Anasayfa / Lviv / Bilinmeyenleriyle Taras Shevchenko

Bilinmeyenleriyle Taras Shevchenko

Taras Shevchenko 9 Mart 1814 - 10 Mart 1861 "Taras Şevçenko" Ukraynalı hümanist şair ve ressam. Modern Ukrayna dili ve  Edebiyatının kurucusu. Taras Shevchenko Ukrayna kiev bölgesinde bulunan Morintsi köyünde bir köle ailesinde dünyaya gelir. 11 yaşına geldiğinde yetim kalır. Şevçenko Engelhardt'ın kölesi olarak Vilnius 'da 1828 - 1831  arası sonra ise Petersburg da hizmet etmiştir.  Engelhardt Şevçenko 'nun yeteneklerini fark eder.  Onu Petersburg da V. Şiriaev 'in yanına 4 yıl boyunca çırak olarak gönderir.  Karl Briullow 2500 rubleye 5 Mayıs 1838 'de Şevçenko 'nun özgürlüğünü satın alır. Aynı yıllar da Şevçenko Karl Briullow'un Sanat Akademisine…

Genel Bakış

Çok İyi...!

Özet : Ukrayna Önemli Kişiler

Kullanıcı Oylaması: 4.68 ( 2 oy)

Taras Shevchenko 9 Mart 1814 – 10 Mart 1861 “Taras Şevçenko” Ukraynalı hümanist şair ve ressam. Modern Ukrayna dili ve  Edebiyatının kurucusu.

Taras Shevchenko, Taras Şevçenko, Тарас Шевченко, 塔拉斯舍甫琴科, تاراس شوچنکو, Τάρας Σεβτσένκο, Ukraynalı şairler, Ukrayna Edebiyat, Ukrayna Önemli Kişiler

Foto.: qha.com.ua

Taras Shevchenko

Ukrayna kiev bölgesinde bulunan Morintsi köyünde bir köle ailesinde dünyaya gelir. 11 yaşına geldiğinde yetim kalır. Şevçenko Engelhardt’ın kölesi olarak Vilnius ‘da 1828 – 1831  arası sonra ise Petersburg da hizmet etmiştir.  Engelhardt Şevçenko ‘nun yeteneklerini fark eder.  Onu Petersburg da V. Şiriaev ‘in yanına 4 yıl boyunca çırak olarak gönderir. 

Karl Briullow 2500 rubleye 5 Mayıs 1838 ‘de Şevçenko ‘nun özgürlüğünü satın alır. Aynı yıllar da Şevçenko Karl Briullow’un Sanat Akademisine Kabul edilir. Bir sene sonra Sanatçıları Destekleme Derneğinde öğrenci olur. Şevçenko ‘nun köleyken yazmaya başladığı şiirler ilk olarak 1840 yılında Kobza adı altında yayınlanır. 

Taras Shevchenko ‘nun Eserleri;

Haydamaky, Nikita Hayday, Nazar Stodolya, Düş, Vasiyet, Kobzar

Taras Shevchenko ‘nun Resimleri;

Çingene Falcı, Ukrayna Resimleri, Köpeğe ekmek veren dilenci çocuk

Taras Shevchenko Ukrayna Edebiyatı ‘na Katkısı;

Şiirleri Ukrayna’nın ulusal bilincinin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Etkisi Edebiyatta, Entelektüel yaşamda, Geleneksel yaşamda ölümsüzleşmiş bir yere sahiptir. Romantizm akımının yaygın olduğu dönem de bu akımında etkisiyle Şevçenko yaşamını çevreleyen sorunlar ve bunlara ilişkin fikirlerle, geçmişi anlayıp geleceği görebilen güçlü bir vizyonla kendi tarzını oluşturmuştur. 

Taras Shevchenko, Taras Şevçenko, Тарас Шевченко, 塔拉斯舍甫琴科, تاراس شوچنکو, Τάρας Σεβτσένκο, Ukraynalı şairler, Ukrayna Edebiyat, Ukrayna Önemli Kişiler

Sürgün Yılları;

Çarlık rejimi döneminde reform hareketlerini savunan Methodius Kardeşler üyeleriyle 1847 ‘de bir araya gelir. Derneğe üye olmamasına rağmen, aramalarda ele geçirilen Ukrayna resimleri ve “Düş” isimli bir şiiri nedeniyle tutuklanır. Önce Orenburg daha sonra sürgün şartlarının daha da ağır olduğu Orsk kalesine gönderilir.

Beyaz atlarına bindiler ve gittiler;

Şevçenko son yıllarını şiir yazarak, resim yaparak, gravür sanatıyla uğraşıp eski çalışmalarını düzenleyerek geçirmiştir. Sürgündeki zor yıllarından sona hastalanıp St. Petersburg ‘da 10 Mart 1861 yılında yaşama gözlerini kapatır. Petersburg Smolensk Mezarlığına defnedilir. Zapovit şiirindeki isteği üzerine arkadaşları tarafından naaşı Dinyester kıyısı Kaniv yakınında bulunan Çerneçka Horo, Keşişler Tepesi ‘ne defnedilir.

Uğruna savaştığı günleri göremeden 7 gün önce yaşama gözlerini kapatır.

47 yıllık yaşamının 24 yılı köle olarak, 10 yılı sürgünde, son dört yılını ise takip altında yaşayan Şevçenko en çok istediği şey olan köleliğin kaldırılması, ölümünden sadece 7 gün sonra gerçekleşir. 

Bugün Ukrayna ‘nın bir çok devlet kurumundan Üniversitelerine kadar ismi verilen Taras Şevçenko ‘nun Bir çok Şehir ‘de de Anıtı bulunmaktadır. Lviv Ölümsüzler Anıtı önünde bulunan Heykel ‘de Ona atfedilmiştir. 

Taras Shevchenko, Taras Şevçenko, Тарас Шевченко, 塔拉斯舍甫琴科, تاراس شوچنکو, Τάρας Σεβτσένκο, Ukraynalı şairler, Ukrayna Edebiyat, Ukrayna Önemli Kişiler

Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi

Kiev, Ulusal üniversite, Taras Shevchenko Üniversitesi

1834 yılında kurulan üniversiteye Ünlü Şair ve Ressam Taras Şevçenko ‘nun ismi verilmiştir. Sadece felsefe fakültesiyle başlayan üniversite bugün 16 Fakülte, 7 Enstitü,  20.000 öğrencisiyle Ukrayna ‘nın araştırmacı, Çağdaş ve Akademik bir eğitim merkezi olarak hizmet vermektedir. Her yıl 1000 ‘e yakın yabancı öğrenci hazırlık bölümünde eğitim görmektedir.

Kaynak.: qha.com.ua | ProLviv.Com | Ekşi | ayed.com.tr 

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

5 yorum

  1. Ukrayna için önemli bir yere sahip şairlerinden Taras Şevçenko için her yıl etkinlik düzenlendiğini biliyorum.

  2. Lviv Özgürlük meydanın da bulunan Popüler yerlerden biri Ölümsüzler Anıtında bir Heykeli var.

  3. Acılarla yoğrulan bir hayat Nazım gibi. Ukrayna ünlü şairlerinden biri Taras Shevchenko ‘nun hayatı memleketinden uzak sürgün de geçse Bugün Ukrayna halkı gereken değeri kendisine verdiğini düşünüyorum.

  4. Ukrayna da çok sevilen tarihi isimlerden birisi bir çok şehirde eğitim kurumlarına isminin verildiğini yada bir anıta rastlamanız mümkün Ivano Franko gibi Taras Şevçenko da Fikir Babalarından biri..

  5. Ukrayna ‘nın en ünlü isimlerinden biri. Ukrayna da bir çok kurumun adın da geçer.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv için 10 Konsept Restoran

Lviv için 10 Konsept Restoran, Lviv ‘de Konsept olarak nitelendirebileceğimiz başarılı iç ...

Translate »