrayna Derneğinin amacı;

Ukrayna dili ve kültürü, milli özdeşliğini koruyup yurtsever bilincini oluşturmaktır. Dernek, Türk toplumuna adapte olma aşamasındaki Ukraynalılara sıkıntılarını gidermek konusunda yardımcı olmak ve Ukrayna Topluluğunun Türkiye’deki kültürel hayatını geliştirmek için kurulmuştur.
Aynı zamanda Dernek başta karşılıklı anlayış, geçici ya da devamlı olarak Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar ve Türkiye Cumhuriyeti halkı arasındaki müsamaha ve saygı olmak üzere
Türkiye-Ukrayna dostane ilişkilerinin gelişmesini destekler.

Bu hedefler, Ukrayna dilinde yapılacak kültür-eğitim etkinlikleri düzenleme (Cumartesi okulu da dahil), hem Ukrayna hem de yurt dışında kuruluşlar ve temsilcileri ile iletişim kurma, farklı kültür-eğitim etkinliklerinde Ukrayna ’yı tanıtma, ortak etkinlikler düzenlemek amaçlıyla diğer uluslararası dernek ve topluluklar ile işbirliği kurma, Türk toplumuna Ukrayna ve Ukrayna diasporası ile ilgili haber yayını yapmak amacıyla, bilgi-eğitim portalı oluşturma, yardım projelerini hazırlama (Teröre Karşı Harekat (TKH) bölgesinde mağdur olanlara insani yardım dahil) çalışmaları dernek aracılığı ile gerçekleştirir.

Faaliyetleri;

Yeni kurulan Derneğimizin ilk adımı Cumartesi okulunu kurmak oldu. Bu okulun ana amacı Türkiye ’nin başkentinde yaşayan Ukraynalılar arasında Ukrayna dilini ve geleneklerini korumaktır. Şu an okulda küçük ve orta yaştaki çocuklara yönelik gruplar oluşturuldu. Ukrayna dili, Ukrayna tarihi ve kültürü, Resim, Şan ve Halk oyunları gibi dersleri, Cumartesi okulunun müfredatında yer almaktadır. En yakın zamanda okul öncesi çocuklar içinde bir grup, daha sonra büyükler içinde halk oyunları ve şan dersi grupları oluşturulması planlanmaktadır.

Okul öncesi çocuklar için destek programı;

Profesyonel psikolog ve hukukçu öncülüğünde Ukrayna Derneğin de Danışma Merkezi açılmıştır.
Danışma Merkezi, Türk toplumuna adapte olma aşamasındaki Ukraynalılara yardımcı olmayı ve acil durumlarda hukuki konularda danışmanlık yapmayı planlamaktadır. Psikolog ise ebeveynler ve çocuklar arasındaki diyaloğu güçlendirilmek için  “Uluslararası çocuk gelişim programı” dahilinde ebeveynlerle görüşmeler yapmaktadır.

Ankara Ukrayna Derneği, Dernek, Diaspora, Ukraynalılar, Ukrayna, Türkiye, Türkiye de ki Ukraynalılar, Анкара, український, асоціація, Анталії, Анталії, ukr-ayna, Інформаційний, портал, української діаспори, Туреччині 

Türkiye’deki Ukrayna diasporasının analitik bilgi kaynağı;

Ukrayna Derneği’nin www.ukr-ayna.com bilgi kaynağının oluşturması, Ukrayna ’nın tanıtımı ve Türkiye’deki Ukraynalılar ile ilgili bilginin yayılması için çok önemli bir adımdır. Ukraynaca ve Türkçe yayın yapan web sitemiz, Ukrayna ekonomisi, siyaseti, spor ve toplumsal alanlar da iki ülke ilişkilerini güçlendirici haberler vermenin yanı sıra Türkiye ’de yaşayan Ukraynalıların faaliyetleriyle ilgili de bilgi vermektedir.

Ukrayna Derneğinin planladığı en önemli etkinliklerin takvimini sunmaktadır. Ukrayna ve Türkiye ticaret şirketlerine işbirliği seçenekleri bulmak ve ikili ilişkileri geliştirme üzerine yardımcı olmaktadır. web sitemizin Türkçe yayın yapan bölümü Ukrayna kültürü, eğitim, seyahat ve Ukrayna mutfağını tanıtıcı yazılar yayınlanmaktadır.
Web sitemizin Ukraynaca yayın yapan bölümü ise Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar aracılığıyla Türkiye ’yi tanıtmaktadır.
Web sitemiz, Türkiye ’de Ukrayna kültürünü tanıtmayı amaçlayan, Ukrayna Derneği gönüllülerinin bir projesidir.

L-face   Ankara Ukrayna Derneği Facebook Sayfası için       Tıklayınız…
  Ankara Ukrayna Derneği Youtube Video Kanalı için Tıklayınız…

  Ankara Ukrayna Derneği Twitter Sayfası için          Tıklayınız…

Üyelik Başvuru Formu:  Tıklayınız

Derneğin bağlantılı olduğu web-sitesi; Ukr-Ayna.CoM

Email.: ukraynadernegi@gmail.com

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

4 yorum

 1. Avatar

  Yakın Zamanda Ankara da faaliyete geçen bir dernek bildiğim kadarıyla Onur Group ‘un sahibi Onur Cetivceviz Derneğin açılmasında büyük rol oynadı.

 2. Avatar

  Ukraynaca Kurs Düzenleseler de biraz dillerini öğrensek güzel olur.

 3. Avatar

  Türkiye Ukrayna halklarının birbirini tanıması ve kültürel etkileşime katkı için güzel bir kuruluş.

 4. Avatar

  Ukrayna ile ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüğüm bir adım. İki ülke ilişkilerine katkıda bulunması dileğiyle hayırlı olsun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv Aylık Bülten Şubat 2018

Ukrayna’nın Lviv Kenti ve çevresi hakkında aylık Bültenler şeklinde hazırlamayı planladığımız  Lviv Aylık ...

Translate »