Anasayfa / Etkinlik / Lviv Paskalya Bayramı – Pysanka Festival

Lviv Paskalya Bayramı – Pysanka Festival

Lviv Paskalya Bayramı, The Festival of Pysanka Ukrayna da her yıl kutlanan Dini bayramlardandır. Lviv Paskalya Bayramı - (Easter Festival in Lviv) | Lviv Haber 01 Nisan - 18 Nisan Easter Fair - 12 Nisan - 16 Mayıs  Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram olarak bilinir. Hz. İsa 'nın çarmıha gerildikten 3.Gün sonra dirilişi müjdeleyen bir gün olarak kutlanır. Katolik ve Ortodoks kiliselerinin Paskalya bayramı nı kutlama tarihleri farklı zamanlarda olabilir. Bunun Sebebini şuan bizde bilmiyoruz.   Paskalya Günü olarak belirtilen tarih aralığı; ilkbahar da gün dönümünün yaşandığı 21 Mart 'tan  başlayarak yaklaşık beş haftalık dönemi kapsar. yani 21…

Genel Bakış

Çok İyi..!

Özet : Ukrayna Bayramları

Kullanıcı Oylaması: 3.53 ( 2 oy)

Lviv Paskalya Bayramı, The Festival of Pysanka Ukrayna da her yıl kutlanan Dini bayramlardandır.

Lviv Paskalya Bayramı – (Easter Festival in Lviv) | Lviv Haber
01 Nisan – 18 Nisan
Easter Fair – 12 Nisan – 16 Mayıs 

Lviv Paskalya Bayramı, Pysanka Festival, Lviv Easter Fest, Festival of Pysanka, ukrayna paskalya Bayramı, Ukrayna Renkli Yumurtalar, Ukrayna Dini Bayramlar

Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram olarak bilinir. Hz. İsa ‘nın çarmıha gerildikten 3.Gün sonra dirilişi müjdeleyen bir gün olarak kutlanır. Katolik ve Ortodoks kiliselerinin Paskalya bayramı nı kutlama tarihleri farklı zamanlarda olabilir. Bunun Sebebini şuan bizde bilmiyoruz.  

Paskalya Günü olarak belirtilen tarih aralığı; ilkbahar da gün dönümünün yaşandığı 21 Mart ‘tan  başlayarak yaklaşık beş haftalık dönemi kapsar. yani 21 Mart ‘ta dolunayın görülmesinden sonraki pazar günü başlar. Fakat Ülkelere göre bu durum değiştiği için genellikle Nisan Ayının ikinci pazarı kutlama yapılır.

Hamsın (Pentekostes) yortusuna kadar süren 50 günlük döneme hamsin Dönemi (Paskalya Dönemi) adı verilir. 

Hristiyanlıkta da Paskalya Bayramına kadar olan 5 Haftalık Dönemde Perhiz dedikleri bizim ise Oruç dediğimiz dönemi yaşadıktan sonraki son hafta ise kutsal haftadır. Paskalya Günü ise  Paskalya Pazarı sonrası etkinlikler sona erer. 

Dünya ‘nın Genelinde Hristiyan Toplumunun kiliselerde Nisan ayı içerindeki  Pazar gününde yapılan dini törenlerine Paskalya günü, Kıyan Yortusu, veya Diriliş Pazarı olarak bilinmektedir.

Lviv Paskalya Bayramı, Pysanka Festival, Lviv Easter Fest, Festival of Pysanka, ukrayna paskalya Bayramı, Ukrayna Renkli Yumurtalar, Ukrayna Dini Bayramlar

Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı yere göre Akraba, Eş, Arkadaşlar, birbirine Çikolatadan yapılmış Paskalya Tavşanı veya kendi yaptığı Paskalya yumurtasını, hediye eder. Ukrayna Renkli Paskalya Yumurtaları her yıl yeni modeller işlenerek üretilir.

Lviv Paskalya Bayramı, Pysanka Festival, Lviv Easter Fest, Festival of Pysanka, ukrayna paskalya Bayramı, Ukrayna Renkli Yumurtalar, Ukrayna Dini Bayramlar

L-face  Paskalya Bayramı (Easter Eggs Festival) Facebook Sayfası için Tıklayınız…

L-face  Lviv Candles Manufactory (Mum Üreticileri) Facebook Sayfası için Tıklayınız…

L-face  Aromatka, Ароматка (Ev Dekorasyon) Facebook Sayfası için Tıklayınız…

L-Rss  Lviv Paskalya Bayramına özgü Web sitesi için Tıklayınız… 

L-Rss  Lviv için Ev Dekorsayon Malzemesi alabilmek için Web sitesi için Tıklayınız… 

00_Lviv_Easter_03

Lviv’de İse Bu Dönem;

 • Yumurta Boyama 
 • El Yapımı Mumlar
 • Çiçeklerle Ortaya Çıkarılan Görsel Şölen
 • Balonlar
 • El Yapımı Çikolatalar, (Çikolata Tavşanlar)
 • Ahşap Oymacılığı
 • Amatör ve Profesyonel ellerde boyanan yumurtaların sergilenmesi

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

4 yorum

 1. Avatar

  Paskalya bayramının en simgesel ve özel el yapımı ürünleri paskalya yumurtalarıdır. Birbirinden farklı modelleri bulabilirsiniz. Geleneksel bir etkinlik olan yumurta boyama etkinliğini bu dönemde bir çok yerde görebilirsiniz.

 2. Avatar

  Hristiyanların Şeker Bayramı gibi bir etkinlik.

 3. Avatar

  Yılın en güzel zamanlarından biri Lviv ‘de yapılan etkinlikleri de izleyebilirsiniz. Çevresinde yapılan etkinliklere de katılabilirsiniz.

 4. Avatar

  Hristiyan bayramı olan Paskalya nın nasıl geçtiğinizi görmek isterseniz. Size tavsiyem Lviv ‘e yakın bir köye gidin. Çok daha keyifli olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Ukrayna Düğün Kültürü

Ukrayna Düğün Kültürü, Sizleri Bu yazımda biraz daha merak edilen bir konu ile ...

Translate »