Anasayfa / Lviv Haber / Lviv Ekonomi / Onur Taahhüt Ukrayna ile Gönül Bağımız var

Onur Taahhüt Ukrayna ile Gönül Bağımız var

Onur Taahhüt, Ukrayna’da başarılarıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan en önemli şirketlerden biri Onur Grubu. Ülkede büyük çaplı ilk kara yolu projesini hayata geçiren şirket olan Onur Taahhüt, yaklaşık 15 yıldır Ukrayna’nın yollarına damgasını vurmaya devam ediyor. Onur Taahhüt Ukrayna ile Gönül Bağımız var Tufan İbas Anlattı | Lviv Haber Ukrayna’da başarılarıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan en önemli şirketlerden biri Onur Grubu. Ülkede büyük çaplı ilk kara yolu projesini hayata geçiren şirket olan Onur Taahhüt, yaklaşık 15 yıldır Ukrayna’nın yollarına damgasını vurmaya devam ediyor. Önemli altyapı projelerini başarıyla tamamlayan şirket, Ukrayna devletinin “üstün hizmet madalyası”nın da sahibi. Onur Taahhüt Lviv Müdürü…

Genel Bakış

Süper..!

Özet : Lviv Türk İş Adamları TUİD

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 1 oy)

Onur Taahhüt, Ukrayna’da başarılarıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan en önemli şirketlerden biri Onur Grubu. Ülkede büyük çaplı ilk kara yolu projesini hayata geçiren şirket olan Onur Taahhüt, yaklaşık 15 yıldır Ukrayna’nın yollarına damgasını vurmaya devam ediyor.

Onur Taahhüt Ukrayna ile Gönül Bağımız var Tufan İbas Anlattı | Lviv Haber

Onur Taahhüt, Lviv Onur inşaat, Lviv Haber, Lviv onur çetinceviz, Tufan ibas, Lviv glory cafe, Lviv Onur Group, Türkiye Lviv şirketleri

Ukrayna’da başarılarıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan en önemli şirketlerden biri Onur Grubu. Ülkede büyük çaplı ilk kara yolu projesini hayata geçiren şirket olan Onur Taahhüt, yaklaşık 15 yıldır Ukrayna’nın yollarına damgasını vurmaya devam ediyor. Önemli altyapı projelerini başarıyla tamamlayan şirket, Ukrayna devletinin “üstün hizmet madalyası”nın da sahibi. Onur Taahhüt Lviv Müdürü Tufan İbas, TUİD WEB’in sorularını yanıtladı.

 

Onur İnşaat’ın Lviv’de bulunan Ukrayna merkez ofisinin kapılarını TUİD WEB’e açan Proje Müdürü Tufan Ibas, şirketin Ukrayna’da gıpta ile bakılan başarısının öyküsünü anlattı.

Hızla büyüyen Batı Ukrayna’nın yıldızı olan Lviv’in altyapısının geliştirilmesine büyük katkı sağlayan, caddeleri, tramvay yollarını yenileyen Onur Taahhüt, bölgenin artık yerlisi gibi. Sezon başladığı zaman Lviv’in dört bir yanında “Onur” logolu kamyonlar ve iş makineleri, “Onur” yelekli işçiler göze çarpıyor. Belediye Başkanı ve Vali, bir sorun olduğunda Onur İnşaat’ın kapısını çalıyor. Türkiye’nin adeta “fahri konsolosluğunu” da üstlenen şirket yetkilileri, Türk vatandaşlarının yaşadıkları sıkıntılar karşısında da yardımı esirgemiyor. Şirket, Ukrayna’da sosyal sorumluluk projeleri ile kültür ve eğitim faaliyetlerine de özel önem veriyor.

 

Şirketin Ukrayna merkez şantiyesinin genç ve dinamik şefi Tufan İbas da Onur Taahhüt’teki birçok kişi gibi Ordulu. Ukrayna macerası 2007 yılında Odessa’da başlamış.  Ardından 2009 yılında Lviv ofisinde görevlendirilen İbas,  Lviv’deki merkez ofisin kuruluşunda en fazla emeği geçen kişilerden biri. Ana ofisin 2010’da başlayan inşasının A’dan Z’ye tüm süreçlerinde yer almış. O günleri hatırlarken duyduğu heyecan gözlerine yansıyor; “Buranın çatısından kanalizasyonuna kadar her köşesinde emeğim var, bu ofisin yeri bende ayrı” diyor. Her sabah erkenden uyanan İbas, işbaşı yapmadan önce saat 07.00’e ofise gelerek tüm şantiyeyi baştan sona geziyor.

Türkiye’de en büyük iş makineleri filosuna sahip olan Onur Taahhüt’ün, Ukrayna merkez şantiyesindeki iş makineleri de görenleri hayran bırakıyor. Ofisin duvarlarını süsleyen, Ukrayna cumhurbaşkanlarından, başbakanlardan, valilerden, belediye başkanlarından alınan ödüller, takdir belgeleri, şirketin ülkedeki başarılarını gözler önüne seriyor.

 

Onur İnşaat’ın Ukrayna macerası nasıl başladı?

Onur İnşaat Ukrayna’ya 2003 yılında adım attı. Onur Beyin (Çetinceviz), dönemin bakanı ve işadamlarından oluşan heyet ile birlikte geldiği ülkede çeşitli toplantılara katılmasının ardından, Odessa-Kiev Kara Yolu projesi şirketimiz tarafından üstlenildi. Bu projede üç ay gibi kısa bir sürede, o zamanın Ukrayna şartları için çok zor olan toprak hareketleri yapıldı. Bu, ülkede hayata geçirilen ilk büyük proje oldu. Cumhurbaşkanı ve başbakanın bizzat ilgilendiği, bakanın Kiev’den helikopterle gelerek gece gündüz teftiş ettiği çok önemli bir proje idi. Ukrayna’da o zaman henüz yeni olmamıza rağmen, çok kısa sürede organize olarak, birçok zorlukları olan bu projeden alnımızın akı ile çıkmışız. O dönemde ben burada değildim. Projenin sonunda Onur Çetinceviz’e dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından “üstün hizmet madalyası” verildi.

 

Daha sonraki yıllarda hangi projeleri hayata geçirdiniz? Onur Taahhüt’ün Ukrayna’daki başarısının altında neler yatıyor?

Daha sonra Ukrayna, altyapı yatırımlarıyla ilgili bir atılım hamlesi başlatarak, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yatırım anlaşması imzaladı. EBRD’nin kredi sağladığı Kiev-Çop Kara Yolu projesinin Brodı-Lviv bölümünü Onur Taahhüt üstlendi ve 2005 yılında yapımına başladığı projeyi 2008 yılında zamanından önce en üstün kalitede bitirerek bir kez daha takdir kazandı. 

M06 Kiev-Çop Kara Yolu’nun Rivne-Jitomir kesiminin (260-332 km.) ihalesini kazanan Onur Taahhüt, 62 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yolun inşatına 2008 yılında başlayarak 2010 yılı Eylül ayında yine süresinden önce hizmete açtı. Bu yolun açılışını bizzat dönemin Ukrayna Başbakanı yaptı. Bu projenin ardından da Onur Çetinceviz’e takdir belgesi verildi.

Hiç bilmediğiniz bir ülkede, çok kısa sürede organize olunabilmesi, önemli projelerin başarıyla tamamlanabilmesi, büyük bir özgüvenle yeni işlerin üstlenilebilmesi bu ödülleri getiren en önemli nedenler oldu. Bu projelerde yer alan arkadaşlarımız, o günleri gururlanarak, sesleri titreyerek anlatıyordu. Çünkü gerçekten hiç kolay olmayan işler başarıldı.

 

Ukrayna’da daha sonraki yıllarda da hiç kesintisiz yeni önemli projeler hayata geçirildi ve bugün de projelerimiz devam ediyor. 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası hazırlıkları kapsamında Lviv’de birçok önemli projeyi tamamladık.

Şantiyelerin çevreye uyumlu şekilde kurulması, çalıştırılan makinelerimiz yeni ve bakımlı olduğu için çevreye zarar verilmemesi, personellerin sosyal ve yaşam imkanlarının en iyi şekilde karşılanması, yerel ve Türk personeller arasında sağlanan uyum, sosyal sorumluluk projelerine verilen önem, tüm projelerin zamanında ve sözleşmede belirtilen esaslara göre kaliteli bir şekilde yerine getirilmesi, kalifiye personel sayısının fazlalığı, her türlü altyapı ve asfalt işini yürütecek sayıda makine parkının bulunması Onur Taahhüt’ün Ukrayna’daki başarısının altında yatan başlıca etkenler.

Onur Taahhüt şirket faaliyetlerinden dolayı yerel bütçelere önemli katkılarda bulunup, vergilerini düzenli olarak ödeyerek, çalıştığı bölgelerde Ukrayna vatandaşlarına iş imkanı sağlıyor.

 

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

3 yorum

  1. Avatar

    Yurt dışında sizinle çalişmak istiyorum

  2. Avatar

    Ukrayna da en önemli Türk yatırımcılardan biri başarılarının devamını dilerim.

  3. Avatar

    Onur Çetinceviz Ukrayna da çok sevilen Türk iş adamlarından biri. Lviv ve bölgesinde olduğu gibi Kiev, Zaporoje, Donekst gibi bir çok şehrinde de faaliyetleri var. Ukrayna ya kazandırdıkları gerçekten takdir görüyor. Onur beyi ve Ekibini gönülden tebrik ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv Food And Good

Lviv ‘de konsept Türk işletmelerine bir yenisi eklendi. Lviv Food And Good,   ...

Translate »