Anasayfa / Lviv / Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir

Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir

Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir, Şehrin ALternatif Kahve Çeşitleriyle buluşmasının tarihi John Bolharov 'un şehre ilk farklı damak zevkine hitap eden kahve getirmesine kadar dayanır. Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir Lviv 'e gittiğiniz de tatmadan geçemeyeceğiniz içeceklerden biri Kahvedir. Fakat Bin bir çeşit yelpazesiyle sizde bir tutkuya dönüşür. Peki Ukrayna da yetişmeyen bir ürünü Lviv ile özleştiren ve Lviv deyince aklımıza kahve evlerini ve eşsiz lezzetleri getiren düşünce zaman içinde nasıl oluştu? Alternatif hazırlanışlarıyla keyifli sohbetlerimizin vazgeçilmezlerinden biri haline gelen Kahve 'nin Lviv de gelişimini sizlere anlatmak istiyorum. Tarihi kayıtlara göre Sovyetler döneminde Aslanlar şehrinde Galka isminde yerel bir…

Genel Bakış

İyi..!

Özet : Lviv ile Kahve 'nin Tarihi

Kullanıcı Oylaması: 4.32 ( 3 oy)

Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir, Şehrin ALternatif Kahve Çeşitleriyle buluşmasının tarihi John Bolharov ‘un şehre ilk farklı damak zevkine hitap eden kahve getirmesine kadar dayanır.

Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir, Lviv Coffee, Lviv Kahve, Lviv de Ünlü Kahve Evleri, Lviv de Nerede ne İçilir, Lviv de hangi yerlere gitmeli

Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir

Lviv ‘e gittiğiniz de tatmadan geçemeyeceğiniz içeceklerden biri Kahvedir. Fakat Bin bir çeşit yelpazesiyle sizde bir tutkuya dönüşür. Peki Ukrayna da yetişmeyen bir ürünü Lviv ile özleştiren ve Lviv deyince aklımıza kahve evlerini ve eşsiz lezzetleri getiren düşünce zaman içinde nasıl oluştu?

Alternatif hazırlanışlarıyla keyifli sohbetlerimizin vazgeçilmezlerinden biri haline gelen Kahve ‘nin Lviv de gelişimini sizlere anlatmak istiyorum. Tarihi kayıtlara göre Sovyetler döneminde Aslanlar şehrinde Galka isminde yerel bir Kahve Fabrikasıyla Kahve tutkusu yayılmaya başlıyor.  Daha sonraki dönemlerde Çiğ Kahve’nin pişirilme çeşitlerinin değişmesi ve hazırlanışında kullanılan tatlandırıcı ve aromalarla farklı bir yelpazeye dönüşür. Alternatif Kahve çeşitlerinin kurucularından ilk akla gelen Odessa ‘dan Svyatoslav Rat, John ve Timothy Bolharov Oleksandronets gibi isimlerle yaygınlaşmaya başlar. 

Alışkanlıklarımızdan biri haline gelen kahve keyfi moda akımını ve beraberinde turizmin ayrılmaz bir parçası olmaya başlar. Bugün Lviv ‘de Dünya’nın bir çok yerinden işletmecilerinde katıldığı Kahve Festivalleri “Lviv Coffee FestivalНа каву до Львова” Düzenlenmektedir. 2017 yılı için 21 – 24 Eylül ‘de planlanan Kahve Festivalin de Hiç Denenmemiş Format ta hazırlanan kahve çeşitleri sergilenir. Bu dönemde Lviv de olacaklar için kaçırılmayacak festivallerden biridir. Lviv de kahvenin öncülüğünü yapan işletmeler  Czechowicz ve Siyah Honey ‘dir.

Oksana Vitynska ait Siyah Bal Kahve Evi

Kahveyi Bal ve Limon ile Cezve de pişiren Sakin ve Ferah iç mimarisiyle Lviv ‘de Keyifli Vakit Geçirebileceğiniz Yerler arasındadır. İşletme Sahibi Oksana Hanıma göre Kahve siparişi veren bir kişinin işletme de geçirdiği zaman yaklaşık olarak 40 dakika insanlar bu süre zarfında sosyalleşmek için burada Kimi için keyifli bir sohbet kimi için bir şeyler okuyup kendini dinlendirmek istediğinden bahsetti. 

           

Sohbetin devamında Kahve hakkında birçok bilgiye ulaştık. Oksana Hanım’a göre kahve hazırlanış şekilleri bir çok farklılık gösterebilir. Mesela İtalyanlar ve İskandinavların kahve anlayışları farklıdır Biri biraz acı kıvamlarda kahve hazırlanışını severken, diğer ülke insanları aromatik tatları daha çok seviyorlar. Bizim ülkemiz de tatlı şeyler daha çok sevildiği için şeker kullanmadan farklı tatlandırıcılarla hazırladığımız 50 çeşit kahvemiz var şeklinde sözlerini devam ettiriyor. Üniversite öğrencileri için bir moda akımı olarak algılandığını söyleyebileceğimiz kahve anlayışı gün geçtikçe yeni tatlarında ortaya çıkmasını sağladığını ayın bazı günleri workshop tarzı çalışmalarla ortaya çıkan yeni lezzetleri misafirlerin damak zevkine sunduklarından bahsetti.

Львівська Мануфактура Кави – Lviv Kahve Fabrikası

Lviv ‘in 2000 yılında ilk mağazacılık sektörüne adım atan turistik işletmelerinden biri Lviv Kahve Fabrikasındayız. işletme müdüründen edindiğimiz bilgilere göre, Günlük Taze kahve tüketiminin 3 tona yakın olduğunu öğrendiğimiz işletme müdürümüz satış istatisliklerine dair daha fazla ayrıntıya girmeden. İşletmeden ve Kahvenin insanlar üzerinde ki etkisinden bahsetmeye devam etti. Siyasi çok önemli isimlerle gün içerisin de bir taksi şoförü de olsanız. Ortak zevkleriniz vardır. Bunlardan birinin kahve olduğunu ve insanların bir araya gelmesini sağlayan bir keyif halini aldığından bahsetti. Her yıl festivaller ve bunun dışında yaptıkları çalışmalarla ortaya çıkarttıkları yeni lezzetler ilgi gördüğü takdir de Kahve menüsüne eklendiğinden bahsetti.

             

Lviv ‘in yeni Franchising Kahve Keyfi Mocco Coffee

Lviv ‘in kahve anlayışına yeni eklenen Mocco Coffee bilinen klasik tatları hizmetinize sunarken çok farklı kahve hazırlanış şekilleriyle güne başlamaktan gün içerisinde veya gün sonunda sizler için alternatif  kahve seçeneklerini menüsüne eklemiş. Lviv ‘i ziyaretiniz denemenizi tavsiye ederiz. 

            

Kaynak.: ProLviv Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir – Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir – Neden Lviv deyince aklımıza ilk Kahve Gelir

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

7 yorum

  1. Gerçekten Lviv ‘de birbirinden değişik kahve pişiricileri mevcut. Seyahatinizi keyifli hale getirmek için farklı yerlerde kahve çeşitlerini denemenizi tavsiye ederim.

  2. Arkadaşımla Geçen Ay Lviv ‘e gittik. İkimizde Kahveyi çok severiz. Bir de uygun fiyata olunca bir çok kahve çeşidini denedik. Kesinlikle denemelisiniz.

  3. Üstü Kremalı ve Çikolata ve şekerleme parçacıklı Mocca Kahvelerine bayılıyorum…

  4. Çok Güzel de ondan aklımıza hep Kahvesi geliyor. Adamlar yaşıyor. Mesela cebinde 5 grevnisi kalsın adam yarın aç kalırmıyım diye bakmıyor ki gidiyor en keyiflisinden kahvesini içip gerekirse yarın aç geziyor.

  5. Çok basit Lviv merkez de her yerde bir kahve kokusu sizi kendine çekiyor.

    • Lviv Kahve keyfinizi farklı mekanlarda değerlendirmenizi öneririz. Her işletmenin kendi sırları var. Damak zevkinizi genişletmek için farklı yerleri değerlendirmelisiniz.

  6. Yılın belirli zamanlarında Kahve Festivalleri olan bir şehir. Kahve konusunda bir çok alternatif mekan mevcut. Kahveyle aranız benim gibi iyiyse farklı tatları denemenizi öneririm.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Batı Ukrayna Ziyaret için 10 Güzel Köy

Batı Ukrayna Ziyaret için 10 Güzel Köy, lviv yakınlarda nerelere gidebilirim? Sorusuna ...

Translate »