Anasayfa / Rota / Gezgin&Rota / Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol ve Hokey maçları, İlk Postahane, İlk Üniversite, İlk Gaz Lambası, İlk Bira Fabrikası, ilkleri sizler için araştırdık. Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek | Lviv Haber Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol ve…

Genel Bakış

Çok İyi..!

Özet : Lviv Hakkında İlginç Gerçekler

Kullanıcı Oylaması: 4.45 ( 1 oy)

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol ve Hokey maçları, İlk Postahane, İlk Üniversite, İlk Gaz Lambası, İlk Bira Fabrikası, ilkleri sizler için araştırdık.

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek | Lviv Haber

Mistik tarihe sahip Arnavut kaldırımlı sokakları, Derin bir içeriğe sahip Kültür mirası ve Ukrayna tarihinin ilkleriyle ön plana çıkıyor. İlk Balon uçuşu denemeleri, Sıvı yakıtlar için Brülör katkı maddesi, İlk Kitap, İlk Gazete, İlk Furbol ve Hokey maçları, İlk Postahane, İlk Üniversite, İlk Gaz Lambası, İlk Bira Fabrikası, ilkleri sizler için araştırdık.

1.İlk Kitap

Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek | Lviv Haber

 • “Havari” ve Ivan Fedorov

Ukrayna Lviv’de 1574 yılında ilk Basılan Kitap Ivan Fedorov ‘un “Havari” adlı kitabıdır. Dönemin Gerici Din adamlarının Başkent ‘ten sürgün ettiği Ivan büyük zorluklarla kurulan “Lviv Bohospasennoho” adı verilen Matbaa da imkansızlıklar içerisinde Sanatsal bir tasarıma sahip ilk kitabı “Havari” ‘den 1200 kopya basıyor. Ukrayna yanı sıra bugün Rusya, Polonya, Bulgaristan, ABD ve diğer bazı ülkelerin kütüphanelerinde kopyası bulunmaktadır. Yaklaşık 100 kopya ‘nın ise korunduğu bilinmektedir.  

2. İlk Demiryolu

Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek | Lviv Haber

 • Lviv Eski tren istasyonu | NAC

1859 yılında Przemysl “Перемишля” ‘den Lviv ‘e 97 Km ‘lik uzun bir Tren yolu hattı döşendi. Bu Demiryolu Lviv, Krakow, Chernivtsi, Brody ve Pidvolochysk ‘a uzanan alanı kapsıyordu. 1861 yılının Ekim ayında Başlangıç noktası olarak belirlenen Lviv Tren istasyonunun yapımı tamamlanır. İlk YOlcu Treni 4 Kasım 1861 yılında Przemysl ‘den kalkarak 14:30 ‘da Lviv Tren İstasyonuna giriş yapar. Bu ilk Köylülerin yerli Müzisyenlerin katılımıyla büyük bir şölen olarak kutlanır.  

3. İlk Hokey Oyunu

3

 • 1929 yılında Lviv Hokey takımı “Poґon” ilk Şampiyonluğunu alır | NAC 

Ukrayna ‘nın ilk uluslararası kuralların belirlediği nitelikdeki Hokey Takımı Lviv ‘de oluşturulur. 1908 yılında L’pateni dernek çabaları ile hokey oyuncusu eğitimi başlatılır. Ukrayna ‘nın ilk milli hokey takımı olma özelliği de taşıyan takım yeni çağın başlangıcında uluslararası etkileşim için bir spor dalı olarak faaliyet gösterir.

4. İlk Postahane

4

 • Bandinelli Sarayı | NAC

Dönemin ağır şartları altında Avrupa ‘nın her yerinden  Lviv ‘de yaşayan vatandaşlara italyan Roberto Bandinelli tarafından düzenli olarak getirilerek dağıtımı yapılan postalar Ukrayna’nın ilk Posta servisi olma özelliği taşıyor. 1629 yılında başlayan hizmet Sadece Cumartesileri yapılmaktaydı. Polonya Kralı III. Sigismund Bandinelli Kraliyet Adını ve Adresini taşıyan özel posta servisi olarak kullandığı bu servisi, Cumartesileri için vatandaşların hizmetine açıyordu. Dönemde oldukça pahalı olan bu hizmet kişi başı sadece 6 Gr. gönderme hakkı veriyordu.

5. Dünya ‘nın ilk Gazlı Lambası

Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv, Lviv Haber, Lviv Fest, Lviv gerçekleri, Ukrayna Lviv, Lviv Gezi, Lviv Travel, ilginç, Lviv Hakkında, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek,

 • Johann Zeh ve Ignacy Lukasevych | NAC

1853 yılı, Lviv Kopernik Sokak ‘ta dönemin eczacıları Johann Zehom ve Ignacy Lukasevich dünyanın ilk gazyağı “Altın Yıldız Altında” ismini verdikleri  petrol  lambasını icat ederler. Patronun ısrarları üzerine Mikolyasha bölgesinde petrol ararken keşfettikleri yağ ile akılcı bir yöntem icat ederler. O zamandan beri insanlığın büyük bir kısmı gaz yağını kullanmaya başlamıştır.  

6. İlk Brewery Bira Üretim Tesisi

6

 • Lviv İlk Bira Fabrikası | NAC

1715 yılında Ukrayna ‘nın Lviv Şehrinde İlk Bira Fabrikası kurulur. ilk bira üretim denemeleri ise 1425 yılına kadar uzanıyor. 17. Yüzyılın ilk çeyreğinde Stanislas Potocki ‘nin isteği üzerine arazisinde kurulan bir laboratuvar da  Cizvit Rahipler tarafından Ukrayna ‘nın ilk Brewery Bira üretim denemeleri yapılıyor. mayanlandırma ile elde edilen biralar büyük beğeni topluyor. Hızla ünü yayılan bira Orta Avrupa ‘da popüler bir marka haline geliyor. 

7. İlk Anıt

7

 • Stanislaw Yablonovsky Hetman Monument | NAC

Ukrayna Lviv ‘de bulunan XVIII. döneme ait Polonyalı  Hetman Stanislaw Yablonovskomu Anıtı ilk anıt olma özelliği taşımaktadır. XIX. Yüzyıl ortasında Özgürlük Caddesinde bulunan Ulusal Tarih Müzesi yakınına taşınır. XX. yüzyıla kadar burada olan Anıt 1944 yılında dönemin savaşlarından dolayı Cizvit Kilisesi Trybunalski alanına taşınır. Kızıl Ordu’nun Şehri işgalinden sonra Anıt ortadan kaybolur. 

8. İlk Üniversite

8

 • İlk Üniversite Binası Lviv ‘de. Evin sokakta 62 Numarada modern bir okul olarak hizmete açılır. 

1661 yılında Ukrayna ‘nın ilk üniversitesi Cizvit Akademi Lviv ‘de kurulur. Ukrayna ve Polonya arasında 1658 yılında imzalanan Hadiach anlaşmasına göre iki Ortodoks Üniversite “Akademi” açılmıştır. Bunlardan birinin Kiev merkezli olması gerekirken Din Yüksek Eğitim kurumu olması dolayısıyla Cizvit Koleji kapatılmak zorunda kalır. Bu kararında alınmasıyla Cizvitler Kendi Üniversitelerine dönüştürürler. Kral Jan Kazimiers 20 Ocak 1661 yılında imzaladığı kararname Lviv Üniversitesi ‘nin de kuruluş tarihi olarak kabul edilir. 

9. Dünya ‘nın ilk Balonu

8

 • Lviv İlk Balonu | Brülör 

1784 yılında yapılan denemeler ile Lviv ‘de Silindir biçimindeki özel kumaşın içindeki havayı Brülör ile ısıtarak Dünya ‘nın ilk balon havalandırma denemelerini başlatır. Montgolfier Kardeşler tarafından yapılan denemeler 9 Ay kadar sürdüğü bilinmektedir. 

10. İlk Gazete

10

 • Leopolis ‘de Ukrayna ‘da basılan gazetenin ilk sayısı | NAC

1749 yılında Lviv ‘de Ukrayna Gazetesi olarak nitelenen “Kurier Lwowski” ‘den bir kaç kopya basılır. 1776 yılı itibari ile Gazete Leopol Haftalık olarak basılmaya başlanır. Ukrayna ‘nın ilk gazetesi olarak bilinen ve Şafak ve Galiçya kelimelerinden ismini alan gazete 1848 yılında Polonya ‘dan gelen Gazeta Lwowska ‘dan esinlenerek basım kararı alınır. 

11. İlk Park

11

 • Cizvit Parkı – Günümüzde Ivan Franko Parkı | Fotoğraf Yirminci yüzyıl Başlarına aittir.

XVI. yüzyılın ikinci yarısında kurulan Cizvit Parkı – Günümüzde İvan Franko Parkı denilen alan 400. yıl önce bir kasabadır. daha sonraları Zengin bir Lviv vatandaşı olan Jan Scholz-Wolfovitch 1600 altın harcayarak bir park alanına çevirir. Lviv Venedik Cumhuriyeti Büyükelçisi italyan Antonio Massari mülkü haline gelen araziyi Kızına bırakır. Hukuksal olarak Oğluna geçen arazi Oğlunun verdiği emir ile Massari parkı olarak italyan tarzına çevirilir. 1855 yıllarda kamu alanı olarak kullanılması için bağışlanan Park Doğu Avrupa ‘nın en eski belediye parklarından biri haline gelir ve kamu hizmetine bırakılır.  

12. İlk Devlet Tiyatrosu

12

 • İlk Devlet “Kamu” Tiyatrosu | “Fransisken Manastırı Harabeleri” 

Franz Hettrsdorfa başkanlığında Alman topluluğunu oluşturan Aktörler, Şarkıcılar, Koro ve Küçük bir Orkestra ile birlikte 1776 yılında Lviv ‘in ilk Profesyonel Tiyatro açılışı gerçekleşir. Farklı alanlarda etkinlikler gerçekleştiren ekip, Opera, Operet, Komedi, Pandomim ve Bale alanlarında öğrenciler yetiştirir. İmparator II. Josept ‘in kararıyla çalışmalar durdurulur. Daha Sonraki hayatına ise Fransisken Manastırı Kilisesinde Oditoryum ile 1843 yılında tekrar hayat bulur. Şimdi ise Maria Zankovetska Tiyatrosu olarak devam etmektedir.  

13. İlk Futbol Maçı

Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv, Lviv Haber, Lviv Fest, Lviv gerçekleri, Ukrayna Lviv, Lviv Gezi, Lviv Travel, ilginç, Lviv Hakkında, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 İlginç Gerçek,

 • Ukrayna’nın ilk futbol Maçının İşareti

Lviv Stadyumu, Stryisky Parkının arazisine 1894 yılında İngilizlerin Futbol Sahası Stilini kullanarak 7000 koltuk kapasiteli Tribün inşaatı tamamlanır. Dönemin Gazetesi Gazeta Lwowska ‘nın kaleme aldığı 14 Temmuz 1984 Takımlar Derneği Falcon ‘un sponsorluğunda, Gri Şort ve Beyaz Bir T-shirt ile sahaya çıkan Lviv Takımı ile Mavi Şort ve Beyaz Tişört ile sahaya çıkan Krakow Takımları karşı karşıya gelir. Lviv ‘in ilk golünü Lise öğrencisi Vladimir Khomytskiy 6 ‘ncı dakika da kaydeder.

14. İlk Otel

Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek

 • İlk Ukrayna Etnoğrafya ve El Sanatları Enstitüsü Müzesi

1785 yılında Özgürlük Caddesi üzerinde bulunan Müze yerine, dönemin tanınan girişicisi Johann Preshel tarafından üç katlı bir otel inşa edilir. Romalı Sezar ‘ın Oteli olarak anılan Under Otel Lviv ‘in ilk oteli olma özelliği taşımaktadır. yıkıntıdan çıkan taşlar Hastane binasının yapımında kullanılmış, bölge de yaşayan vatandaşların deyimiyle kutsal bir Ruhun yıkıldığını söylenmektedir. XIX. yüzyılda verilen işletme ruhsatı ile birlikte tadilat gören Otel Şehrin en etkileyici taş binalarından biri olarak kabul edilir. 

Kaynak.: prolviv.com  Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Lviv, Lviv Haber, Lviv Fest, Lviv gerçekleri, Ukrayna Lviv, Lviv Gezi, Lviv Travel, ilginç, Lviv Hakkında, Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek, Lviv Hakkında 14 ilginç Gerçek,

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

6 yorum

 1. Avatar

  Lviv Tarihi de çok ilginç

 2. Avatar

  Ukrayna Lviv ‘de çok köklü bir tarihin izlerini görmek mümkün.

 3. Avatar

  Lviv Orta çağ Avrupası nın günümüze bir yansıması gibi büyülü ve güzel.

 4. Avatar

  Şehrin en büyük olayı Bir çok ülkenin sınırları içinde kalmış ve bir çok milletin yaşam sürmesi. Farklı yaşamları ortak bir nokta da buluşmasının günümüz için güzel bir örneği.

 5. Avatar

  Şehir hakkında bir çok ilginç olay var. Her ülkenin Her şehrin bu tip olayları var. Ama söz konusu Lviv olunca insanın ayrı bir ilgisini çekiyor. Aşık olduğum bir şehir.

 6. Avatar

  Şehrin yaşayan efsaneleri. İlk defa gittiğim bir şehri gerçekten çok beğendim. Lviv tatil için çok güzel bir tercih oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »