Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Lviv Aylık Bülten Şubat 2018

Lviv Aylık Bülten Şubat 2018

Ukrayna’nın Lviv Kenti ve çevresi hakkında aylık Bültenler şeklinde hazırlamayı planladığımız  Lviv Aylık Bülten Şubat 2018 yazımız sizlerle.

Lviv Aylık Bülten

Aylık bültenlerimiz in amacı bölge de gelişen haberlerin genel bir özetini sizlerle paylaşmaktır. Ekonomi, Turizm, Güvenlik, Kültür, İşletme rehberinin yanı sıra sizlerle bölgeye yapmayı planladığınız gezi öncesi sıcak gelişmelerden haberler sunmayı amaçlar. Paylaşılan haberler kaynakları ile belirtilecektir. Faydalı olması dileğimizle….

Lviv Aylık Bülten 2018 Şubat

Lviv, Lviv Aylık Bülten, Lviv Haber, Lviv Aylık Bülten Şubat 2018, Şubat 2018, Lviv Bülten, Lviv, Lviv Monthly Bulletin, Lviv News, Lviv Monthly Bulletin February 2018, February 2018, Lviv Newsletter, Львів, Щотижневий бюлетень Львова, Новини Львова, Щомісячний бюлетень Львова, Інформаційний бюлетень Львова,

Foto.: Ruslan Litvin

SICAK GELİŞMELER

Ukrayna Genelinde ve Özellikle Lviv de Paramiliter Bir Grup Seks Turizmine Savaş Açtı.

Lviv ‘de görülen ve herhangi bir yasal statüsünün olmadığı bildirilen “Halk Özel Harekatı” benzeri paramiliter bir grup toplumsal müdahalelerde bulunmaya başladı. Şehre gelen turistlerin konudan biraz rahatsız olduğu gelen bilgiler arasında.

Kendilerine Ulusal Müfreze ismini veren grup ülkenin en fazla turist çeken şehri Lviv ‘de Seks turizmi, Kumar ve Alkolizme karşı mücadele başlattıklarını duyurdu. Kiev’in Kreşatik Caddesi’nde “Ulusal Müfreze” üyelerinin, alkol aldığı belirtilen bir gruba saldırdığı, polisin olaya müdahale etmediği de iddialar arasında.

“Ulusal Müfreze” Kiev’de protesto edildi

Ukrainkaya Pravda gazetesinin haberine göre ise, Kiev’de Kontraktovaya Meydanı’nda önceki gün toplanan bir grup, “Ulusal Müfreze”yi protesto etti. Göstericiler, “Ulusal Müfreze’yi istemiyoruz”, “Özgürlüğümüzü kısıtlayamazsınız” dövizleri taşıdı.

Bölgeye gidecek turistlerin dikkatli olması yönünde bilgiler gelmeye başladı.

Ukraynahayat.com, Prolviv.com ve yerel kaynaklardan edilen bilgilerden derlenmiştir.

EKONOMİ

Türk Şirketten Ukrayna Rüzgarına 1 Milyar Euroluk Yatırım

 

Dünya genelinde 18 ülke de önemli yatırımı bulunan Yükselir Group Ukrayna Enerji piyasasına can getirecek 1 milyar Euroluk yatırımla Ukrayna rüzgar enerjisine giriyor. Uzun süredir devam eden Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim enerji sektörünü de etkilemiş durumda. Enerji ihtiyacı ‘nın bir bölümünü Rusya’dan karşılayan Ukrayna yaşanan problemlerden dolayı enerji de yaşadığı sıkıntıdan dolayı enerji sektöründeki yatırımlar için kapılarını araladı. 
Gerekli mutabakatların iki ülke arasında üst düzey devlet yetkileri tarafından imzalandığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel, 2018 ‘de türbinlerin kurulmaya başlayacağını ve öncelikli hedeflerinin Ukrayna kalkınma stratejisine katkıda bulunmak olduğunu belirtti. ilk aşamanın Lviv bölgesinde gerçekleştirileceğini ve ilk segment de 1 milyar euroyu bulan bir yatırım olacağını söyledi. 
Kaynak.: haberler.com

Lviv Endüstri Forum

9-10 şubat tarihleri arasında Arena Lviv Yeni bir Endüstri formuna ev sahipliği yaptı. 
Ukrayna ve Avrupa’dan üst düzey yöneticilerin konuşmacı olarak katıldığı etkinlik programında;

Etkinlik yöneticisinin çalışmasının anlaşılmasını artırmak,
Endüstride yeni olanakları göstermek,
Endüstri pazarı için yeni bir adım atmak,
Yaratıcılığı geliştirmeye yeni bir etki yaratmak için bir araya gelen katılımcılar,

Üretici, tasarımcı, PR yöneticileri, stratejik plancılar, festivaller ve ticaret forumlarının organizatörleri katılım gösterirken, endüstri sorunları ve çözüm yolları ile ilgili deneyim ve fikirler paylaşıldı. Etkinliğin ikinci gününde konuklar, trendy teknoloji ve hizmet şirketleri fuarı EventEXPO’yu gezdi. Müzisyen ve sanatçıların katılımıyla da etkinliğe keyifli zamanlar eklendi.
Kaynak.: LvivToday

Ukrayna IT ihracatı

IT Ukrayna Derneğinin, 
2017 BT Endüstrisine yönelik hazırladığı grafiğe göre Ukrayna IT ihracatını 2017 yılında %20 artırarak, 3,6 milyar dolara taşıdı.

IT sektörü Ukrayna GSYİH ‘yi sinin %3,34 ‘ünü oluşturuyor. 2018 yılında 4,5 milyar dolar seviyesine yükseleceği belirtiliyor.    

Ukrayna IT sektörünün istikrarlı yükselişi sayesinde, 2015 yılından bu yana %25 oranında büyüdüğü belirtiliyor.

IT Ukrayna Birliği tarafından Ocak 2018’de yayınlanan yıllık IT sektörüne genel bakış,

2025 yılı için 8,4 milyar ABD doları, GSYİH ‘nin ise yaklaşık % 4,65 ‘e yükselmesi öngörülüyor. Bu güçlü artış trendi, 2017’de Ukrayna bütçesine IT şirketleri tarafından ödenen UAH 16,7 milyar (yaklaşık 580 milyon ABD doları) ile Ukrayna devlet kasalarını desteklemek için de hizmet ediyor.

BT endüstrisi anketine göre, Ukrayna’nın şu anda 116.000 BT uzmanına ortalama 1,600 ABD Doları aylık maaş verdiği ve BT sektörünü ülkedeki en karlı mesleklerden biri haline getirdiğini belirtiyor. Anket, 2025 yılına kadar Ukrayna’nın 242.000 BT uzmanına, ortalama mevcut sayının iki katından fazlasına sahip olacağını öngörüyor.
Ukrayna, ülke genelindeki merkezlerde bulunan 16 IT kümesine sahiptir. BT konusunda lider şehir başkenti Kiev ‘dir. Ardından Dnipro, Lviv ve Kharkiv Odessa gelmektedir. BT uzmanlarının % 72’sini erkekler oluşturmaktadır. 
Kaynak.: LvivToday

Yeni yılda yurt dışında en çok uçulan ilk 5 şehir Lviv, Frankfurt, Kiev, Kşinev, Düsseldorf

Konuya ilişkin bilgi veren Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, Enuygun.com ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre yeni yılın ilk saatinde 163 uçak gökyüzündeydi. yaklaşık 28 bin yolcu 2018’i hava da karşılarken, Yeni yılın ilk saatlerindeki uçuşları genellikle tek başına yolculuk edenlerin tercih ettiğine işaret eden
Hacıbayramoğlu; 
yeni yılın ilk saatlerinde havada olanlar yurt içinde en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Antalya’ya uçarken, yurt dışında ise Almanya, Ukrayna ve Moldova’ya gitti. Sırasıyla yurt dışında en çok uçulan ilk 5 şehir Frankfurt, Kiev, Kşinev, Düsseldorf ve Lviv oldu.
Kaynak.: haberler.com

TURİZM

Lviv ‘de geçen yılın verilerine bakıldığında şehri ziyaret eden turistlerin 615 milyon euro harcadığı belirtiliyor Türkler ise ilk 5 ‘te yerini alıyor. 
Unian ajansının haberine göre, Lviv ’i geçtiğimiz yıl 2,6 milyon turist ziyaret etti. Ukrayna genelinde Lviv 2017 ’de en fazla turist misafir eden şehir olarak gösteriliyor. 

2017 yılına göre Lviv ‘i ziyaret eden misafirlerin dağılımına bakılırsa,

Ukrayna: %41,3
Polonya: %22,1
Belarus: %7,9
Türkiye: %7,3
Almanya: %3,6
ABD: %2
Litvanya: %1,6
İngiltere: %1,5
Çek Cumhuriyeti: %1,2
Kanada: %0,7

KÜLTÜR

INSO-Lviv 20. Yılını kutladı

Ukrayna ‘nın en iyi senfoni orkestralarından biri olan INSO-Lviv, Lviv Filarmoni Topluluğunun ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte 20. yılını kutladı.  Her yıl orkestra, Ukrayna’nın en büyük ve en eşsiz müzik projelerini hayata geçiriyor. INSO-Lviv, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen müzik festivallerinin düzenli bir katılımcısı olan Radio Swiss Classic’in ‘Aşk’ ve ‘Schumann / Beethoven Klavierkonzerte’ Ödülleri, ‘Altın Disk’ ve ‘Franz’ ödülleri ile birçok ödüle layık görüldü.
Lviv ‘i ziyaretiniz de bir senfoni orkestrası dinletisine katılmanızı tavsiye ederiz. yılın belirli dönemlerinde “LvivMozArt festivali” vb. düzenlenen etkinlikleri Lviv Haber etkinlik sayhasından takip edebilirsiniz.

Yaratıcı Kadınlara Saygı

Uluslararası Kadınlar Günü, Kadınların ulusal, etnik, dilsel, ekonomik veya siyasi geçmişlerinden bağımsız olarak kazanımları için tanınan bir gündür. 
Kadınlara eşit haklara sahip olma fikri bir gündem değil, yaşam biçimi olmalıdır. 
Bunun için hepimiz bir adım atmamız gerekiyor ve Uluslararası Kadınlar Günü,  8 Mart Dünya Kadınlar günü için hayran olduğunuz bir kadını kutlamak ve sorunları çözmek için yaratıcı  övgü dolu bir gün olsun.
yaratıcılığıyla ünlü kadınlar,
İngiliz matematikçisi Ada Lovelace tarihteki ilk bilgisayar programcısı,
Barbe-Nicole Clicquot, Şarap ve Şampanya da farklı bir damıtma yoluyla çığır açmıştır. 
Sarah Mather 1845, ilk periskop patentine sahip bilimcidir.
Amerikan mucidi Josephine Cochrane, ilk bulaşık makinesi tasarlayan kişi olarak bilinir. 
Afrikalı-Amerikalı Ellen Eglui çamaşır makinesi davul icat eder.
Daha bir çok tarihe ismini bırakan kadınlarımızın hikayelerini okumak için Tıklayınız…

LEZZET REHBERİ

Otset (Sirke) Restaurant

Acele etmekten hoşlanmayan güzellik, estetik, sanat, lezzetli yemekler ve olağanüstü içeceklerle keyifli zaman geçirebileceğiniz şık bir mekan daha Lviv ‘de sizler için hizmet vermeye başladı. Şefin keyifli dokunuşuyla kombine edilen yemekler, en iyi mutfak gelenekleriyle baharatların ve elle toplanan malzemelerin mükemmel dengesi, büyüleyici zevkleriyle sizi şaşırtacak ise de iyi eşlenmiş içecek seçimi yemeklerin daha ince noktalarını vurgulayacağı keyifli zamanlar sizi bekliyor. Misafirperver mekan harika mezeler, yumuşak ve kadifemsi kremalı çorbalar ve zarif ana yemekler sunmaktadır. Akdeniz bölgesinin büyüleyici köşelerini size hatırlatacaktır. Yiyeceklerin yanı sıra çeşitli benzersiz çay tarifleri, zengin bir şarap listesi ve çeşitli nargileler de sunuyor. 
Lviv ‘in tam kalbinde yer alan Otset, Ukrayna’nın kültürel başkentinin eşsiz ruhunu hissedebileceğiniz muhteşem bir yer. 
Nasıl gidilir görmek için Tıklayınız…

TARİH

Polonya ‘da milliyetçiliğin resmi Lviv

2018 yılı Polonya için önemli bir tarih: 123 yıl aradan sonra, 1918 yılında yeniden kazandıkları bağımsızlığın 100. yılı kutlanacak. Polonya hükümeti son dönem de bir dizi adımlar atarak bazı konuları gündeme getirmeye başladı. Komşu ülkelerini de rahatsız eden bu konular neler. Polonya neden devamlı Lviv konusunda vurgu yapıyor bu gibi soruların cevabını,
Haberler.com, Emrah Dokuzlu ‘nun Polonya hükümeti attığı adımlarla neyi hedefliyor? Analizinin devamını okumak için Tıklayınız…

BLOG YAZILARI

Gün geçtikçe ziyaretçi sayısı artan Lviv ‘i gezen blogların yazılarına bu kısım da yer vermek istiyoruz. Farklı bakış açıları ve çok sesliliğin gezilerimize ayrı bir renk getirmesini dileriz.

BİZ BU UKRAYNA’YI KOMPLE YANLIŞ TANIMIŞIZ!

Yazarın ön yargıları kırmak istercesine derinlemesine Lviv gezisinden anektotları içeren uzun soluklu yazısını şehir en yeni baştan keşfetmek için okumanızı tavsiye ederiz.

Oitheblog Lviv yazısını okumak için Tıklayınız...

LVİV GEZİMİZ UKRAYNA

En çok takip edilen ve beğenilen Bloglardan biri olan gezgin çift ‘in Ukrayna Lviv Gezisinden sonra yayınladığı yazı sizlerle beraber yolculuk yapan çiftlerimizin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

gezgincift.com ‘un Lviv yazısını okumak için Tıklayınız...

SEYAHATİM GELDİ GEZMEK ÖZGÜRLÜKTÜR

Birten ÇANKAYA ‘nın kaleme aldığı Lviv Gezi Yazısı inanılmaz güzel fotolara sahip yazarımız şehir gezisini hiç bir şey atlamadan sizlerle paylaşmak istemiş. Lviv’e ilk defa gidecekler, Lviv ‘e gidipte unutamayanlar bu yazı tam size göre.

seyahatimgeldi.com ‘un Lviv Gezi yazısını okumak için Tıklayınız...

DÜNYA BENİM EVİM

Beklentinizin Çok Üzerinde Bir Şehir başlığıyla Lviv Gezi Notlarını sizlerle paylaşmak isteyen Çiftimiz çok güzel fotolarla yazılarına renk katmış. Bu yazıyı okumadan geçmeyin. 

dunyabenimevim.net Lviv Gezi yazısını okumak için Tıklayınız...

GEZİ GURMESİ

Ali Rıza ÖNER ‘in kaleme aldığı Lviv Gezi yazısı Size şehir hakkında ilk kez öğreneceğiniz bilgiler veriyor. Farklı deneyimleri sunan yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz.

gezigurmesi.com Lviv Gezi yazısını okumak için Tıklayınız...

ETKİNLİK

Sukhishvili Gürcistan Ulusal Balesi Lviv ‘e geliyor.
3 Mart 16: 30 ve 19: 30 iki gösteri programı gerçekleşecektir.
Adres.: Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu’nda (28 Svobody Ave.)

1 Mart – 15 Nisan  Pysanka Festivali
10 – 11 Mart  Düğün Festivali
22 – 25 Mart  Lviv Fashion Week

Mart ay boyunca  Yerel Yönetim Formu devam edecektir. 

Lviv 2018 Etkinlik Takvimini görmek için.: Tıklayınız…

Lviv 2018 Etkinlik Takvimini PDF olarak indirmek için.: Tıklayınız…

Güncel Lviv 2018 Etkinlik Takvimi takip etmek için;

Güncel Günlük Etkinlik Takibi;

Lviv.Travel için.: Tıklayınız…

Ot-Ot.lviv.ua için.: Tıklayınız…

LvivToday.com.ua için.: Tıklayınız…

Lviv-Online için.: Tıklayınız…

Lviv Etkinlik Takibi ve Bilet almak için;

Concert.ua.: Tıklayınız...

Karabas.ua.: Tıklayınız...

Lviv, Lviv Aylık Bülten, Lviv Haber, Lviv Aylık Bülten Şubat 2018, Şubat 2018, Lviv Bülten, Lviv, Lviv Monthly Bulletin, Lviv News, Lviv Monthly Bulletin February 2018, February 2018, Lviv Newsletter, Львів, Щотижневий бюлетень Львова, Новини Львова, Щомісячний бюлетень Львова, лютий 2018 р., Лютий 2018 р., Інформаційний бюлетень Львова,

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

2 yorum

  1. Çok güzel bir yazı dizisi olmuş. İlk gittiğimiz günden beri Lviv ile ilgili olayları takip ediyoruz. Web siteniz bu konuya çok güzel hizmet ediyor. emeğinize sağlık

  2. Lviv gezi ile birlikte benim ve eşiminde sürekli takip ettiğimiz bir yer haline geldi. Gerçekten çok güzel bir şehir ama onlarda teslim olmaya başlamış. Yavaş yavaş bozulacağını düşünüyorum. Çok keyifli güzel bir mizacı var. Umarım kötümser baktığım gibi olmaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Akar Lojistik Pazarlama Müdürü Onur Kurtay

Akar Lojistik Pazarlama Müdürü Onur Kurtay oldu.1985 Bursa doğumlu olan Onur Kurtay, Ukrayna ...

Translate »