Anasayfa / Lviv / Lviv Smensky Sarayı ve Tarihi

Lviv Smensky Sarayı ve Tarihi

Lviv ‘in derin tarihini araştırmaya devam ediyoruz. Lviv Smensky Sarayı ve Tarihini sizler için hazırladık.

Lviv Smensky Sarayı

Lviv Smensky Sarayı, Ukrayna, Lviv, Tarih, Saray, Kale, Lviv Tarihi, Lviv Turistik yerleri, Lviv geçmişi, Lviv de gezilecek yerler, Lviv Sırları, Lviv Hayat

Adres.: Вул. Пекарська, 19 –
школа-інтернат №102 | для дітей з розумовими вадами

Lviv Smensky Sarayı ve Tarihi

1849 yılında inşa edilen sarayın mimarı Friederick Bauman ‘dır. 17.inci yüzyılda bir çeşit malikane hizmeti gören saray imparatorluk meclis üyesi (1827-1901) William Stanislav Siemienski tarafından yaptırılmıştır. Sarayın girişin de aileye ait tuğrayı görebilirsiniz. 1930 ‘lu yıllar da teknik okul olarak hizmet verdiği sonraları ise savaş dönemlerinde askeri bir alan olarak da kullanıldığı kayıtlara geçmiştir. İki katlı inşa edilen sarayın 1891-1894 yıllarındaki restorasyon çalışmalarında II ve III Fransız İmparatorluğu tarzının uygulandığı görülmektedir. Zengin heykel süslemeleriyle tarihi bir yapıt halini almıştır. William Stanislav Siemienski at yetiştiriciliğine çok meraklı bir isim olduğu için ana kapının arena ve ahırlara gidiyor olmasından duvarlarda at heykelleri görebilirsiniz. 

Lviv Pekarska 19 ‘da bulunan Fransız barok tarzını yansıtan Semenski sarayı yoldan geçenlerden bahçenin arasına gizlenmiş mimari incilerden biri bu tip restorasyon ve bakım gerektiren bir çok yer mevcut, yolu Lviv ‘den geçenler için ayrıcalıklı bir gezi rotası olan bu mimarinin özellikleri ve gerçeklerine biraz daha yakından bakalım. 

Aktif olarak herhangi kamu yararına bir alanda hizmet vermeyen bu tarihi binadan bir çok yerlinin haberi bile yok. Bir iki fotoğraf çekip merakınızı biraz tatmin etmeye çalışsanız da bazı gerçekleri öğrenememek sizde tatlı bir huzursuzluğa yol açacaktır. Saray ile ilgili öğrendiğimiz 10 gerçeği sizinle de paylaşmak istedik.

1766 Jean-Ignatius du Defi harita üzerinde Lviv Planı

Birkaç yüzyıl boyunca sarayın soyguncu kardeşlerin elinde olduğu ve Yalnız ve savunmasız kafileleri soyup insanları öldürüp eşyaları burada muhafaza ettiği bilinmektedir. Fırtınalı bir günde bir yıldırım malikaneye çarpar ve sahipleriyle birlikte yanıp kül olur. 

1897 ‘den bir fotoğraf Pekenskaya sokağında bulunan mimarinin Konstantin Siemienski tarafından uzun yıllar Polonya da çalışmış olan mimar Frederic Baumann ‘a 1817 yılında yapılması için verilse de 1849 yılına kadar ancak inşa edilebilmiş. 

Sarayın 2017 yılından bir kare

Kont Kostyanyna oğlu Wilhelm Stanislaw Siemienski hükümdarlık meclisinin önemli bir üyesiydi.  Avusturya Lordlar Odası üyesi de olan Wilhelm mimarinin tekrar restorasyonu için A. Wagner ile anlaşır. 1873 – 1877 yılları arasında restorasyon gören saray Fransız Barok tarzına çevrilir. 

  

Saray  Ivan Levinsky ve Jan Tomasz Kudelski tarafından 1891 – 1894 yılında modernize edilmesi amacıyla bir restorasyon daha geçirir.

Lviv Smensky Sarayı, Ukrayna, Lviv, Tarih, Saray, Kale, Lviv Tarihi, Lviv Turistik yerleri, Lviv geçmişi, Lviv de gezilecek yerler, Lviv Sırları, Lviv Hayat

Dönemin önemli Heykeltıraşları arasında gösterilen Peter Vitalis Harasymovich Sarayın iç ve dış dekorasyon işlerini yapar.

At hayranı olan William Semensky Galiçya bölgesi At yetiştiriciliği başkanıydı. Saray ana kapısının doğu kısmındaki ahırlara ve arenaya giden girişte iki at kafasının olduğu bir figür bulunmaktadır.

  

Stanislaw Kostka Konstantin ve Maria Felix Siemienski Levitsky 8 dönem Sarayın sahipleridir. Çocukları olduktan sonra saray cephesine aile tuğrası yaptırılmış.

Volodymyr Shchyhelsky Anıt plaketi.

1930 ‘da halk evi ve bir teknik okul görevi gören saray daha sonra Ukrayna Akademik jimnastik okulu olarak hizmet verirken, savaş yıllarında UPA komutanı Vladimir Zakerzonnia Schyhelskyy ikametgahı olarak hizmet vermiştir. 

Lviv Smensky Sarayı, Ukrayna, Lviv, Tarih, Saray, Kale, Lviv Tarihi, Lviv Turistik yerleri, Lviv geçmişi, Lviv de gezilecek yerler, Lviv Sırları, Lviv Hayat

2.inci Dünya savaşından sonra orta öğretim okulu olarak şimdilerde ise özel yatılı bir okul olarak hizmet vermektedir.

Kaynak.: Photo Lviv

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

2 yorum

  1. Avatar

    Şehrin genel mimari anlayışı her dönemden ayrı etkilenmiş yaşanıldığı döneme dair bir çok iz barındırıyor. Tabi bunların çoğu Lviv Merkez de Eski Lviv ‘e baktığımız da Kale surlarının daha geniş bir yelpazeyi kapsadığı bugün belki yerli halkın bile bilmediği gizemle dolu yerlere sahip güzel bir keşif olmuş emeğinize sağlık Lviv Haber

  2. Avatar

    Lviv ‘e gerçekten tarihini keşfetmek için gidenlere hitaben;

    İnanılmaz derinlikte bir geçmişe sahip, Sabah tarihi bir sokakta hayata gözlerinizi açıp, Çok hoşunuza gidecek bir park ta yürüyüş yapmak değişik lezzetleri keşfetmek ve tarihin içine kendinizi bırakmak isterseniz. Kesinlikle Lviv sizin için doğru bir yer…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »