Anasayfa / Röportaj / Blog / Galiçya Türk Şehitliği – Batı Ukrayna Lviv

Galiçya Türk Şehitliği – Batı Ukrayna Lviv

Galiçya Türk Şehitliği, Batı Ukrayna, Lviv Bölgesin de en kanlı cephe savaşlarının gerçekleştiği Galiçya Muhaberelerin de  Hayatını Kaybeden Kahraman Türk Askerlerini anmak ve Şehitlikler Hakkında Bilgi edinebileceğiniz bu yazımızı hazırladık. Galiçya Türk Şehitliği - Batı Ukrayna | Lviv Haber Gül Bahçeleri ve Akıncılar Galiçya Türk Şehitlikleri Birinci Dünya Savaşında Enver Paşa 'nın emri ile oluşturulmuştur. 15.nci Kolordu kayıtlara göre 2 Tümenden oluşmaktadır. Türk Birliği ile ilgili kayıtlara geçen rakamlar ise 595 Subay ve 32.017 bin Mehmetcikten oluştuğu ve 1916 yılının 23 Temmuzunda Uzun Köprü ve Alpulu 'dan yola çıkarak kademe kademe Polonya Krakow Bölgesine Gelmiş, 1917 yılının yaz…

Genel Bakış

Süper..!

Özet : Galiçya Türk Şehitlikleri

Kullanıcı Oylaması: 4.3 ( 13 oy)

Galiçya Türk Şehitliği, Batı Ukrayna, Lviv Bölgesin de en kanlı cephe savaşlarının gerçekleştiği Galiçya Muhaberelerin de  Hayatını Kaybeden Kahraman Türk Askerlerini anmak ve Şehitlikler Hakkında Bilgi edinebileceğiniz bu yazımızı hazırladık.

Galiçya Türk Şehitliği, Birinci dünya savaşı, Galiçya şehitlikleri, ukrayna türk şehitlikleri, Turkish cemetery, Galiçya Şehitlikleri, Türk Şehitlikleri

Galiçya Türk Şehitliği – Batı Ukrayna | Lviv Haber
Gül Bahçeleri ve Akıncılar

Galiçya Türk Şehitlikleri Birinci Dünya Savaşında Enver Paşa ‘nın emri ile oluşturulmuştur. 15.nci Kolordu kayıtlara göre 2 Tümenden oluşmaktadır. Türk Birliği ile ilgili kayıtlara geçen rakamlar ise 595 Subay ve 32.017 bin Mehmetcikten oluştuğu ve 1916 yılının 23 Temmuzunda Uzun Köprü ve Alpulu ‘dan yola çıkarak kademe kademe Polonya Krakow Bölgesine Gelmiş, 1917 yılının yaz aylarına kadar süren çatışmalarda değişik cephelerde 1000 ‘den fazla zayiat verdiği kayıtlara geçmiştir. Kayıda geçenlerin dışında, Bugün çoğu Ukrayna Toprakları içerisinde 20 ‘ye yakın Şehitliğimiz olduğu kayda geçmiştir.

Galiçya Türk Şehitliği

Bunlardan En Bilineni Polonya Toprakları içerisinde Kalan “Krakow Rakowicki Uluslararası Mezarlığı” ’dır.

“İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler”   Napolyon Bonaparte – Fransız İmparatoruGaliçya Türk Şehitliği,
‘EY ŞEHİD OĞLU ŞEHİD’ Anadolu ‘nun Bağrından Kopup Gelmişsin. Bilmediğin Diyarlarda kimler uğruna yitip gitmişsin. Ders için, Nice yetişen Nesiller için, Vatan için canını feda eylemişsin. Yaptıkların unutulmasın diye Yaban ellerdeki şehitliklerde Can bulmuşsun.

“Türklerden bahsediyorum… Düşmanına saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir, berrak bir göldür. Gönül açan bu yeli yıldırıma, göz kamaştıran bu gölü coşkun bir denize çevirmek tabiatı da inciten bir gaflet olur.” Tasso – İtalyan Şair

Birinci Dünya Savaşında Galiçya Cephesi için görevlendirilen Kurmay Albay Yakup Şevki (Subaşı) Kumandanlığındaki 15. Kolordu Çanakkale Muhabereler ‘inde de mücadele eden Osmanlı Devletinin en Yetenekli Askerlerinden oluşmaktaydı. Avrupa Nezdinde Osmanlı Askeri imajının Üst Seviye Algılanmasını sağlamak için Kıyafet, Silah ve Askeri Donanımlarında Ordu Nezdinde en iyilerin bir araya getirilmesi ile oluşturularak,  Avusturya – Macaristan Kuvvetlerinin komutanı olan General Felix Von Bothmer ‘in Komutasına girerek, Müttefik devletler ile Dönemin Çarlık Rusya ‘sına karşı mücadele vermişlerdir.

Galiçya Türk Şehitliği – Lviv, Ternopil, İvano Frankivsk arasında bulunan Berejani, Stiri, Drubohiç gibi Kasaba ve Köylerde bulunmaktadır.  Rosolana (Hürrem Sultan)’ın doğduğu köy olan Rogatin gibi köyler de de çarpışan Kuvvetler Daha ilk Ayını doldurmadan 100 ‘e yakın Subay ve 2 Binin üzerinde Erin Şehit Olduğu Kayıtlara geçmiştir.

Takviye Gönderilen Güçlerle berabar Toplamda Esir, Yaralı, Kayıp ve Şehit sayısının 15.000 Civarında olduğu tahmin edilmektedir. Kayıtlarda ulaşılan sayı ise 4103 ile sınırlıdır. Bir çok askerin ise hastanelerde ve Esaretini geçirdiği yerlerde hayatını kaybettiği bilinmektedir. 

“Bütün milletler arasında en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt edilmeyecek olan yalnızca Türklerdir. Henüz yabancı tesiri altında kalmamış olan bir köye gidecek olursanız; gerçek misafirperverliğin ne demek olduğunu orada görüp öğrenirsiniz.” William Martin

Galiçya Türk Şehitliği İttifak ve itilaf devletleri olağanca şiddetiyle çarpışırken 1917 ‘nin Mart Ayında Petrograd ‘daki olaylar patlak verir. Cephedeki Rus Subay ve Askerler Başkentteki olaylara yoğunlaşır ve Rus Ordusu Mukavemetini kaybederek Cephe Hattından Çekilmeye Başlar.

Galiçya Cephesindeki Çarpışmalar Hafiflerken Osmanlı Ordusu, Mayıs ayı sonunda alınan kararla diğer Cephelerdeki kuvvetlere Destek için 1917 Yaz Ayı başlangıcıyla birlikte Eylül Ayına Kadar Galiçya Bölgesini Boşaltmıştır.

“Poltava’da esir oluyordum. Bu benim için bir ölümdü, kurtuldum. Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi; önümde su, ardımda düşman, tepemde cehennemler püsküren güneş… Su beni boğmak, düşman beni parçalamak, güneş beni eritmek istiyordu; yine kurtuldum. Fakat bugün esirim, Türklerin esiriyim. Demirin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar bana yaptılar, esir ettiler. Yalnız ayağımda zincir yok, zindanda da değilim; istediğimi yapıyorum. Fakat bu defa da şefkatin, asaletin, nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar. Bu kadar alicenap, bu kadar asil, bu kadar nazik bir milletin arasında hür bir esir olarak yaşamak, bilsen ne kadar tatlı.” Demirbaş Şarl İsveç Kralı (Ruslardan kaçıp Osmanlıya sığınmıştır)


Galicya_Sehitligi_LvivHaber12  Galicya_Sehitligi_LvivHaber13  Galicya_Sehitligi_LvivHaber14


Muharebeler sırasında Çoğunluğu Leh ve Ukraynalılardan oluşan bölge halkının Osmanlı Askerine Önemli Yardımlarda bulunduğu kayıtlarda işlenmiştir. Bölgeyi iyi tanımayan ve Kış Aylarında bölgeye intikal eden birliklere Ağır kış şartlarını geçire bilmeleri için yardımlarda bulunulduğu kayıtlara işlenmiştir. Türk Askerlerinin ise Köy Halkına Zirai işlerde yardım ettiği ve dayanışma içine girdiği Hatıralardan toplanan belgelerden anlaşılmaktadır. 

Şehit olan Askerlerin bir çoğu Sİperlerin Etrafında Defnedilse de Çatışmalar bittikten sonra bir çok Şehidimizin Naaşı Osmanlı Türk Mezarlığı olarak kayıtlara geçen yerlere Defnedilmiştir. 

Ulaşılamayan bir çok Askerinde Köy Mezarlıklarında Naaşının Yattığı Düşünülmektedir. Mesela Lviv ‘de Bulunan Ünlü Liçakiv Mezarlığında Lviv Hastanesinde Tedavi gören ve Yaşamını Yitiren Askerlerimizin Naaşının bulunduğunu Ukraynalı Tarihçi Yaroslav Daşkeviç de ifade etmiştir.  

Esir Düşen Binin üzerindeki Askerlerimizinde Geri Çekilen Rus Ordusu ile birlikte Moskova, Kazan, Sibirya gibi bölgelerdeki kamplarda yaşamını yitirdiği bilinmektedir. 

Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum. Fakat, meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var: Türklerin yaşayan hatıraları! Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler, şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar. Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar.”R. Montecuccoli (Avusturyalı Komutan) “Şecaat ve cesaret bakımından Türklerden üstün; büyük hedeflere ulaşmak bakımından da onlardan dirayetli hiç bir kavim yoktur. Cenab-ı Hak onları aslan sıfatında yaratmıştır.” İbn-i Hassul

“Türk, asillerin asilidir. yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.” Pierre Loti

Galicya_Sehitligi_LvivHaber11

 

Ukrayna – Berejani – Gutisko Şehitliği.:
1917 yılında Pidvisoke Köyünde yapılan Şehitliğimizde 200 ‘den fazla Şehidimiz yatmaktadır. Mezar Taşlarından 59 Şeihidin Subay Diğerlerini ise Kahraman Türk Mehmetciği olduğu anlaşılmaktadır.

 

 

 

Galicya_Sehitligi_LvivHaber08

 

-Ukrayna – Ivano Frankivsk – Verhnya Lıpıtsya Şehitliği.:
1917 yılında  Rogatin İlçesi Verhnya Lıpıtsya Köyü Yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki bir Yamacın Üzerinde Olan Şehitliğimizin  Kırmızı seramik üzerinde beyaz ay yıldız sembolü bulunan bir kitabesi yer almaktadır.

 

 

 

Galicya_Sehitligi_LvivHaber06

 

Ukrayna – İvano Frankivsk – Lopuşnya Şehitliği.:
1917 yılında yapılan Rogatin İlçesi Verhnya Lipitsya Köyünde Yakınında bulunan şehitliğimizde 106 Şehidimiz bulunmaktadır.  Şehitlikte bulunan abide üzerinde ‘Hüve’l-Bakî – 15’nci Kolordu-yı Hümayûn Şühedası Ruhuna Fatiha – Sene 1332’ yazılıdır.

 

 

 

Galicya_Sehitligi_LvivHaber03

 

Ukrayna/Berejani Meçişçiv Şehitliği.:
1917 yılında yapılan Meçişçiv Köyü yakınında bluunan şehitliğimizde yatan Şehit Sayımız Resmi olarak bilinmemektedir.  Popeliha tepesi yanındaki şehitlik zamanla yok olmuş ve mevcut mezarlar daha sonra Meçişçiv Şehitliği nakledilmiştir.

 

 

 

Galicya_Sehitligi_LvivHaber01

 

Ukrayna/Ivano Frankivsk Pukiv Şehitliği.:
1917 yılında yapılan Rogatin İlçesi Pukiv Köyü yakınında olan Şehitliğimizdeki Şehitlerimizin sayısı resmi olarak bilinmemektedir.  Şehitlik konumu itibarıyla göz alıcı bir mevkide bulunmaktadır.

 

 

 

Galicya_Sehitligi_LvivHaber18

 

-Ukrayna/İvano Frankivsk Rogatin Şehitliği.:
1917 yılında yapılan Rogatin Şehit Mezarlığı Şehitlerimizin sayısı resmi olarak bilinmemektedir. Rogatin İlçesi şehir mezarlığı içinde Türk Mezarlığı olarak adlandırılan ayrı bir bölümde bulunmaktadır.

 

 

 

Galicya_Sehitligi_LvivHaber16

 

Ukrayna/Kiev Sivastopol Türk Şehitliği.: 1860 yılında yapılan  Dergaçi Köyü yakınında bulunan şehitliğimizde 260 Şehidimizin Yattığı bilinmektedir.  1853–1856 Kırım Savaşı sırasında şehit düşen askerlerimizin defnedildiği şehitlik tir. 10 Eylül 2004 tarihinde törenle resmi açılışı yapılmış, 2005’de şehitlik yakınlarında bulunan ormanlık arazideki 40 şehidin naaşı şehitlik alanına defnedilmiştir.

 

 

 

 • “Türkler, çok iyi niyetli asil bir kavimdir. Neşeli ve insanı seven kimselerden meydana gelen bu kavmin, fertleriyle düşüp kalkmak o kadar zevklidir ki, bu memlekette fazilet denilince akla hemen Türkler gelir.” Pedro Tafur
 • “Türkler devlet yıkmakta ve devlet kurmakta birinci sınıf ustadır. Ülkeleri değil kıtaları altüst etmişler ve korkunç saldırışlar arasında sarsılması hiç de kolay olmayan egemenliklerini yaratmışlardır. Tarih Türklerden çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler vardır ki uygarlık için birer süs olmaktadır.” Hammer
 • “Toplumsal düzenin Türkler arasında kurmuş olduğu ilişkilerin hepsinde temiz yüreklilik ve iyi niyet hakimdir. Vatandaşların birbirlerine karşı borçlu oldukları işlemleri yapma ve yerine getirmeleri için başka ülkelerde olduğu gibi senetleşmeye yani yazılı belgeye ihtiyaçları yoktur. Çünkü onların övülmeye değer hallerinden biri de verdikleri söze genellikle sadık kalmaları ve karşılarındakini aldatmaktan, güveni suiistimal etmekten çekinmeleridir.” Monradgea D’ohsson

 

 • “Kendi ulusuna karşı bu kadar dürüst ve cömert olan Müslüman Türkler hangi mezhebe bağlı olursa olsun aynı dürüstlüğü yabancılara karşı da yapar ve yerine getirirler. Bu noktada Müslüman ile Müslüman olmayan arasında hiçbir fark gözetmezler.” Monradgea D’ohsson
 • “Türk’ü anlamamak için tarihe göz yummak gerekir. Haksız saldırılar ve adi iftiralar önünde Türk’ün vakur kalışı, kuşku yok ki körlerin gerçeği, eşyayı anlamadıklarını düşündüklerinden ve körlere acıdıklarındandır. Bu soylu davranış o adi iftiralara ne açık bir cevap oluyor.” Pierre Loti
 • Türkler, insanlarda meziyetin, soy yolu ile intikal ettiğine, bir miras gibi elde edildiğine inanmazlar. Bunu kısmen Allah’ın bir ihsanı, kısmen çalışmanın, zahmet ve gayretin mükâfatı diye telâki ederler. Türklerde şeref ve makam, idari mevkiler, liyakat ve maharetin mükâfatıdır. Namussuz, tembel ve âtıl olanlar hiç bir zaman yükselemezler. Bizde ise, her şey doğuşa bağlıdır. Yüksek mevkilere çağrılacak adamların, kimin neslinden geldiğine bakılır.” Baron Büsbek
 • “Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü Türk’ü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor.” Gelland (Fransız Bilgini)

 • Ukrayna da bulunan Türk Şehitliklerimiz 2008 yılı itibari ile Kiev Türk Büyük elçiliği Askeri Ataşesi ‘nin ve Ukrayna ‘da bulunan Türk İş Adamlarının Büyük Katkısı ile Bakıma alınmıştır.

 

 • Türk Askerlerinin Savaştığı yerler Bugün Ormanlık bir bölge olmasına rağmen Savaş Sırasında Kullanılan Mevziler bugün bile net olarak görülmektedir. 

 

 • “Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk, bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa’nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı.” Çarnayev (Rus Komutan)

 

 • “Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.” Moltke

 

 • “Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır.”Towsend (İngiliz Komutan) “Doğulu önderler, milletlerinin başından ayrılmayarak her hükümetin temeli olan şu iki kanunu hakkıyla yapıyorlar: iyi yola götürmek ve kötülüklerden korumak. Bu asil hareket Ruslardan fazla özellikle Türklerde göze çarpıyor.” Auguste Comte

 

VİDEO

     


Kaynak : UkraynaGundem – ŞehitGazilerHaber  Galiçya Türk Şehitliği, Birinci dünya savaşı, Galiçya şehitlikleri, ukrayna türk şehitlikleri, Turkish cemetery, Galiçya Şehitlikleri, Türk Şehitlikleri

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

7 yorum

 1. Galiçya Şehitlikleri Batı Ukrayna da nerede hangi mezarlıklar var. Güzel bir yazı olmuş. Ukrayna Türkiye ilişkilerinde Kültürel mana da kattığınız. Değerden dolayı sizleri tebrik ederim. Lviv Haber olarak çok güzel bir yazı hazırlama anlayışınız var. Tebrikler.

  • haber yapmışsınız güzel ama en azından doğru yapın resimleri fakklı şehitlik isimleri farklı yapmayın daha yeni gezdim şehitlikleri

 2. Müzik yazdıklarınız gerçekten insanı derinden etkiliyor. Şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler.

 3. Merhamet dolu ecdadımızın yürekli Aslanları Ruhunuz Şad olsun. Yattığınız yer cennet mekan olsun.

 4. Bölge de ki Türk şehitliklerine yönelik harika bir yazı kaleme almışsınız. emeğinize sağlık.

 5. Ruhları Şadolsun. Güzel Allahım Cennetinin en güzel yerinde yerler versin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »