Anasayfa / Rota / Gezgin&Rota / Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi

Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi

Tramvayların Tarihi Gelişimi, Şehre En Romantik Havayı katan parçalardan biri de Tramvayları Lviv 'e gidipte bir köşe de dinlenirken onları izlememek, zamanınız varsa bir tura çıkmamak olmaz diye düşündük ve tramvayların tarihi gelişimini sizler için araştırdık.  Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi | Lviv Haber Aşıklar Şehri olarak nitelediğimiz Lviv 'in en romantik vazgeçilmezlerinden biri de hiç şüpesiz ki tramvayları, Şehre ayrı bir güzellik ve hareket katan tramvaylar dünden bugüne önemini hiç yitirmeden şehrin bir parçası olmaya devam ediyor. Tarihi savaş dönemleriyle ortaya çıkan tramwaylar bir çok şarkı sözü yazarına da ilham kaynağı olmuştur... Avusturya Dönemine dayanan tarihini şöyle özetleyebiliriz;  Sözde…

Genel Bakış

İyi...!

Özet : Lviv Tramvayları

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 1 oy)

Tramvayların Tarihi Gelişimi, Şehre En Romantik Havayı katan parçalardan biri de Tramvayları Lviv ‘e gidipte bir köşe de dinlenirken onları izlememek, zamanınız varsa bir tura çıkmamak olmaz diye düşündük ve tramvayların tarihi gelişimini sizler için araştırdık. 

Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi | Lviv Haber

Aşıklar Şehri olarak nitelediğimiz Lviv ‘in en romantik vazgeçilmezlerinden biri de hiç şüpesiz ki tramvayları, Şehre ayrı bir güzellik ve hareket katan tramvaylar dünden bugüne önemini hiç yitirmeden şehrin bir parçası olmaya devam ediyor. Tarihi savaş dönemleriyle ortaya çıkan tramwaylar bir çok şarkı sözü yazarına da ilham kaynağı olmuştur…

Avusturya Dönemine dayanan tarihini şöyle özetleyebiliriz; 

Sözde Posta Hizmeti Stagecoach ile başlar. Lviv ‘de ilk olarak 1880 yılında atlı Tramvay hizmeti sunulmaya başlamıştır. 1861 ‘de  Lviv – Przemysl demir yolu inşa edilir.   1835 yılında Ukrayna ‘nın ilk gerçek düzenli toplu taşıma güzergahı açılır. 1922 yılına kadar Lviv ‘de çeşitli taşımacılık şekilleri görülsede 1880 ‘ler de başalayan atlı taşımacılık devam eder. 

Lv_Tramvay_Hb03

Şehir Polis Gözetimi altında sürdürülen hizmet, bugün kamu hizmet binaları olarak karşımıza çıkan binaların yerinde “Sichkarnya” denilen yerlerde atların bakım ve barınma alanı olarak hizmet vermekteymiş. 1894 ile birlikte tanıtımı yapılan Elektrikli tramvaylar önce Avrupa ve bir çok şehrinde yaygınlaştıktan sonra dönemin Avusturya hükümeti tarafından ihale edilerek Lviv şehrine ‘de gelmiştir. 1909 yılı itibari ile atlar pazar da tarım işleri için satılırken yerini elektrikli tramvay almıştır.  Ivan Franko Karesinde hizmet vermeye başlayan elektirikli tramvay hizmeti tarihsel gelişimine böylece başlar.

Lv_Tramvay_Hb01

No 1. Yedynka Güzergahı, Lychakivska İstasyonundan başlayarak Peter ve Paul Lychakiv Kilisesi ve  Parkına kadar gider. Dworzec/Lychakiv İstasyonu 1923 yılında yeni belirlenen güzergah ile çalışmaları başlar.

19 yılın hızlı sanayi devrimi ve yaygınlaşmasıyla bütün şehirler gibi Lviv ‘de de elektirikli tramvay hizmetlerinde gelişimi gözlenmeye başlandı. Yeni Döşenmeye başlanan tramvay hatları ile şehrin bir çok köşesine ulaşım kolaylaştırıldı. 

Lv_Tramvay_Hb02

Polonya döneminde ‘de tramvay en çok kullanılan ulaşım araçlarından biriydi. Şehir de yaşayan bütün kesime ait insanlar sıklıkla kullanmaktaydı. Şehrin Gelişim mimarisi olarak baktığımızda iş alanları, üretim tesisleri değişimi tramvayların ray uzunluğu ve dönemsel mekaniğininde değiştiği yıllara göre gözlemlene bilir. Sovyet dönemini ve savaşların olduğu yıllara da baktığımızda Şehir için hiçbir zaman önemini yitirmemiştir.

Geçmişte kullanılan bazı alışkanlıklar hala devam etmektedir. Tramvaya direk hangi kapıdan olursa olsun bine biliyorsunuz. bileti öndene aldıktan sonra cam yanlarında bulunan delgeç tarzı yerlerden kullanılmış hale getiriyorsunuz…

Lv_Tramvay_Hb05

Savaş dönemi sonrası yaşanan en büyük trajik tramvay kazasında 26 kişi hayatını kaybetti. O günden bugüne böyle bir olay olmasa da otomobil, kamyonet vb. diğer araçlarında fazlalaşması sonucu farklı kaza türleri şehir içerisinde olmaktadır. 

Lviv için bizim gözlemlediğimiz en örnek alıcı sosyal olaylardan biri durum ne olursa olsun geçiş üstünlüğü yayların hakkı olarak toplumsal olarak benimsenmiş olmasıdır.

Şehre Romantizim katan Tramvayların Tarihi Gelişimi | Lviv Haber

1969 yılı itibari ile Çekoslovakya “Çek Cumhuriyetinde” geliştirilen yeni vagonlar Lviv ‘de yapılan bir anlaşma sonucu eski vagonların yerini almaya başladı. hava yaylarına sahip yeni vagonlar olası kazalı olayların önüne geçmeye başlamıştır. Lviv için en ucuz şehir içi ulaşım yollarından biri olan Tramvaylar En Güncel bildiğimiz fiyat 2 UAH olduğu ‘dur. Şehrin yıllara göre gelişimine baktığımız da oluşan mahallelerle tramway hattı uzatmak için yer yıl yeni bir çalışma yürütülmektedir.  

Tramvayların Tarihi Gelişimi, Lviv Tramway, Lviv Romantik anlar, Lviv in Tramvayları, Lviv Tramvayları tarihi, Lviv şehir Tarihi, Lviv, Ukrayna Lviv

Geçmişten bugüne;

Artık Lviv’de Ukrayna’nın Tramvay ve Otobüs gibi ulaşım araçlarını üreten Electron Firması Yer Almaktadır ve en son sistem özelliklere sahip tramvaylar ve otobüsler hizmet vermeye başlamış ve yaygınlaştırılmaktadır. Ukrayna’nın diğer şehirlerinin ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışan yerli firma, ihracat yaparak ülke ekonomisine de katkıda bulunmaktadır. 

Her yıl gelişen vizyonu ile ülkenin sayılı sanayi kuruluşları arasında yükselişini devam etmektedir. 

Lv_Tramvay_Hb07

 Lviv, Ukrayna için Turizmin gözdesi kentlerinden biri olarak, Şehrin Doğasını, Nostaljisini, Romantizmini bozmamak için Eski Tramvaylar Şehir içi ulaşımda kullanılmaya devam etmektedir. 

Tramvayların Tarihi Gelişimi, Lviv Tramway, Lviv Romantik anlar, Lviv in Tramvayları, Lviv Tramvayları tarihi, Lviv şehir Tarihi, Lviv, Ukrayna Lviv

 Tramvayların Tarihi Gelişimi, Lviv Tramway, Lviv Romantik anlar, Lviv in Tramvayları, Lviv Tramvayları tarihi, Lviv şehir Tarihi   – Tramvayların Tarihi Gelişimi  – Tramvayların Tarihi Gelişimi – Tramvayların Tarihi Gelişimi – Tramvayların Tarihi Gelişimi – Tramvayların Tarihi Gelişimi – Tramvayların Tarihi Gelişimi

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »