Anasayfa / Rota / Gezgin&Rota / Batı Ukrayna Tarihi Antik Kent Wells

Batı Ukrayna Tarihi Antik Kent Wells

Antik Kent Wells, Şehir Kentsel dönüşeme girmeden önce Lviv Vadisinde Tüm Akarlar şehrin içinden geçiyordu. Nehirlerin taşmasını önlemek için siperler oluşturuluyordu. Antik Kent Wells olarak bilinen bu çoğrafya daha sonraları gelişen yerleşim değişikliklere neden olmuştur. Batı Ukrayna Tarihi Antik Kent Wells | Lviv Haber Şehir Kentsel dönüşeme girmeden önce Lviv Vadisinde Tüm Akarlar şehrin içinden geçiyordu. Nehirlerin taşmasını önlemek için siperler oluşturuluyordu. Antik Kent Wells olarak bilinen bu çoğrafya daha sonraları gelişen yerleşim ve üretim tesisleri ile atık su sorunu yaşanmaya başladı ve Kentsel dönüşüm ile bu akarların üzeri kapatıldı. XV. yüzyılda temiz su kanallarının Atık su kanallarına karışması sonucu…

Genel Bakış

İyi...!

Özet : Lviv Tarihi

Kullanıcı Oylaması: 3.65 ( 1 oy)

Antik Kent Wells, Şehir Kentsel dönüşeme girmeden önce Lviv Vadisinde Tüm Akarlar şehrin içinden geçiyordu. Nehirlerin taşmasını önlemek için siperler oluşturuluyordu. Antik Kent Wells olarak bilinen bu çoğrafya daha sonraları gelişen yerleşim değişikliklere neden olmuştur.

Batı Ukrayna Tarihi Antik Kent Wells | Lviv Haber

Antik Kent Wells, Lviv, Lviv Tarihi, Ukrayna tarihi, Ukrayna antik kentler, Lviv Gezi Rehberi, Lviv de nereler görülmeli, Lviv Hakkında, Lviv e gitmek

Şehir Kentsel dönüşeme girmeden önce Lviv Vadisinde Tüm Akarlar şehrin içinden geçiyordu. Nehirlerin taşmasını önlemek için siperler oluşturuluyordu. Antik Kent Wells olarak bilinen bu çoğrafya daha sonraları gelişen yerleşim ve üretim tesisleri ile atık su sorunu yaşanmaya başladı ve Kentsel dönüşüm ile bu akarların üzeri kapatıldı.

Lviv, avlu içinde Bernardine bir çeşme © Tatiana Zhernov | Lviv Haber Bernadine avlusunda © Tatiana Zhernov | Lviv Haber

XV. yüzyılda temiz su kanallarının Atık su kanallarına karışması sonucu salgın hastalıklar baş gösterdi. Yöresel halk su ihtiyacını karşılamak için varillerle uzak mesafelerden su taşımak zorunda kalır, daha sonraları ise problemin giderilmesi için bazı çalışmalar yapılır ve uzun süre böyle devam edilir. 

1648 yılında Lvivites doğdu yerde Şehir Kuşatma girişiminde olan Kazaklar tarafından Su yolları tahribata uğrar. Tek Su noktası olarak Copan Kuyusu Manastırın arazisinde bulunur. Tek Su kaynağı olarak kalan yerden halk ihtiyacını gidermeye çalışır.

Kazak ordusu Lviv Bogdan Khmelnitsky. Sanatçı Janusz Vitvitskyy © NAC | Lviv Haber

Çeşitli Kaynaklardan Şehrin su ihtiyacının giderilmesi için gereken çalışmalar 1885 – 1886 yıllarında başladı XIX. Yüzyılda da devam eden Su şebekesi ağı Şehir de bir çok yerde Su Kuyusu ve Çeşme oluşturulması yardımıyla çözüme kavuştu. 1919 yılında Şehrin tarihi kuşatmalarından biri yaşandı. Bu savaş sırasında da zarar gören Su Kanalları, Ukrayna-Polonya Savaşı sonrası Jozef Pilsudski tarafından bir onarım dönemi daha geçirdi.

Virtuti Askeri - Polonya Yüksek Askeri Ödül © WIKI | Lviv Haber

Şehir dönem içerisinde yaşadığı kentsel dönüşümleri sonucu Eski Vadi içerisindeki Çeşme ve kuyular kaybolmaya başlamıştır. Vadi içerisinde kurulu Olan Antik kent Well Değişmeye başlamıştır. Bugün Lviv ‘e yapacağınız seyahatiniz de bir örneği Bernardie Kilisesinin hemen yan bahçesinde bulunmaktadır. 

Dönem içerisinde yaşanan bir çok olayın Noktası Haline gelen ve bugün ziyaret amaçlı restorasyonu yapılan Kuyu, Dönem içerisinde yapılan işkencelerin ve ölen kişilerin kuyusu olarak bilinir ve bugün ölenleri anma amaçlı ziyaret edilir. 

Diğer kayda geçen bilgi ise, 1620 ‘lerde buranın bahçesine Dukla Saint John defnedildiğidir. Dindar bir keşiş olarak bilinen John Dukla ölümünden sonra 1484 yılından bu yana Hacıların toplandığı bir yer haline gelmiştir.

1939 öncesi Lviv Bernardine Kilisesi, önünde bir sütun üzerinde Dukla John Heykel © NAC | Lviv Haber

Mezarın olduğu yer bir kilise haline gelir. 1520 yılında John kalıntılarını kiliseye aktarmak için bölge de kazı çalışması yapılır. Bu tarihlerde Su ile ilgili yapılan konuşmalar ve araştırmalar sonucu bahçede bulunan Kuyu Tarihi bir Nokta olarak belirlenir. 

Bernadine avlusunda © Tatiana Zhernov | Lviv Haber

İlk olarak ahşap inşa edilen kilise John heykelini tasvir ederek bir kubbe haline getirirler. Dört sutunlu inşa edilen kilise ayinlerinde Şifa olarak Kuyunun suyu kulllanıldığı, Azizler içerisinde John ‘un övgüler içerisinde anıldığı bilinmektedir. 

Ocak 1912 - St. Dukla dan Sütun Fotoğraf © NAC | Lviv Haber

John St. Heykeli bilinmeyen nedenlerle kaybolur. 1736 yılında Bir Taş Heykel yerine konulur. 1648 ‘den bugüne kadar da yerine bir sütun dikilir. 

Bernardine Avlusu - "przyjaciel Ludu" 1837 gravür © NAC | Lviv Haber

Diğer su kuyuları hakkında kayıtlı pek bilgi bulunmasa da 17. yüzyılda uzanan bir derinliği bulunmaktadır. 

İbrahim Hoґenberґa - Passarotti Aurelio Şehir Panoraması, 1617-1618 © WIKI | Lviv Haber

Dekoratif su kuyuları varlığı bilinmekte ve şehrin bugün bir çok yerinde de görülebilir. Temiz su temini için Kopernik su kuyusu, Yedi kuyudan biridir. Günümüzde İki Aslan heykeli ile Hamam olarak hizmet veren yerler haline gelmiştir. 

Kopernik Sokak Lviv, © Tatiana Zhernov | Lviv Haber

Diana Çeşmesi ve Neptün, Amphitrite ve Adonis Heykelleri – Antik yunan Roma mitolojisindeki karakterlerden yapılan gösterişli heykellerin bulunduğu yerler bu su kuyularının yerini işaret eder. 1815 ‘te Herman Witwer tarafından inşa edilen çeşmeler yerlerini korumaktadır.

Lviv Rynok Square, Diana Çeşmesi © Tatiana Zhernov | Lviv Haber

Our Lady Heykeli 1862 yılında bir site bahçesinde kalırken daha sonraları Adem Mickiewicz Anıt ‘a Yol Üzerine 1904 taşınmıştır.

Lviv Rynok Square, Neptün Çeşmesi © Tatiana Zhernov | Lviv Haber

Ukrayna ‘nın İlk Cumhurbaşkanı, 1994 yılında Hrushevsky sokakta bulunan kuyunun yerine Akademik Eğitim veren bir bina yapılmıştır. Daha sonra Oyun Yazarı Alexandır Fredro ‘nun heykeli yapılmıştır.

Bakire Heykeli, Lviv © Tatiana Zhernov | Lviv Haber

Akademi, Kuyuların Önünden Görüntü, Fotoğraf 1880 © NAC | Lviv Haber

Antik Kent Wells, Lviv, Lviv Tarihi, Ukrayna tarihi, Ukrayna antik kentler, Lviv Gezi Rehberi, Lviv de nereler görülmeli, Lviv Hakkında, Lviv e gitmek

Kaynak.: ProLviv – Antik Kent Wells – Antik Kent Wells – Antik Kent Wells, Antik Kent Wells, Lviv, Lviv Tarihi, Ukrayna tarihi, Ukrayna antik kentler, Lviv Gezi Rehberi, Lviv de nereler görülmeli, Lviv Hakkında, Lviv e gitmek

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

Bir yorum

  1. Avatar

    Galiçya bölgesi bir çok ülkenin sınırları içinde kaldığı için bir çok milletin tarihinin kesiştiği bir nokta gibi. Çok güzel bir şehir. Derinlerine indikçe bir çok şeyi öğreniyorsunuz. Lviv tarihine yolculuk için güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık Lviv Haber ekibi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »