Anasayfa / Yaşam / Tarih / Hristiyan ve Müslümanların Tarihi Antik Kenti Hotin

Hristiyan ve Müslümanların Tarihi Antik Kenti Hotin

Ukrayna tarihin de Hristiyan ve Müslümanların ortak yaşamını sürdürdüğü Tarihi Antik Kentleri den biri olan Hotin kalesi hakkında yaptığımız araştırmamızı bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Hotin, Ukrayna Müslümanları, Ukrayna da Dinlerin ortak yaşadığı yerler, Ukrayna Hotin Kalesi, Ukrayna Osmanlı Kaleleri, Ukrayna da Türk tarihi, Tarih

İki Dünya’nın Tarihi Antik Kenti Hotin

Ukrayna ‘nın Çernovtsi bölgesi dinyester nehri kıyısında yer alan Khotyn – Hawtin yada Hotin olarak bilinen tarihi yerleşim bölgesidir.  XI – XII yüzyılları arasında Vladimir Svyatoslav dönemin de doğulu slavların inşa ettiği kale adını slavların arasında yaygın olarak kullanılan güzel, istenen anlamına gelen isimden alır. Türkçesi Kulübe “Büyük Balık” anlamına gelir.

Hotin Kalesi Ukrayna, Moldovya, Polonya, Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu ‘nun derin izlerini taşıyor. 2002 yılında şehrin bininci yılı kutlanırken, akademisyenler bölge ve milletler açısından bir çok sırrın bu topraklarda yattığını belirtmişler. Doğu ve Batıyı bağlayan bir ayraç da Hristiyan ve Müslüman toplumların bu bölge de beraber yaşadığı ve ticaret yaptığı geçmişten günümüze taşınan ve bölge de sergilenen bir çok tarihi kalıntıdan anlamanız mümkün.

                  Hotin, Ukrayna Müslümanları, Ukrayna da Dinlerin ortak yaşadığı yerler, Ukrayna Hotin Kalesi, Ukrayna Osmanlı Kaleleri, Ukrayna da Türk tarihi, Tarih

Toplumlara ait geçmişin izlerini taşıyan bu tarihi yer bir dönem Osmanlı imparatorluğu ‘nun büyük askeri karakollarından biri olarak görev almış. Ukrayna topraklarını savunan önemli kalelerden biri olarak gösteriliyor. Bir çok tarihi savaşa tanıklık etmiş mimari anıtlardan biri olarak bugüne kadar ayakta kalabilmeyi başarmış. 

Kamenetz Podolsk ‘a 25 kilometre veya Chernivtsi ‘den Hotin ‘e 65 kilometre mesafe de bulunmaktadır.

Tel.: +38 037 312 29 32 | +38 037 312 13 73 | +38 037 312 13 86

GPS.: 48,52155  – 26,498634

Türk Hamamı, Yüzme havuzu, Haremi bulunan Kale de Türk ve Polonyalı askerlerin, belirli dönemlerde ise kazakların kaldığı bilinmektedir. Kale ‘nin görmüş olduğu en büyük mücadeleler 1509, 1530, 1621 ve 1673 yılında gerçekleşmiş. 

1890 yılında bölge de yapılan kazı da eski döneme ait yaklaşık 1000 yıllık antik kalıntılar ve bir çok millete ait paralar bulunmuştur. bugün St. Petersburg da bir müze de tutulan kalıntıların bir çoğu döneme ışık tutmaktadır.

                     

Kale Bir çok film ve dizi setine ev sahipliği yapmış, bunlar arasında tanıdık olanlar  Taras Bulba, Viper, Zakhar Berkut, Üç Silahşörler, Black Arrow, Yiğit Şövalye Ivanhoe, Ballad, Old Fort, Robin Hood gibi bir çok film ve dizi çekimlerine stüdyo olarak hizmet etmiştir.

Kaynak.: Tıklayınız…

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

8 yorum

 1. Avatar

  Dinyester tarafına gidecek olursanız. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Ukrayna da bizden izleri görebilirsiniz.

 2. Avatar

  O taraflara gitmeyi planlıyordum. Güzel paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık Lviv Haber Ekibi…

 3. Avatar

  Kiev den Lviv ve Odessa yönüne güzergah oluşturuyorduk. Görülmesi gerekenler arasında ekledik güzel yazı olmuş Lviv Haber emeğinize sağlık.

 4. Avatar

  Ukrayna ‘nın geçmişin de bizim bir çok izini görebilirsiniz. Lviv de bir müzeyi gezerken bir bölümün sorumlusu bir bayanla küçük bir sohbetimiz olmuştu. Nereden geldiğimi sordu. ben Türkiye deyince; Oooo dedi. zamanında bizim güzel kızlarımızı hep alıp gitmişsiniz. Anlattı biraz sonra ben de dayanamadım tabi. Dedim; kızlarınızı tarlalar da çalıştırmamışız. saraylar da yaşamışlar genel de
  Bir de biz hiç size zarar vermemişiz. Bakın ben 10 gündür bir çok müzenizi gezdim. Bütün tarihiniz içinde ki kesitler de biz varız ve anılarımız hep kardeşlik dolu… Bu zarif bayan gözlerime baktı sevgi ve saygı doolu bu bakışı ve gülümsemeyi ömrümün sonuna kadar saklayabilirim.

 5. Avatar

  Ukrayna Tarihinde bizden bir çok iz bulunuyor Lviv Müzelerini gezerken bir çok objeye bizden bir parça var.

 6. Avatar

  Çok güzel gezmeye görmeye değer bir yer geçenlerde Tuid başkanı Burak PEHLİVAN ‘da anlatmış bölgeyi. Gezgincilere öneriler…

 7. Avatar

  Ukrayna da görülmeye değer yerlerden biri. Özellikle gidilir mi? Hayır ama bir gezi planının parçası olabilir.

 8. Avatar

  Bir çok medeniyet yaşamış bir bölge olan Ukrayna da bu tip derinlemesine araştırmalarınız çok güzel takdire şayan Lviv Haber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv Paskalya Bayramı – Pysanka Festival

Lviv Paskalya Bayramı, The Festival of Pysanka Ukrayna da her yıl kutlanan ...

Translate »