Anasayfa / Rota / Gezgin&Rota / Turistik Bir Gezi – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler

Turistik Bir Gezi – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler

Turistik bir gezi de Lviv için Görmeniz Gereken Yerler i sizler için alternatif oluşturabilmesi için derledik. Lviv için Görmeniz Gereken Yerler Şehrin en can alıcı olmazsa olmaz görmeden dönmeyin diyebileceğimiz yerleri araştırdık ve turistlerin gezip en çok beğendiği yerleri bu yazımızda derledik. Sevgiyle Kalın. Lviv Pazar Meydanı Площа Ринок, Львів Lviv Şehir Merkezinin bulunduğu bölüm, Orta çağ Avrupa 'sının yerleşim anlayışına sahip kent merkezi bütün gizli güzelliklere açılan ana bir üs görevini görüyor. Şehir de bir çok yere hareket noktalarınızdan biri olan Pazar Meydanı yüzyıllardır bir cazibe merkezi olarak yaşıyor. Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek için[button color="blue " size="small" link="https://www.google.com.tr/maps/dir/Rynok+Square,+L'viv,+Lviv+Oblast,+Ukrayna/Lviv+National+Academic+theatre+of+opera+and+ballet+named+after+Solomiya+Krushelnytska,+Svobody+Ave,+28,+L'viv,+Lviv+Oblast,+Ukrayna,+79000/@49.8425186,24.0245249,16z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x473add6daee0eb21:0x98a6b79bb05742c2!2m2!1d24.0315923!2d49.8413276!1m5!1m1!1s0x473add72f9bc6a89:0xf9783fecb4fecf1f!2m2!1d24.0262123!2d49.8440167!3e2?hl=tr" target="blank"…

Genel Bakış

Süper..!

Özet : Lviv Gezi Rehberi

Kullanıcı Oylaması: 4.57 ( 3 oy)

Turistik bir gezi de Lviv için Görmeniz Gereken Yerler i sizler için alternatif oluşturabilmesi için derledik.

Lviv için Görmeniz Gereken Yerler, Lviv Gezi Rehberi, Lviv de görülmesi gereken yerler, Lviv Travel information, Ukrayna Lviv Gezi Rehberi, Lviv önemli yer, Іван Франко, Маркіян Шашкевич, Марія Конопницька, Іван Крип’якевич, Ірина Вільде, Ігор Білозір, Віктор Чукарін

Lviv için Görmeniz Gereken Yerler

Şehrin en can alıcı olmazsa olmaz görmeden dönmeyin diyebileceğimiz yerleri araştırdık ve turistlerin gezip en çok beğendiği yerleri bu yazımızda derledik. Sevgiyle Kalın.

Lviv Pazar Meydanı

Площа Ринок, Львів

Lviv Şehir Merkezinin bulunduğu bölüm, Orta çağ Avrupa ‘sının yerleşim anlayışına sahip kent merkezi bütün gizli güzelliklere açılan ana bir üs görevini görüyor. Şehir de bir çok yere hareket noktalarınızdan biri olan Pazar Meydanı yüzyıllardır bir cazibe merkezi olarak yaşıyor.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lyaçkiv Mezarlığı – Lychakiv Cemetery

Личаківський цвинтар Львів

1786 yılında yeni Avusturya hükumeti tarafından daha sonrasında resmi olarak bilinen Avusturya-Macaristan Krallığı Galiçya ve Lodomeria Başkenti olduğu zamanlarda mezarlık Lemberg (Lviv), Lychakiv Cemetery olarak resmen kurulmuştur. Lyçakiv Mezarlığı – Avrupa’nın en eski mezarlıklarından biridir. Bu mezarlıkta genellikle soylu ailelerin üyeleri, şehrin kültürel, bilimsel, manevi ve idari elit temsilcileri gömülmüştür.  Müze olarak ziyaretçilere açılan mezarlık 42 Hektarlık bir alanı kaplamaktadır Beş yüz binin üzerinde mezar vardır. İki bin e yakın türbe bulunmaktadır. Yaklaşık beş yüz heykel ve kabartma vardır.  25 Kasım 1991 yılında mezarlık kültürel tarih müzesi olmuştur. Tamamı yeşillik bir alan olan mezarlık bakımlı yürüyüş yolları, park yolları, ağaçları, bitki örtüsü, ile usta ellerde inşa edilmiş mistik atmosferini oluşturan heykel ve kabartmalarıyla  açık hava müzesi niteliğindedir.  Galiçya muhaberelerinde  Lviv Hastanesinde tedavi gören ve yaşamını yitiren Türk Askerlerine ait Şehitliklerin bu mezarlıkta olduğunu Ukraynalı tarihçi  “Yaroslav Daşkeviç” de ifade etmiştir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

High Castle – Lviv Yüksek Kalesi

Гора Високий замок Замкова гора

Tüm şehrin Kuş Bakışı Görünümü Bu Tepe Sayesinde mümkün. Yüksek Sarayın Çıkış Yolu ise Patika ve Lviv Belediyesi tarafından yaptırılan bir yürüyüş yolu Mevcut Buraya ulaşmak için 123 metreden biraz fazla yukarı çıkmanız gerekiyor. Boş olan bir zamanın unutulmaz dakikalarını burada geçirmekten büyük keyif alacaksınız. Parkta Dinlenebilir.

Çıkış Yolunda Yamacın Eteğindeki Restoranda Yöresel Yemeklerin Tadına Bakabilir. Yada Sevgiliniz veya Eşinizle Romantik yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu yürüyüşün Tadı yolunda Aşkı ise sonunda Saklı Tepeye Ulaştığınızda Bir Kez Daha Lviv ‘in Eşsiz Manzarasına Aşık olabilirsiniz.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Özgürlük Caddesi

Проспект Свободи, Львів

Şehir için ana güzergahlardan biri olan özgürlük caddesi Lviv Opera binasının önünden uzanan alana verilen isimdir. Şehir de iken buradan geçmemeniz imkansızdır. Kısa bir soluklanma hayatın akışını bir kenardan izlemek istediğiniz de özgürlük caddesinde bulunan bir banka oturup hayatın akışını izleyebilirsiniz. Bir çok gösterilerinde düzenlendiği ölümsüzler Abidesinde anları ölümsüzleşti re bilirsiniz. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Shkotska Kamenica

Шкоцька кам’яниця, Львів

20. yüzyılın başlarında gotik tarz da inşa edilen bina da 1909 – 1944 yılları arasında İskoç Tarz bir Kahve işletmesi bulunuyordu. Şehrin önemli matematikçilerinin buluşma merkezlerinden biriydi. Stefan Banach eşinin matematiksel alanda yazdığı İskoç Kitabı oğluna miras olarak kalmış bugün ise Polonya da bulunmaktadır. Ödüllü bir matematik problemini içeren kitap bugün ziyaretçiler tarafından incelene bilmektedir.  Şimdiyse yerine Atlas Deluxe Otel Aldı. Kaz fileto restoranında kitabın bir örneğini bulabilirsiniz. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Ermeni Sokağı

Вірменський квартал

Antik kentin eski mahallelerinden bir olan Ermeni Sokağında Sanat evlerini birbirinden farklı ve özgün tarzda kahve evlerini ve eşsiz mimariyi görebilirsiniz. 13. yüzyıllar da özellikle Ermeni tüccarların ikamet ettiği bu sokaktaki ev ve işletmeler de döneme ait bir çok tarihi eseri görebilirsiniz. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Eski Pazar Meydanı

Площа Старий Ринок, Львів

Galiçya Prensi Daniel ‘in 12.inci yüzyılda şehir merkezi yerleşim yeri olarak işaret ettiği bu yer günümüzde Şehrin Eski Pazar Meydanı olarak isimlendirilmektedir. Yakının da Bugün de gezip alışveriş yapabileceğiniz bir pazar bulunmaktadır.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Çikolata Fabrikası

Майстерня шоколаду

Çikolata Fabrikası Hünerli Ellerin ve Yaratıcı Beyinlerin bir araya geldiği Lviv Şehir Merkezinde Hayat Buluyor. Birbirinden inanılmaz çikolata ile yapılmış sanat eserlerini görebileceğiniz  tadabileceğiniz ve alabileceğiz Çikolata Fabrikası, Şehre gelen bütün misafirleri ziyarete bekliyor.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Kahve Mine

Кав’ярня  Копальня кави

Lviv deyince aklınıza muhtemelen ilk gelenlerden biri kahve olacaktır. Cezbeden kokusuyla sizi kendine çeken birbirinden farklı hazırlanış şekilleriyle kahve keyfi için tarihi bir mekan tercih etmek isterseniz. Coffee Mine deneyebilirsiniz. Şehir merkezinde görmeden geçmeyin diyebileceğimiz özel yerlerden biridir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Savunma Kışlası Cidatel

Цитадель. Оборонні казарми

Tarihi alan zamanın da şehri savunmak için kurulan benzersiz mimari ler den biridir. Bugün Modern bir restoran olarak hizmet veren yerde 70 yıl önce Nazi toplama kamplarından biri Stalag-328 ‘in olduğu bilinmektedir. Şehri savunmak için yapılan kışlanın 1848 sonrası Avusturya askeri ayaklanması  ortaya çıkmıştı. 1852 – 1854 yıllarında savunma amaçlı Maximilian tarafından inşa edilmiştir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Bizim Lady Heykeli

Фонтан з фігурою Матері Божої

Bizim Hanımefendi olarak nitelendirdikleri heykelin hikayesi şöyle gelişmektedir. Şehrin ortasından daha önce Poltva denilen bir nehir akmaktadır. ve iki kola ayrılmaktadır. 1841 ‘de şehrin Surlarının yıkılmasından sonra taşan nehir için yeni bir sistem düşünülmüş ve 1862 yılında taşlarla inşa edilerek üzeri kapatılmıştır. Nehrin kollarının üzerine butip heykeller yapılır. 1904 yılında heykeller yer değişikliği ve yıkım ile kaldırılır. Daha sonra Şehirle özdeşleşen Our Lady Figürü tekrar inşa edilir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Kamianytsia Scholz – Wolfovitch

Кам’яниця Шольц – Вольфовичів

Scholz  Jirinovski ailesine ait tarihi bina Rönesans tarzında 16. yüzyılda inşa edilmiş. Lviv şehir merkezinde bulunan bina bugün otel olarak hizmet vermektedir. Şehir de yaşanan bir çok tarihi olaya tanıklık eden eşsiz eserin geçmişten gelen izlerini binayı ziyaret ederek görebilirsiniz. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi

Національний університет  “Львівська політехніка”

Bugün 30.000 yakın öğrencisiyle Ülkenin en büyük üniversitelerinden biri olan Lviv politeknik üniversitesinin temelleri 1844 yılında atılmış. Ukrayna da ilk mühendislik okullarından biri oldu. Lviv li mimar Julian Zakhariyevych tarafından 1877 ‘de ana bina olarak belirlenen kampüs inşatı başlatılır. 10 Temmuz 1912 ‘de kimyager Maria Sklodowska yaptığı çalışmalardan ve yaptığı katkılardan dolayı Nobel Ödülüne layık görülür. 
1939 yılından sonra Enstitü seviyesinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Bilim Adamları Evi

Будинок вчених

Odessa Opera Tiyatrosu, Drama Tiyatrosu, Chernivtsi, Budapeşte gibi şehirlerde bir çok eseri bulunan  Ferdinand Fellner ve Herman Helmer tarafından 1897 – 1898 yılında inşa edilir. Dönemin şartları altında başka amaçlara da hizmet veren tarihi bina da bugün düğün fotoğraflarının merkezlerinden biri haline gelmiştir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Efsaneler Evi

Дім легенд

Lviv de Geçmiş geçmiş zaman önce yaşayan Baca Süpürgecisi ve Ailesinin yaşadığı bina olarak kayıtlara geçen DimLegend, Ailenin yaşam tarzını ve Dönem içerisinde geçen efsaneleri kendine tema alan Restoran ilginç Lviv Masallarının yansımaları ile kendisine bir konsept oluşturmuş.
Restorana girdiğiniz andan itibaren her katta sizi birbirinden ilginç temalar beklemektedir. Lviv Aslanlarından St. George Hill efsanelerine kadar bir çoğu günümüze taşınmayı başarmış kalıntıları restoran içerisinde görebilirsiniz. Masalsı bir dünyanın içerisine giriş yapmış gibi hissedeceğiniz DimLegend ‘in Çatısına Çıktığınızda Uçan Arabayı Görebilirsiniz Hatta İçine binmek ve resim çektirmek istiyorsanız rahatınıza bakın.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Galiçya Meydanı

Площа Галицька

Şehir merkezinde bulunan Adam Mickiewicz  heykeline yakın çiçek pasajının karşısında ve Andrew Kilisesinin önünden uzanan yolun üzerinde bulunan Kral Danylo Galiçya heykelinin bulunduğu alana verilen isimdir. 2001 yılında yapılan heykelin bulunduğu yer şehrin eski meydanlarından biridir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Pazar Meydanında bulunan Çeşmeler

Фонтани на площі Ринок

Neptün ve Diana çeşmeleri şehrin simgelerinden biridir. Şehir Belediye binasının iki yakasında yer alan heykellerin yanından bir çok kez geçeceksiniz. tarihi şehrin su kaynakları olarak görev yapan çeşmeler bugün süs havuzu olarak meydanı süslemektedir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Powder Kulesi

Порохова вежа

Eski şehrin surlarını doğudan yaklaşan düşmanlardan korumak ve silah ve muhimmatları depolamak için kullandıkları şehrin en eski mimarilerinden biri olarak ayakta kalan taştan bir bina dır. Kültürel etkinlik ve sanatsal etkinlikler ve sergiler için kullanılan tarihi mekanı görülebilecek yerler arasına ekleyebilirsiniz.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Siyah Taşlı Müze

Чорна кам’яниця – Czarna Kamienica

Rönesans mimari anıtlarından biri olan Siyah taşla kaplı bina 16. yüzyılda Polonyalo bilim adamı ve tarihçi Lucius Harevicheva Siyah taş inci adı verilerek inşa ettirilmiş. Bugün tarihi bir müze olarak hizmet vermektedir. Şehrin tarihi geçmişine ışık tutabilmek için gezmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında yer almaktadır.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

City Hall Çan Kulesi Gözlem Noktası

Ансамбль історичного центру Львова

Belediye ‘nin Bulunduğu Bina Tarih boyunca Şehrin Yönetim Merkezi Oldu. Bugün ise Lviv Belediye Kurulunun Konağı yapılmış. Lviv Belediyesi Ukrayna ‘nın En Yüksek Belediyesi Olma Özelliği Taşıyor 1851 yılında Tadilat gören Belediye Gözlem kulesini bu tarih itibari ile ziyaretçilere açmıştır.  Belediye ‘nin içinden çıkabildiğiniz gözlem kulesinin Yerden Yüksekliği 65 Metre ‘dir. Kule ‘den Enfes Lviv Mimarisini Gözlemlemek için 408 Basamak çıkmanız gerekiyor.  Bina Tarihi bir yapı olduğu için UNESCO Tarafından da korunmaktadır. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Lviv Gümrük Alanı

Митна площа

Şehrin ünlü tarihi meydanlarından biridir. Bir çok antik anıtı burada görebilirsiniz. Bugün Şehrin merkezi ulaşım noktalarından biri olarak görev yapmaktadır. Şehir de bir çok kentsel dönüşüm çalışmaları bu meydanda denenmekte yada başlamaktadır.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Opera Binası

Фонтан біля Оперного театру

Şehrin sanatsal kalbi opera binası önünde anları ölümsüzleşti re-bilir.  Bir çok noktayı buradan referans alarak yerini belirleyebilirsiniz.

Kamianytsia Heppnera

Кам’яниця Геппнера

1610 lar da gotik tarz da inşa edilen bu mekanda dönemin bir çok filozofu, doktoru ve eczacısı yaşamış zemin kat girişinde rönesans tarzı ahşap bir tavan görebilirsiniz. latince bir çok el yazması ve geçmişten kalan eşyalarla tarihin içine bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Brygidki Cezaevi “Aziz Bryhidy Kadın Manastırı”

Тюрма Бригідки (Монастир жіночого ордена Св. Бригіди),

400 yaşından büyük olan eski tarihi ceza evlerinden biridir. turist ve tarihçileri kendine çok çeken bu mistik mekanı görülebilecek yerler arasına ekleyebilirsiniz. 1302 – 1373 yıllarında Aziz Bryhidy tarafından kurulan bir kadın manastırı olan bu tarihi yer tarihin bir çok sahnesine tanıklık etmiş duvarlarına yansıyan hüzünlü sesleri bugün de hissetmeniz mümkün. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Hausmann Pasajı

Проїзд Крива Липа (Пасаж Гаусмана)

Lviv ‘in en romantik sokaklarından biri binaların içinde kalan bu şiirin yer Doroşenko Caddesinden bir girişi ve Ivan Franko üniversitesine giden sokaktan bir girişi bulunmaktadır. Pasajın içerisinde Grand Otel, Bir çok kafe ve 150 yaşında bir ıhlamur ağacı bulunur. Gün ortasında keyifli vakit geçirebileceğiniz güzel alanlardan biridir. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Romualdo Pelaheia Çeşmesi

Фонтан закоханих

Genç Aşıklar Çeşmesi 16 yüzyılda Lviv ‘de yaşanan ve kavuşamadan hayata gözlerini kapatan iki genç insanın anısına 9 mayıs 2013 ‘te yaptırılmış. Ortodoks ve Katolik ailelerin iki genç çocuğu birbirlerinden ayırmak isterken veba hastalığına yakalanan genç kızın ölümünün hemen ardından aynı hastalıktan hayatını kaybeden iki genç aşığın son vasiyeti için hayat verilen aşıklar çeşmesi.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Vernissage Pazarı

Львівський ринок “Вернісаж”

Şehir de yaşayan bir çok sanatçının el yapımı ürünlerini bu pazar da bulabilirsiniz. Sevdiklerinize yöreyle özdeşleşmiş çeşitli hediyelerden alabilir. bir çok kültürel eşyayı gözlemleyebilirsiniz.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

İlk Tramvay Deposu

Перше трамвайне депо

Şehrin en eski tramvay deposu. 5 ve 6 numaralı tramwaylar la 2 UAH ulaşabilirsiniz. Şehir de gerçekleştirilen bir çok konserin adresi haline gelen eski depo Lviv de kurulması planlanan IT parkın bir bölümünün inşası için düşünülen yerler arasına girmiştir. Bir çok sergi, Müzik dinletisi, sanatsal etkinlik düzenlenmektedir.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Bit Pazarı

Блошиний книжковий ринок

Şehir de bir çok eski eşyayı ve kitapları bulabileceğiniz Dominik katedralinin yanında her gün açılan bir pazar.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Ivan At nalı Alanı

Площа Івана Підкови

özgürlük caddesi ve şehir merkezine giriş yolu arasında kalan bölümdür bir çok kahve evi, hediyelik eşya dükkanlarının arasında kalan bir anıttır. 1780 yılında Avusturya makamlarına ait bilim adamlarının evlerinin bulunduğu bir bölüme yapılan anıttır. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Kamianytsia Massarivka

Кам’яниця Массарівська

Tarih te bir çok kez el değiştiren ve 16. yüzyılın en görkemli ve lüks yaşantılarının geçtiği devlet ve millet adına bir çok gizli anlaşmanın gerçekleştiği tarihin en büyük şahitlerinden biri olan bu bina da bugün müze olarak hizmet vermektedir. Şehir de sözü geçen ve hükmeden bir çok ismi ağırlayan bu tarihi mekan da geçmişin bir çok izine rastlayabilirsiniz.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Kamianytsia Zalewski

Кам’яниця Залевського,

Tarihin sessiz tanıklarından bir tarihi mekan daha sizlerle. Bugün müze olarak hizmet veren bu tarihi mekanda şehrin Dün ve bugünün nasıl buluştuğunu keşfedebilirsiniz.

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Grigorenko Meydanı

Площа Григоренка

Atlı bir süvarinin yılana mızrağını sapladığı bir heykelin bulunduğu Ivan Franko üniversitesinin arka çaprazına düşen şehrin eski tarihi meydanlarından birisi. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Prospect Shevchenko

Проспект Шевченка

Şehir de ünlü alışveriş dükkanları ve Otellerin bulunduğu cadde, Bir çok Gece kulübüne giderken kullanılan ana güzergahlardan biri. Şehir merkeziyle bir çok yerin bağlandı bir cadde. 

Harita da Nasıl Gidebileceğinizi Görmek içinTıklayınız…

Kaynak.: Tıklayınız…

Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler – Lviv için Görmeniz Gereken Yerler

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

41 yorum

 1. Süper bir yazı olmuş emeğinize sağlık Lviv Haber Yazarları Eşimle 1 ay sonra Lviv de olacağız. Sizin sayenizde şehir ile ilgili nerede ne yapabiliriz çok güzel fikirler edindik. Başarılarınızın devamını dileriz.

 2. Çok iyi araştırma olmuş emeğinize sağlık Lviv ve Ukrayna hakkında bir çok bilgiyi sizin sayenizde edindik. Çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Lviv Gezimiz öncesi bu yazı süper oldu. 5 günlük gezimiz için güzel bir program oluşturduk. Teşekkürler…

 4. Lviv de nerede ne var çok güzel bir Lviv şehir rehberi olmuş emeğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim.

 5. Eşimle Lviv ‘e gitme planı yapalım dedik. İnternet te araştırma yaparken Lviv Haber ‘e rastladık biraz inceleyince şehir hakkında derya deniz bilgiler edindik. Çok hoşumuza gitti. Çok güzel bir iş çıkarmışsınız. Lviv Haber sahibi ve yazarları gerçekten daha gitmeden burda edindiğimiz bilgierle Lviv ‘e aşık olduk. Lviv için çok güzel bilgiler vermişsiniz. Emeğinize sağlık

 6. İnanılmaz güzel bir şehir bir çok yerini gezdik ve şehre doyamadık. Çok ön yargılıydık giderken Ukrayna Lviv aklımızda sadece güzel kadınlardan başka bir şey çağrıştırmıyordu. Kültürel yapısı sokakları arnavut kaldırımları birbirinden farklı cafe ve restoranlarıyla bizi kendine hayran bıraktı… Seyahatimize en büyük katkıyı sağlayan Lviv Haber ailesine teşekkür ediyoruz.

 7. Lviv özlenen duyguların ihtiyacınız olan hislerin adresi gibi mükemmel bir şehir. Çok beğendik en kısa zaman da tekrar gideceğiz. Lviv ile ilgili yaptığınız bu güzel yayıncılık anlayışı için sizi kıskanmadım değil ama iyisiniz gerçekten çok iyi tebrikler Lviv Haber

 8. Lviv de gezilecek görülecek yerler için süper bir liste olmuş.

 9. Lviv Ermeni Sokağı süprizlerle dolu bir yer. şu kapı nereye çıkıyor acaba diye giriyorsunuz. Başka bir sanat atölyesi kesinlikle Lviv e gittiğiniz de bu sokağı gezin derim.

  • Özellikle bu sokakta farklı ülkelerden gelen sanatkarların sergilerine de rastlayabilirsiniz. çok güzel bir sokak sanat severler için sürprizlerle dolu.

 10. Grigorenko Meydanı, Ivano Franko Üniversitesine giden sokak üzerinde merkezden çok yakın Fotoğraflar için çok güzel bir yer biraz ilerisinde Park ve Üniversitenin önü de çok güzel dir.

 11. Lviv şehir gezi rehberi için harika bir kaynak emeğinize sağlık

 12. Lviv de bir çok yerin bilgileri var. güzel bir çalışma olmuş. Lviv hakkında türkçe bir kaynak olmuş siteniz. Başarılarınızın devamını dilerim Lviv Haber ekibi.

 13. Lviv Tarihi yerleri nin tam bir listesi olmuş. Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş Lviv Haber ekibi. Ukrayna ve özellikle lviv ile ilgili paylaşımlarınız dan dolayı teşekkürler..

 14. Bu yazı Süper. Lviv de nerede ne var yazmışsınız. Teşekkürler

 15. Gez gez bitmez Lviv küçük bir şehir gibi ama ayrıntıları kaçırmayanlar için Okyanus gibi çok büyük.

 16. Rotasını Karpatlar a çevirenlere acizane tavsiyem Bukovel Türk Otel Caner Acemoğulları yla iletişim kurmaları yönün de olacaktır.

 17. lviv gezi rehberi konusunda birinci sıra da bir sitesiniz. Emeğinize sağlık

 18. lviv ukrayna turistik yerler in görülmesi gerekenlerinin hepsini sıralamışsınız.

  • İnterrail Türkiye de Lviv ile ilgili bir arkadaş güzel tavsiyeler de bulunmuş onu yorumlar arasına ekliyorum. Faydalı olmasını dilerim Lviv Haber

   Merhaba arkadaşlar; Lviv’e sadece başka amaçlarla gelmeyenler için bir yazı…
   1-Taksi için UBER kullanın.
   2-Havalimanından merkeze taksiye en fazla 150 grivna verin.Otobüs ve tramvay da var ve çok ucuz ama Taksiyle bile 15-20 dk sürdüğü için toplu taşıma tercih etmedim. (1 TL – 7,2 grivna civarı)
   3-Yanınızda 50 dolar bulundurun. Havalimanında yeteri kadar bozdurun. (Şu an 1 dolar 25 grivna civarı)
   4-Merkezde Lifecell ya da Vodafone hat alabilirsiniz. Ben Vodafone a 70 grivna verdim sanırım. (25 dk yurtdışı ülkeler, 45 dk ukrayna içi, 6 gb internet)
   5-Parayı TL olarak hesap kartınızda tutup, hemen her yerde bulunan ATM’lerden 8-9 TL gibi bir kesintiyle istediğiniz saatte grivna olarak çekebilirsiniz.
   6-Rynok meydanında mutlaka bir gece uzunca bulunun. п’яна вишня(pyana vyşna)’da mutlaka vişneli likör için. İki bardak için yaklaşık 108 grivna ödersiniz(yaklaşık 15 TL)
   7-Yine Rynok meydanında, Beer Theatre-правда(pravda)’da bira için, akşamları çıkan bando orkestrasını mutlaka dinleyin.
   8-Rynok’taki belediye binasının tepesine çıkın.
   9-Rynok civarındaki çikolata fabrikası ve kahve dükkanını ziyaret edin.
   10-Yöresel yemeklerin bulunduğu, açık büfe ve ilginç bir konsepti bulunan пузата хата(puzata hata)’da değişik şeyler seçip yiyebilirsiniz. Girişinde lavabolar var el yıkamak için. Ben pek sevemedim yemekleri ya da seçimlerim yanlıştı. Yine de görmenizi tavsiye ederim.
   11-Rynok’ta bulunan криївка(Kryivka) adlı yerde mutlaka ama mutlaka bira soslu tavuk yiyin. Yanına da bira… Yerin altına indiğiniz savaş konseptli bir restorant. İnanılmaz ortam, efsane lezzet, ben bayıldım. Girişte bir görevli var. Password? Diyor. Parola: Slava Ukraine! Bunu diyip giriyorsunuz ve size öncesinde ikram olarak içki shot veriyor.
   12-Lviv Opera binasını mutlaka ziyaret edin.
   13-дім легенд(Dim Legend)’in çatısına çıkın, her katında ayrı restorant, cafe bulunan bu değişik yapının en tepesindeki eski model aracı görün.
   14-The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice’de mutlaka Steak yiyin! Ortalama 220-270 grivna(30-40 TL) civarı ama çok büyük etler var, aşırı lezzetli. Kafesli değişik bir konsept.
   15-Rynok’ta bulunan Pizza Calentano’da mutlaka pizza yiyin.
   16-The Room Wine Bar’da çok güzel kokteyller var. Mutlaka tadın.
   17-мазох(masoch) Cafe’de alkollü-alkolsüz kahveler içip, tatlılar yiyebilirsiniz. Fakat sıkıntı şu, girişte ve çıkışta kırbaçlayan garsonlar var. Bazen birini seçip, üstünü çıkarttırıp, bildiğiniz kırbaçlıyorlar. Ben maalesef bayağı kırbaç yedim, sırtım izlerle doldu. Sebebi de garsondan telefonumu şarja takmasını istemem… Telefonu aldıktan sonra “Bu telefon senin mi?” soruşundaki ses tonunu, bakışlarını ve tehditkarlığı unutamam… siz siz olun, şarjsız çıkmayın…
   18-Market alışverişi çok ucuz. Alkol fiyatlarından bahsetmeme gerek yok. Biralar 2 lira civarı. 100lük votkalar 8-13 lira arası sanırım. Değişiyor. Su alırken mutlaka no gas deyin yoksa her gün maden suyu içersiniz.
   19-Lviv Croissants’da kahve ve kruvasan ikilisini tadın.
   20-Kalıyorsanız, mümkünse merkezi yer olsun. Cidden pencereden dışarı bakması bile ayrı güzel, huzur.(Fotoğraf kaldığım yerin penceresinden, hala buradayım. BURASI HOSTEL DEĞİL, DAİRE. Soldaki yapı Lviv Opera)
   Özetle, şimdilik aklıma gelen yerler buralar.
   Buralar hep aşırı lüks yerler. Ortaköy’de Florya’da en lüks yerlerde et yiyip, bir şeyler içtiğinizi düşünün. O yüzden yemekler için verdiğiniz 30-40 liralar, içkilere verdiğiniz 10-20 liralar bir şey değil. Ben genelde yeme içme düşkünü olduğum için tarihi yerlerle ilgili pek bilgi veremedim. Onu da başkası yapsın artık:)
   NOT: ARKADAŞLAR ÖZELDEN ÇOK FAZLA YAZAN VAR. Tek tek yardımcı olmam mümkün değil. Lütfen buradaki bilgilerle idare edin. Umarım yardım isterken gösterdiğiniz gayreti, yardım istendiğinde de gösterebilirsiniz. Teşekkürler.

   Eray Taylan Altun

 19. Arkadaşımla beraber bölgeye bir gezi düzenledik. Lviv, Ternopil, Ivana Frankvisk ve Karpatlar da bir çok bölgeyi içene alan rotamıza uyacak şekilde 3 hafta kadar bu bölge deydik. Lviv için 5 gün ayırdık ama Şehre doyamadık. Karpatların eşsiz doğası Ternopilin Sakin ama sırlarla dolu romantik yapısı, yolda yaşadığımız maceralar derken Lviv derinlemesine gezmek için daha çok süre ayırmamız gerektiğine karar verdik. Muhtemelen tekrar geleceğiz. Siz Nereleri Önerirsiniz.?

 20. UKRAYNA DA YAŞAMAK , TATİL YAPMAKLA AYNI DEĞİL …
  Evet arkadaşlar son zamanlarda çok yoğunlukla karşılatığım ve hemen hemen hergün mail ler aldığım bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Yardımcı olabilirsem ne ala…
  Arkadaşlar öncelikle şu yanılgıdan kurtulun lütfen. Evet Ukrayna gezmek için , tatil yapmak için, eğlenmek için güzel bir ülke olabilir. Fakat buraya 1 hafta tatile giden arkadaşlar , ukraynada ki hayatı o tatil günlerinden ibaret sayıp ben buraya yerleşmeliyim , burada yaşamalıyım, burda çalışmalıyım moduna giriyorlar. özellikle gençler Türkiyedeki özgürlük anlayışıyla ukraynada ki özgürlük anlayışını karşılaştırıp mutlaka buraya yerleşmeliyim fikrine kapılıyorlar.
  2 gün önce Odessa dan döndüm . yaklasık 3 hafta gibi bir süre kaldım işlerim dolayısıyla. Türkiyeden gelen bir çok genç arkadaşımla karşılaştım ve edilen muhabbetlerin sonunda mutlaka gelinen sonuç hep ( Abi ben buraya yerleşmek ve burada çalışmak istiyorum, Nasıl yaparız ) sorusuna döndü. % 80 muhabbetin sonu buraya bağlandı.
  Arkadaşlar dediğim gibi Ukrayna tatil için güzel bir yer olabilir ama yaşamak için Ekonomik olarak çok iyi olmayan bir ülke. Lütfen buradaki çalışma şartşarına bir bakın. Ukrayna Odessa daki tatil havasından ibaret değil. Yıllık milli geliri Türkiyenin 3/1 seviyesinde olan, Asgari ücretin 150 dolar civarında olduğu , Emekli maaşının 50 Euro civarında olduğu, ev kiralarının uçuk rakamlarda olduğu oda bir oda bir salondan ibaret olan bir ülke. Eğer cebinizde paranız yoksa hastalandığınızda özel bir kliniğe gidemiyorsanız devlet hastanelerinde muhatap bulupta muayene olamadığız bir yer. Bu örnekler çoğaltılabilir.
  Genç arkadaşlarım özellikle size seslenmek istiyorum. Odessa da geçirdiğin 1 haftalık tatille oradaki gerçek yaşam şartlarını kıyaslama. Bu duruma aldanıp, oradaki yaşamın kızlar, alkol, club, deniz, eğlence olarak düşünme. Elbette mutlaka oraya yerleşmek istiyorum diyen arkadaşlarıma tavsiyem. Gidin yerleşin ama mutlaka araştırın , bilgi sahibi olun. Bunun sonunda bir kaç ay kalıp telefonla memleketi arayıp dönüş bileti aldıran kişilerde gördüm.
  Saygılarımla
  Ali Cebeci

 21. Lviv de nerede ne var. Çok güzel bir liste olmuş Lviv Haber ekibi olarak sizi kutluyoruz. Lviv Şehir Turumuz da bizlere mükemmel bir kaynak oldunuz.
  Lviv de Türkçe doküman bulmak epeyce zor… Katkılarınız dan dolayı teşekkür ederiz…

 22. Lviv rehberiliği konusun da siteniz aracılığıyla yapmış olduğunuz paylaşımlar şehri daha iyi değerlendirmemizi ve vaktimizi en güzel şekilde geçirmemiz için bize bir rehber oldu. Çok emek harcamışsınız. Gerçekten emeğinize sağlık…
  Ukrayna kültürünü bu denli güzel işlediğiniz için Ukraynalılar sizleri gönül taçı etmeliler.
  Lviv Haber Harikasınız…

 23. Çok güzel hazırlanmış Tam Bir Lviv Gezi Rehberi…

  Daha spesifik bir paylaşım da yapar mısınız 5 gün için gitsek Gün gün ne Yapabiliriz…

 24. Harika bir Lviv Rehberi olmuş. Emeğinize Sağlık

 25. Lviv Hakkında neredeyse her şeyi paylaşma yönündeki azminizi takdirle karşılıyorum. Lviv Haber ailesi emekleriniz için teşekkürler…

 26. Lviv Hakkında herşey = Lviv Haber

 27. Lviv gezmek için yapmaya çalışdığımız gezi planı için yazılarınız. Bizim için çok güzel bir referans oldu. emeğinize sağlık çok teşekkür ederiz.

 28. Bir web sitesi bir şehri bu kadar güzel anlata bilir. Gerçekten çok güzel emeklerinize sağlık. Lviv e gitmeden sizinle sevdik. çok güzel bilgiler var siteniz de Ukrayna Lviv ‘i en iyi anlatan site..

 29. İlk başta diğer siteler gibi zannettim ama yanılmışım şehirle ilgili çok güzel bilgiler edindim. Teşekkürler.

 30. Çok güzel bir şehir rehberi olmuş emeğinize sağlık, gerçekten bu şehre aşık biri olmalısınız. Lviv ve çevresi ile ilgili bir çok değerli bilgi edindik teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »