Anasayfa / Rota / Gezgin&Rota / Lviv Siyah Taşlı Müze nin Tarihi

Lviv Siyah Taşlı Müze nin Tarihi

Lviv Pazar meydanın da bulunan Siyah Taşlı Müze nin Tarihi…

Siyah Taşlı Müze

Lviv Siyah Taşlı Müze

Sizler için bu yazımız da Lviv merkez de bulunan önünden bir çok geçebileceğiniz ama fark edemeyeceğiniz tarihi bir müzeyi kaleme aldık.

Ukrayna ‘nın Batısında yer alan Lviv de birbirinden eşsiz şaheserlerle karşılaşabilirsiniz. Rönesans döneminin en iyi örneklerinden birini sizlere tanıtalım. Kireçtaşı ile dış cephesi dizzyn edilen bu tarihi bina kül rengi bir görünüme sahiptir. Araştırmacılar tarafından, ilk inşa edildiğinde beyaz bir görünüme sahip binanın 19.yüzyıl itibariyle renginin değişmeye başladığı belirtiliyor. Bunu ışığın etkisiyle bir çeşit kimyasal tepkime sonucu oluştuğu belirtiliyor. İlk sahibinin Andrew olduğu belirtilen bina 16. ıncı yüzyılda taş olarak inşa edildi. Bugün bir müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Lviv, Pazar Meydanı Fotoğraf 2015

1574 yılında Lviv ‘e gelen Tomaso Alberti 1588 yılına kadar geçen sürede Andrew torunlarından eski taş binanın bütün bölümlerini satın alır. Tarihçiler binanın mimarının Peter Barbon tarafından başlatıldığı Paul Roman tarafından ise devam ettirildiğini savunmaktadır. Mali sıkıntılardan dolayı belirli bir dönem atıl kalan bina Farmakolog olan Jan Lorenzovich 4 yıl boyunca kullanımına bırakılır. 1596 yılında ise Jan Lorenzovich binanın tamamını satın alır. 

Siyah Kamienica – 1900-1914 Foto.: karta.org.pl

Bina’nın daha sonraki sahibi Jan III Sobieski’nin doktoru ve sekreteri olan Martin Anchevsky “1638” oldu. 1677 yılına bakıldığında evini heykellerle “Aziz Martin”, “Meryem” mimarisini değiştirdi.

Lviv Rynok Meydanı Siyah Taş Bina Foto.: Kış 1914-1915

Ançevski’nin kızı Anna ve kocası Dr. Andriy Shimonovich 1672 – 1682 yılları arasında Türk tutsağı olarak misafir edildiği tarihçiler tarafından savunulmaktadır.

Lviv Rynok Meydanı Foto.: 1930

1732 ‘de Lviv Raytse Franciszek Vyeshnovskoho ‘un, 1760 ‘da Ermeni aile Nikorovychiv ‘in 1782 ‘de Dominique Nikorovych Mahkemesinin kararıyla Avusturya İmparatorunun malı olur. 1884 yılına baktığımızda bina projesi Fechter’di M. ve A. Piotrowski ait olan yeni restorasyon planına dahil edilir. 

Lviv Rynok Meydanı 1938 restorasyon çalışmaları Foto.: A. Lenkevich,

1911’de bina, Dr. Emil Roinsky’nin mülkiyetine bırakılır. Aynı yıl E. Zhikhovich projesi kapsamında yeniden restorasyondan geçer. 1926’da Roysky aracılığıyla Şehir yönetimine devredilir. Tarih müzesi olarak kullanılmasına karar verilir. 1929 yılına kadar mimar L. Diachak başkanlığında çalışmalar yürütülür. 22 Eylül 1929 Pazar günü bir etkinlikle müze olarak açılır ve hizmet vermeye başlar. O günden bugüne binanın sahibi değişmedi. Geçmiş ve geleceği birleştiren bir tarih müzesi olarak şehri ziyaret eden ziyaretçilere hizmet vermeye devam ediyor.

Siyah Taşlı Müze, Lviv Tarihi, Lviv de ki Tarihi binalar, Lviv Siyah taşlı Müze, Lviv Müzeleri, Lviv Museum, Ukraine Historia, Historia, Lviv Black Museum, Lviv müzeler, Lviv şehir turu, Lviv tur rehberi, Lviv nereyi görmeli, Lviv müller, Lviv city tour, Lviv tour guide, Lviv where to see,

Lviv City Hall ‘dan Siyah taşlı Binanın bir Fotosu Foto.: lvivtrip.net

2015 Kara Kamienica’nın cephesi Tanrı’nın Annesini simgeleyen bir Figür.

Kara Kamienica’nın cephesi, St Martin ‘in bir figürü – 2015

Kara Kamienica’nın cephesi, Stanislav ‘in bir figürü – 2015

Kara Kamienica’nın cephesi, St John ‘in bir figürü – 2015

Kara Kamienica’nın cephesi, Luka ‘nın bir figürü – 2015

Kara Kamienica’nın Çatısından bir Foto – 2015

Kara Kamienica’nın cephesi, Anchevskyh aile arması Kılıç tutan bir Cartouche ve Bir Aslan – 2015

Bugün müzeyi ziyaret ettiğiniz de ilk günkünden tarih yolculuğu boyunca yapılan değişimlerine sadık kalacak şekilde bir restorasyon geçirmiş bir bina bulursunuz. İşlemeleri ve tarihi dokusuyla sizi mistik bir yolculuğa davet eden müze şehrin bütün yaşanılmışlıklarının toplandığı bir anı evi gibi, geçmişten günümüze taşınmayı başarmış, Belge, Eşya, ve objeler sizlere ziyaret için eşsiz bir seçenek sunuyor. Lviv şehrinin ne gibi dönemlerden geçtiğini bu tip müzeleri inceleyerek tarihin tozlu yapraklarına bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Kaynak için Tıklayınız…

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

6 yorum

 1. Avatar

  Lviv ‘de gezerken çok göze çarpmayan bir yer, şehri gezerken çok bilgisi olmayan için keşfedilecek bir yer gibi durmuyor. Özellikle tarihe ilgili olanlar için görülmeye değer yerler arasında

 2. Avatar

  Lviv ‘in geçmişine iz bırakan bir çok ismin hayatlarından kesitleri bulabileceğiniz bir yer. Lviv ‘i Lviv yapan değerler yani burada yatıyor demek daha doğru olur.

 3. Avatar

  Burada neymiş diyerek girdiğimiz ve gerçekten etkisinde kaldığımız bir tarih müzesi Lviv ‘e gideceklere öneririm kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

 4. Avatar

  Binlerce yıllık bir şehir. Bir çok olay yaşanmış ve bugünkü formuna ulaşmış. Tabiki bugünde değişim devam ediyor ama Şehir aynı, Binalar aynı, Doğa aynı iyi sahip çıkmışlar. tebrik ediyorum

 5. Avatar

  Lviv ‘in her bir köşesi tarih dolu. Çok güzel bir şehir.

 6. Avatar

  Lviv Hakkında ayrıntılı yazı anlayışınız. Önünden geçip de tarihi ve özelliği hakkında bilgimizin olmadığı yerleri bize tanıttığınız için çok teşekkür ederiz. Güzel işler yapıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »