Anasayfa / Röportaj / Blog / Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi ve Lviv ‘in Önemi – Röportaj

Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi ve Lviv ‘in Önemi – Röportaj

Ukrayna Türkiye Ticari işbirliği Derneği Başkanı Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi değerlendirdiği röportajımız…

Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Ukrayna Ekonomisi, Lviv de Yatırım, Lviv Emlak Piyasası, Lviv de yatırım yapılır mı, Ukrayna, Lviv, Türkiye, Emlak, Yatırım

Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi ve Lviv ‘in Önemi

Ukrayna ‘nın incisi olarak gösterilen tarihi antik kenti Lviv ‘in son yıllarda turizm ile yakaladığı ivmenin yanı sıra Avrupa ‘ya sınır olması popülerliğini artırıyor.

Türkiye ‘den de önemli uçuş noktalarından biri haline geldiğini, son dönemlerde gördüğümüz Lviv için Turist barometresini baktığımız Lviv Turist Girişleri  sitesinden edinilen bilgilere göre Lviv ‘i en çok ziyaret eden ilk 5 ülke arasındayız.

Ukrayna Türkiye Ticari işbirliği Derneği Başkanı Sayın Onur Kurtay ile Ukrayna geneli bakıldığında önemi giderek artan Lviv ‘in turizm, Ekonomi, Emlak Fiyatları ile birlikte Türk ziyaretçi ve İş adamlarına yönelik yeni fırsatları ve stratejilerinin neler olabileceğini, gelecekte yaşanacak inovasyonları konuştuk.

Türkiye ‘den son dönem de Lviv ‘e giden turist sayısını ele aldığımız da bölgeye olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz.

Bölgeye son zamanlarda turist sayısındaki artışın belli sebepleri var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Kimlik ile girişin mümkün olması ve vizenin kalkması

2-Ülkemizde bulunan uçak firmalarının sefer sayılarını yükseltmesi

3-Ukrayna da daha uygun fiyatlarla tatilinizi yapabilmeniz

4-Basın ve bizlerin çalışmalarının ülkemizde duyuruluyor oluşudur.

Bu sebepler yeterince Lviv bölgesini cazip hale getiriyor. Aynı zamanda kültürel mirasları olan bir şehir bu kapsamda gezilip görülmesi gerektiğine inanıyorum. Lviv bölgesi denildiğinde daha önce şehri ziyaret edenlerin aklına sadece şehir merkezi geliyor. Lviv ‘e yakın görülmesi gereken birçok güzel yer var. Karpatlar, Ternopil, Rivne, Trustkavets, vb. sayamadığım birçok yerde farklı tatil seçenekleri var. Bu yerlerin de görülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ukrayna ‘da ki son dönem de ki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz. Geleceğe yönelik ne tip ön görüşleriniz mevcut?

Tabi bu konu başlı başına uzun değerlendirilmesi gerekiyor. Ukrayna siyasi olarak istikrarı bakımından yol kat etmesi gereken bir ülke durumunda ekonomik anlamda yabancı yatırımların yapılabilmesi için gayret ve çabalarının kanunlar düzeyinde de destekleyici olması gerekmektedir. Ukrayna geleceği olan bir ülke, yakın geçmişine bile baktığımız da çok kolay günlerden geçmediler. Bu yüzden özellikle AB’nin desteği ve komşu ülkeler olarak verilen destek sayesinde bir ivme kazanmaya başladı. Özellikle Son dönem Ukrayna Türkiye ilişkilerine bakıldığında çok büyük ortaklıklar söz konusu. Tabi daha yolun başındayız. Uzun bir konu bu konuyu tek başına ele alıyor olabilmemiz pek mümkün değil.

Ukrayna ‘da Türkler için her zaman iş var. Yorumunu yapmak sizce mümkün mü?

Türkler için her zaman iş var mı?

Sorusu bence her ülke için gerekli Ukrayna’yı iyi tanımak ve bilmek gerekiyor. Benim şu kadar param var? Cezbedici birçok konu var deyip gidilmesi gereken ve yatırım yapılabilecek bir ülke değil. Bu konuda şahit olduğumuz birçok hüsran senaryoları var. Ukrayna ‘da ki özellikle Türk yatırımcıların çehresi biraz değişmeli doğru çalışmalar doğru kişilerle yapılacağını ifade etmeliyim. Bir ülke de iş yapabilmenin en önemli ölçüsü o ülke kültürünü siyasetini ve ekonomisini bilmeniz gerekiyor. Avrupa pazarından farklı bir kültüre sahip bir ülke, bunun yanında siyaset ve ekonomiye konusunda yatırımcılara benim önerim, yatırım öncesi ar-ge çalışmalarında en öncelikli adım da buna yoğunlaşmaları olur. Ukrayna kolay bir pazar değildir. Avantajları vardır. Risk alınabildiği ölçüde risk olmalı. Doğru kişilerle çalışmaları ve Ar-ge çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Profesyonel yönetici olmak aslında belirlemiş olduğunuz stratejiye bağlı ne olmak istediğinize ve hangi alanda çalışma yürüteceğiniz ile ilgilidir. Olmazsa olmazlar vardır. Yeterliliğiniz varsa her ülkede çalışabilirsiniz. Şunu soruyorsanız biz Ukrayna ‘ya gidelim iş buluruz. Çok mümkün değildir. Büyük bir macera olur.

Daha önce Lviv hiç biliniyor muydu?

Bu soruyu aslında şöyle sormak daha doğru olabilir. Ukrayna biliniyor muydu? Her zaman şu anımı anlatırım. Ukrayna’dan ilk döndüğüm zamanlarda İş adamlarımıza Ukrayna ‘yı anlatıyorum. Bir iş adamımız çıktı ve dedi ki Ukrayna da ülkemi 3 milyon nüfusu var. Lviv bir haber üzerine ülkemiz de duyulmaya başladı. Bu haberi dile getirmek istemiyorum ama herkes bu haberin ne olduğunu gayet net bir şekilde biliyor. Aslına bakarsanız, Lviv ‘in ön plana çıkmasının en büyük sebeplerinden biri Ukrayna Hükümetinin yatırımları batıya kaydırmalısınız demesinden çıktı. Polonya ve Avrupa pazarına yakın oluşu hem transit açısından hem de iş gücünden faydalanmak adına ortaya çıkmıştır.

Ukrayna Geneline baktığımız da Lviv ‘de ne tip iş fırsatları görüyorsunuz?

Özellikle üretim konusunda geniş pazara sahip bu konuda OSB çalışmalarının olduğunu biliyorum. İş fırsatları konusunda yönlendirme yapmayı aslına bakılırsa pek doğru bulmuyorum. Herkesin görüşü ve düşüncesi farklı olabiliyor. Sadece şunu söyleyebilirim. Restoran, Kafe vs. olmamalı bir katma değer oluşturulacak işler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin; Turizm alanında önemli bir bölge olduğunu düşünüyorum. Bunun ile ilgili de geçmiş dönemlerde bir makale paylaşmıştım.

Onur Kurtay;

Ukrayna turizm fabrikası yazısını okumak için  Tıklayınız…

Ukrayna ile ticaret yaparken ne yapmalıyız yazısını okumak için Tıklayınız…

Ukrayna Geneline baktığımız da Lviv ‘de Emlak Piyasasını ve Türk inşaatçıları açısından bölgeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ukrayna da emlak konusu her zaman sorun olmuştur. Aslına bakarsanız. Arz ve talep dengesindeki uyumsuzluk ciddi manada konut fiyatlarına ve kiralarına yansımış durumdadır. Emlak konusunda yakında önemli kararların açıklanacağı ve bu bağlamda özelleştirmeye girileceğini düşünüyorum. Türk inşaatçıları geçmişte ciddi paralar kazandılar. Son dönemde daire satmakta zorlandıkları görülebiliyor. Çoğu zamanda konuşuyoruz. Bu süreç ülke ekonomisiyle doğru orantıda alım gücü arttıkça konutlarında alına bilirliği artacaktır. İnşaat sektörünü sadece konut üzerinden değerlendirirsek bu şekilde ifade edebilirim. Talebin oluşması durumunda en güçlü yine Türk inşaatçısı olacaktır.

Özellikle Avrupa ve Ukrayna arasında gerçekleşen vize serbest isinden sonra Ukraynalı birçok kişinin çalışma amaçlı Avrupa ‘ya gittiği görülüyor. Birçok işletmenin personel sıkıntısı çektiği de belirtilirken, Ukrayna son zamanlarda onayladığı yasa ile yabancı şirketlerin açılması ve yabancı uyruklu personel çalıştırılmasına bir takım değişiklikler yaptı. Bu konu ile görüşleriniz nelerdir?

Daha iyi şartlarda yaşamayı isteyen ve emeğinin karşılığını almak isteyen her birey için geçerli bir durum gibi gözüküyor ne dersiniz. Bu konuda fırsatı yakalayan evet belirttiğiniz gibi özellikle Avrupa’ya gitti. Fakat bu gidiş daha önceden başladı demek doğru olur. Hızlanma sürecine baktığımızda, Evet AB serbest dolaşımından sonra gerçekleşti. Yabancı şirketlerin önünün açılması önemli bir karar gibi görünse de, tek başına yeterli değildi. Bizler Türkiye Ukrayna arasındaki ekonomik ilişkiler konusunda çalışmalar yapan kişiler olarak Ukrayna’nın ticari güvenirliklerini de göz önünde bulundurmalıyız.

Bu konuya iki şekilde bakılmalı Üretici mi olacaksınız?  Yoksa ithalat ihracatçı mı olacaksınız?

Tüm bunları Türkiye ile Ukrayna arasında mı yapacaksınız? Bu sorulara baktığımızda evet Ukrayna da yabancı yatırımcı olmak iç pazara hizmet etmek ve Avrupa’ya ihracat yapmak şu acıda daha avantajlı durumdadır. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ticari hacmin artması için Serbest ticaret Anlaşmasının imzalanması olmaz olmazlardandır. Onun haricinde Ukrayna da kurulacak olan OSB ve işletmelerin tek çatı altında toplanması da büyük ivme kazandıracaktır.

Ucuz Bilet satışlarıyla artan Hava yolu trafiği gerek Türk vatandaşlarının Ukrayna da tatil yapmasında Gerek Ukrayna vatandaşlarının Türkiye ‘de tatil yapmasında imkân sağlamış durumda bu olayı siz nasıl değerlendirirdiniz?

Havayolu trafiğinin artmış olması Ukrayna’nın tatil yapılması acısından ilk planlar arasında yer almasını sağlıyor. Ticaret ile uğraşan iş adamlarımızın da günü birlik gelerek işlerini halletmeleri açısından da çok önemliydi. Ukrayna ya geçmişte ulaşım baya zordu. Hafta da sadece 2 sefer düzenlenir fiyatları ise oldukça yüksek olurdu.  Ukrayna ‘nın en uzak noktasına ortalama 1 saat 45 dakika da ulaşabiliyorsunuz vize serbestisi ve Sabah Akşam birçok hava yolu şirketinin bölgeye uçuyor olması da İki ülke açısından Hem Ticaret hem de Turizm açısından fazlasıyla önemli bir katkı sağlıyor. Ukraynalıların Türkiye de tatil yapmaları ile ilgili hiç bir zaman sorunu olmadı. Ukraynalılar da para olduğunda tercihleri çoğunluk ile Türkiye olmuştur. Yeter ki güvenilirliği sağlayın ve gerçekten doğru hizmet verebilelim. Çünkü Turizm firmalarımızın onlara sunmuş olduğu paketlerle Türkiye ‘de yapacakları tatile alternatif bulmaları zor görünüyor.

Türkiye için Lviv ‘in Önemi Nedir?

Avrupa ve Türkiye için Lviv lokasyon açısından cazip durumda belirttiğim gibi ve bakir olan bölgelerin gelişmekte olduğunu Ukrayna Hükümetinin yatırımlarınızı Ukrayna’nın batısına yapın demesi en büyük etkiyi oluşturdu. Gelişmekte olan bir bölge ve gelişen her yerde çeşitli fırsatlar vardır.

Serbest ticaret Anlaşmasında son durum şu şekilde önce onu bir açıklamak gerekiyor. 2007 yılında başlattığımız sonrasında çeşitli nedenlerden durma noktasına gelen çalışmalar geçen yıl itibariyle hızlandırıldı. Fakat 2007 yılında yapılan çalışmaların belirlenen vergi oranları ile ilgili bir çıkmaza girildi. Bunun sebebi Ukrayna ne 2007 yılındaki Ukrayna ne de Türkiye 2007 yılındaki Türkiye kısa zaman içerisinde çözüleceğini düşünüyoruz. İki ülke yetkilerinden beklentimiz bu sürecin uzamaması ve bir an evvel çözüme kavuşmasıdır.

Avrupa Türkiye ve Ukrayna birbirinden farklı değerlendirilmesi gereken bir konu bizim Avrupa ile ilgili ilişkilerimiz Ukrayna ile olan ilişkimizi nasıl etkiler zaman içerisinde göreceğiz bildiğimiz Avrupa’da Ukrayna’nın gelişmesi adına ciddi çalışmalar yapması ve Asya ülkelerinin Ukrayna üzerinde sermaye yatırımlarıdır. Taşlar zaman içerisinde oturacaktır. Sevindirici konu Ukrayna ve Türkiye arasındaki çalışmaların iyi niyet şeklinde ilerliyor olmasıdır. Savunma sanayisi ile ilgili yapılan çalışmalar olsun gerek diğer konular olsun imzalanan iki ülke arasındaki anlaşmalar yakın gelecekte iki ülke arasında önemli çalışmaların yapılacağının göstergesidir.

Doların değer kazanması, Grivna ve Türk Lirası arasındaki değere bakıp, ‘finansal yapının’ ‘reel sektörden’ kopmasını göz önünde bulundurursak kriz olarak değerlendirilebilecek bu gelişmeler ışığında fırsata çevirebilecek yatırım düşünce ve önerileri neler olabilir?

Son zamanlarda Ukrayna ve Türkiye arasındaki en büyük sorun ithalatı yapmamız ama ihracat alanında zayıf kalmamız. İhracat kalemlerinin doğru belirlenip bu konuda ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Bir kere şuna inanmıyorum. Şu iş bu ülkede yapılır ya da yapılmaz her iş her ülkede yapılır. İşi iyi yapıyorsanız mutlaka fırsatı da vardır. Bu yüzden şu sektörde fırsat var şu sektörde yok diyemem. Konumuza dönersek bu durum lojistik problemini de ortaya çıkarıyor. Lojistik problemi maliyetleri yukarıya çekiyor. Öncelikle lojistik sorunun çözülmesi gerekiyor. Frigo ile kereste taşıyanlar var. Hem araçlarına hem de emeklerine yazık. Dile getirilmesi gerek diğer bir konu budur. Şunu açıklayalım neden lojistik maliyeti artıyor. Türkiye den ihracat az olduğundan dolayı Türk plakalı araçlar anca dönüş güzergâhından Ukrayna’ya uğruyor ve bu yeterli olmuyor. Tarım ile yapmış olduğumuz taşımayı genelde yaş sebze ve meyve alanında bu yüzden Frigo araçlar kullanılıyor. Dönüşte kereste taşıyor. Şaka yapmıyorum. Yabancı plaka kullanalım dediğimizde karşımıza çıkan konu dönüş yüklerini garanti altına almanız bekleniyor. 1 birim ihracat yapıyorsunuz 5 birim ithalat o zaman nasıl dönüş yükünü garanti edebilirsiniz ki bu durumda yabancı plakalı araçlar günlerce Türkiye de kalıyor. Çok tabi geliriz ama fiyat bu kadar olur diye de elleri güçleniyor. Bu konuyu daha derinlemesine ve detaylı olarak ele alabiliriz. Bu konuda yazmış olduğum makale de mevcut yakın zamanda güncelleyerek sizlerin aracılığı ile nihai meraklılarına ulaştırırız. Serbest ticaret anlaşmasının kazandırdığı ivme ile birlikte bu durumunda aşılacağını düşünüyorum.

Onur Kurtay Kimdir?

1985 Bursa doğumlu olan Onur Kurtay, Ukrayna Kiev Avrupa Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı mezunudur.

Girişimci yapısı öğrencilik yıllarından belli olan Kurtay, Ukrayna’da bulunduğu süre içerisinde öğrenci birliği ve iş adamları dernekleriyle ortaklaşa çalışmalarda bulunmuş, Türkiye konsolosluğu ile kültür gelişimi çalışmalarında yer almış, düzenlenen çeşitli fuar organizasyonlarında iş adamları ve diplomat
karşılamalarında görev almıştır.
Profesyonel iş hayatına lojistik sektöründe başladıktan sonra, kısa bir süre içerisinde kara / deniz nakliyesi, depolama ve stok sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca pazar araştırması, uluslararası pazarlama ve dış ticaret konularında kendini geliştirmiştir.

Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif görev alan Kurtay, Gemlik Kent Konseyi Gençlik Meclisinde başkanlık yapmış, Ukrayna İş Adamları Derneği (TUİD) ve Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ile ortak faaliyetlerde bulunmuştur

Ukrayna Türkiye arasındaki ticaret vizyonuyla Bursa da iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunmaktadır. PTC TURKEY Firmasının Kurucusudur. Uluslararası Ticaret konusunda danışmanlık vermekte ve tedarik zinciri yönetimi konusunda çalışmaktadır.
Hollanda Türkiye Ticaret Odası Başkan vekilliği görevini yürütmüş ve Ukrayna ile Türkiye arasında aktif rol almıştır. Şuan da Ukrayna Türkiye Ticari İşbirliği Derneği şirketinde Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Uluslararası pazar da pazar araştırmaları markalama lojistik hizmetlerinde danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda Thecapitalmark Global Management Consulting firmasının kurucusu ve yöneticisi pozisyonundadır. Thecapitalmark ’ı kurma sebebi olarak yaşanmış tecrübeleri hayata geçirerek hayali olan firmaların hayallerine ortak olmak ve hızlı yükselişlerine etkili ve güvenli ilerlemelerini sağlamak olarak ifade eder.

Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi, Onur Kurtay Ukrayna Ekonomisi,

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

2 yorum

  1. Bölge de bir çok iş adamı teşkilatı ve değerli iş adamlarımız var. Her geçen gün bu tip adımlar da yapılan girişimler gerçekten takdire şayan, başarılarınızın devamını dilerim.

  2. Başarılı Türk iş adamlarımızı gönülden tebrik ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci – Easter Fest

Lviv Köylerinde Paskalya Sevinci, Her Ülke de Dini Bayramlar Kutlanır. Hristiyanlar için ...

Translate »