Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Diğer Haberler / Ukrayna Geleneksel Hutsul Düğün Kültürü

Ukrayna Geleneksel Hutsul Düğün Kültürü

Ukrayna Geleneksel Hutsul Düğün Kültürü nü sizler için kaleme aldık. Ukrayna Geleneksel Hutsul Düğün Kültürü Dünyadaki en büyük mucize iki insanın birbirini anlaması, Tüm mucizeler adeta bunu takip ediyor.  Yüzyılın tıkız yaşamından sıkılanlara alternatif bir yaşam kapısı gibi Gerçekçi, Serüven dolu, Belgesel niteliğinin yanında yaşam ve öyküsel bir tat ile eski düğünlerimizden kesitler bulabileceğiniz bu yazımızı mutlaka incelemelisiniz. Ukrayna 'nın bugün de köylerinde görebileceğiniz gelenekleriyle, hayatlarını beraber geçirmeye karar veren çiftimizin düğününe sizleri de ortak etmek istiyoruz. Batı Ukrayna Karpatlar da geçen bu güzelim düğünün ismi Geleneksel Ukrayna Düğünü Hutsulʹsʹke olarak bilinmektedir. Muhtemelen bir çoğumuz bunu ilk kez duyuyoruz. Yazımızı okuyup, resimleri ve videoları…

Genel Bakış

Süper..!

Özet : Ukrayna Düğün Kültürü

Kullanıcı Oylaması: 4.13 ( 2 oy)

Ukrayna Geleneksel Hutsul Düğün Kültürü nü sizler için kaleme aldık.

Hutsul Düğün Kültürü, Ukrayna Düğünleri, Ukrayna Düğün Kültürü, Hutsul, Dünya Düğün Kültürleri, Ukraynalılar, Ukraine Wedding, гуцульське, Wedding Culture

Ukrayna Geleneksel Hutsul Düğün Kültürü

Dünyadaki en büyük mucize iki insanın birbirini anlaması, Tüm mucizeler adeta bunu takip ediyor.  Yüzyılın tıkız yaşamından sıkılanlara alternatif bir yaşam kapısı gibi Gerçekçi, Serüven dolu, Belgesel niteliğinin yanında yaşam ve öyküsel bir tat ile eski düğünlerimizden kesitler bulabileceğiniz bu yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Ukrayna ‘nın bugün de köylerinde görebileceğiniz gelenekleriyle, hayatlarını beraber geçirmeye karar veren çiftimizin düğününe sizleri de ortak etmek istiyoruz.

Batı Ukrayna Karpatlar da geçen bu güzelim düğünün ismi Geleneksel Ukrayna Düğünü Hutsulʹsʹke olarak bilinmektedir. Muhtemelen bir çoğumuz bunu ilk kez duyuyoruz. Yazımızı okuyup, resimleri ve videoları incelediğiniz de kendi kültürümüzden çokta farklı olmadığını bir çok geleneğin bize çok benzediğini görebilirsiniz.  

Mary ve Nicholas Moskaliuk ailesi 15 çocuk ve 35 toruna sahip, 19 yaşındaki sevimli küçük kızını evlendiriyorlar. Bu düğünün farklı kılan ise günümüz imkanlarından uzak dün ve bugünü buluşturan inanılmaz farklılıklarla dolu bir köy düğünü olması, 

Misafirlerin çoğu Petros dağının eteklerinde ahşap evlerde yaşayan akrabalar ve komşular, Çiftlik yaşamı süren bu insanların belirli imkanları olsa da düğün için herkes burada gibi görünüyor. Bu coğrafya da doğan ve büyüyen çocuklar çiftlik işlerinde büyüklerine yardım edip bu işi öğreniyorlar. Bu bölge de evlenip, genellikle bu bölge de yaşamlarını sürdürüyorlar. 

Hutsul Düğün Kültürü, Ukrayna Düğünleri, Ukrayna Düğün Kültürü, Hutsul, Dünya Düğün Kültürleri, Ukraynalılar, Ukraine Wedding, гуцульське, Wedding Culture

Gelin adayımız bugüne özel tüm hazırlıklarını arkadaşları ve komşuları yardımıyla tamamlamış gibi görünüyor. İşlemeli vışıvanka gelinlik kıyafeti, Bel kemeri, tacı, süslemeleri, özel ayakkabısı, Gelinlik çiçeğine kadar her şey özel olarak elde bütün ayrıntılara dikkat edilerek yapılmışa benziyor.  Tören de modern müzikleri duymanız biraz imkansız tamimiyle geleneklerine bağlı yerel bir orkestra geçmişin ezgilerini taşıyan içinizi neşe ile dolduracak müzikler çalıyor. Şimdiden söyleyelim böyle bir düğüne konuk olursanız kendinizi tutmanız biraz zor kalkıp sizde kalkıp oynamak isteyeceksiniz. 

Her ne kadar sevinç günü olsa da Anne kızı ayrılık göz yaşları tutar. Geleneksel Ekmek pişirilmiş, yeni kurulacak yuvanın bereketli olması için bir çok ayrıntı özenle düşünülerek çiftimizin evi de hazırlanmış, çevreden gelen herkes bu mutlu güne eşlik edebilmek için en güzel geleneksel kıyafetlerini giymiş gelin ve damadı bekliyor. Kiliseye gitme zamanı, geleneklere göre önce genç çiftimizin Tanrı huzurunda birlikteliklerinin kutsanması gerekiyor. Köyün merkezine atlarla yolculuk başlıyor.

Renkli elbiseleriyle neşeli bir kalabalık şarkılar eşliğinde  John ve Angela yolundan Kiliseye yöneliyor. Asma köprü olmadığı için nehrin yanına gelen kalabalık karşıya geçmeyip onları beklemeye koyuluyor. Bir at arabası yardımıyla yakın arkadaşları ve Anne Baba eşliğinde nehri geçen çiftimiz kiliseye gelip Tanrı huzurunda bundan sonraki yaşamlarında beraber olacaklarının sözünü veriyorlar. Birbirleri için yaptıkları dileklerin de ki  Saf, temiz ve samimi söylemleri ikisinin de gözlerine yansıyor. 

Evde düzenlenen küçük bir şölenle dünya evine giren çiftimiz, Sevimli bir restoran da dostlarıyla saatlerce şarkılar söyleyip, Dans ederek düğünlerini kutluyorlar. Erkek evinin avlusunda da devam eden Hutsul düğün eğlencesinin normalde üç gün sürdüğünü öğreniyoruz. Fakat ikinci günün sonunda yorgun düşen çiftimizi yeni evlerine uğurlayan 150 yakın kişi de yavaş yavaş evlerine dönüş yoluna geçiyor.

Ukrayna Düğün Kültürü için daha önce Kaleme aldığımız yazımızı görmek için Tıklayınız…  

GALERİ

 

VİDEO


     

Kaynak.: ProLviv  Foto.: Maxim Balandyuh | BBC Ukrayna   Hutsul Düğün Kültürü – Hutsul Düğün Kültürü  – Hutsul Düğün Kültürü

Hakkında HmmT AYDs

Lviv Haber Genel Koordinatörü

6 yorum

 1. Gelenekleri gerçekten çok Güzel…

 2. UKRAYNALI BİRİYLE EVLİLİK…
  Herkese merhaba. Arkadaşlar burada bir arkadaşımız ukraynalı bir kızla evlilik yapma istediğini ama zorluklarını yada iyi yönlerini bilmediğini ve bu konuda fikirler almak istediğini belirten bir konu açmıştı. Bunun üzerine bende bu konuda ukraynalı bir eşim olduğunu ve her gun Allaha beni eşimle karşılaştırdı için dua ettiğimi belirtmiştim. Bu yorumum üzerine bir çok arkadaştan çok sayıda mesaj aldım. Inanın cok arkadaştan hergun mesaj gelıyor lutfen bizde ukraynalı bir kızla evlilik dusunuyoruz ama nasıl olur nedir ne değildir nasıl olur diye soran mesajlar alıyorum.
  Bende bu durumla ilgili burda herkese tek tek yardımcı olmak yerine genel olarak bu durumdan tecrubelerım dogrultusunda boyle bır yazıyla paylaşmak isteği duydum.
  Ukraynalı bir bayanla evlilik konusunda öncelikle kendinize sormanız gereken başlıca sorular var.
  Bunlar neler.
  1. Gerçekten bunu ne kadar istiyorsunuz.
  2. Sırf evlenmek içinmi yoksa cok güzel bir eşim olsun deyip egonumu tatmin etmek istiyorsun
  3. Yabancı biriyle evil olacağın için toplumda farklı biri olarakmı grünmek istiyorsun.
  4. Yoksa gerçekten aşk evliliği mi yapmak istiyorsun.
  5. Yabancı bir bayanla evlendiğin zaman yaşayacağın zorlukları ve güzellikleri tahmin edebiliyormusun .
  Öncelikle bu soruları kendimize sormamız gerekiyor.
  Gelelim bu işin zor ve güzel yanlarına.
  Zor yanları :
  1. Arkadaşlar en büyük sorun Dil. Ne kadar ingilizcen yada ruscanda olsa bazen bir yerde tıkanıyorsun. Biliyorsunuz biz turkler duygularını anlatırken yada isteklerini manevi şeylerlede anlatabiliyoruz. Ama bunu başka bir dilde anlatması gerçekten zor oluyor.
  2. Din konusu. Arkadaşlar Hıristiyan bir bayanla evleneceksiniz. Eşinizden dınını değiştirme konusunda baskı yapmamalısınız. Empati yapın lutfen. Evleneceğiniz kız size seninle evlenirim ama evlendikten sonar dinini değiştirip Hıristiyan olacaksın dese Dininizi değiştirirmisiniz ? Hayır dediğinizi duyar gibi oluyorum. O yuzden sizde bunu karşınızdakinden istememelisiniz. Eğer eşiniz Müslüman olmak isterse bırakın kendi isteğiyle olsun. Din konusunda devam edersek Hıristiyan bir kadınla evil oldugunuzda bunu aileniz kabullenecek mi ? Kabullenır arkadas benim eşim karım neticede demeyın. Başta hersey normal olabilir ama sonra sorun cıkarmı. Sorun cıktıgında bunu karınızda yansıtıp onuda uzermısınız. Bu soruyu kendinize lütfen içtenlikle sorun.
  3. Kıyafet ve özgürlük : Arkadaşlar ukraynada bayanlar özgür yetişmiştir ve rahat giyinirler. Bu orada hayet normal bir yaşam tarzıdır. Siz eşiniz rahat giyinmek isterse bundan rahatsız olacakmısınız bu soruyu kendınıze sorun. Bu eşinizlede alakalı. Allah razı olsun benim eşim istemediğim bir kıyafet giymez.  ama giymek isterse ne yaparsınız. Eğer size sorarsa ben boyleydım sen benı boyle Kabul ettın ve biz evlendik . şimdi neden boyle istiyorsun derse ve aynı koşullarda yaşamak isterse bunu kaldırabilecekmisiniz. Ukraynalı bayanlar bakımına düşkündür arkadaşlar. Kuaforu makyajı giyimi . bunları karşılayacabilicekmisiniz ? 
  4. Yemek : Arkadaşlar yemek konusuda ayrı bir zorluk. Mutfaklarımız ve damak tadımız farklı. Evendıkten sonra yaklasık 1 sene eşiniz turk yemeklerını ogrene kadar zorluk yaşayacaksınız  keza eşinizde öyle oda zorlanacak ama alışıyorsun . Not: Eşime herseyı sevdirdim. Bir kelle paça sevdiremedim 
  Şimdi gelelim iyi yanlarına :
  1. Ukraynalı kızlar evlendıkten sonra gerçekten eşlerine çok bağlı oluyorlar. (istisnalar kaideyi bozmaz ) iyi günde ve kötü günde eğer gerçekten size severse hiç bir zaman size bırakmaz. Destek olur yardımcı olur.
  2. Çocuklarını çok iyi yetiştirir. Öğretir. üzerine düşer. Iyi bir insan olarak yetişmesi için elinden geleni yapar.
  3. Aldatılmazsa aldatmaz.
  4. Size gerçekten severse bir ekmeği ikiye bölüp asla şikayet etmeden ömür boyu sizinle olur.
  5. Zor günde bırakmaz terketmez.
  6. Gerçekten çok güzeller. Bakımlılar. Evlendıkten sonra kendinizi brad pitt gibi hissedersiniz 
  7. Kıskanırlar. Onu kıskandırmaya kalkmayın. Gözünüzü oyarlar.
  8. Bazı arkadaşlar kapris yapmazlar demiş ama yeri gelince kralını yaparlar  abi kaprissiz bir bayan düşünmek ne mümkün. Kapriste bu işin cilvesi nazı 
  9. iyiyseniz iyidirler. Kötüyseniz arkasına bakmaz çekip gider. Bunu kim yapmaz ki. Değil ukrayna butun dunya kadınları ıcın gecerlı bir durum.
  10. Yaşıklılığa bir yere kadar önem verirler. Emin olun onlar ıcın ıyı bır ınsan olmanız. Ailenizi gecindirmeniz. Kımseye muhtac etmemeniz daha onemlıdır. Yüreğinizi severlerse fiziğiniz hep ikinci hatta üçüncü plandadır.
  11. Sizin istemediğniz kişilerle asla konusmazlar. Yolda yururken kafasını kaldırıp baska bır erkege asla bakmazlar. Emin olun gozunuz arkada kalmaz.
  12. Ailenize bakar. Annenize babanıza elınden geldıgınce yardımcı olur guler yuzlu davranır. Tabı aılenızınde yaklaşımı önemli bu konuda.
  Evet bunlar benım tecrübelerim ve gözlemlerim. Allaha şukur ben şanslıyım . eşim beni seviyor bende eşimi. Allah bozmasın. Bu ıyı bır şans. Aılemlede arası cok ıyı. Annem bile defalarca ıyıkı bu kızla evlenmıssın dedi. Bunu duymakta insanı mutlu ediyor elbette.
  Gerçekten bır ukraynalı kızla evlenmek istiyorsanız mutlaka evlenirsiniz. Emın olun evlilik ve hele bır cocuk sahibi olmak onlar ıcınde cok onemlı. Nerde karşılasırız nasıl buluruz diye sorularda çok geldi. Abi çaba  armut piş ağzıma düş hiç biryerde yok. Onlarda evde kaldım aman aman evlenmem lazım dıye can atmıyorlar. Hersey sana bağlı.
  Tanışma konularında elimden geldıgınce daha sonrakı yazılarımda paylaşmaya çalışacağım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
  Herkese sevgiler saygılar arkadaşlar…

 3. Harika bir kültürleri var. Düğün etkinlikleri de çok eğlenceli

 4. Bazen diyorum bende mi gitsem. Biz de kadın erkek ilişkilerinin cılkı çıktı. Çok hoş kültürleri var.

 5. Bazen Gidip Ukrayna ‘dan evlenesim geliyor. Bizim kültüre ne oldu böyle artık her şey çok zor. Gerçekten insan sevmek sevilmek istiyor ama nasıl oluyor da kendi kültüründe bunu başaramıyor. Anlamsız.

  Neyse konuşmaya kalksan roman olur. Bu konuyla müzdarip bir çok insan var. Emin olabilirsiniz.

 6. Ukraynayı en tatlı, en güzel, en keyifli anlatan site gerçekten başkalarına da örnek olmalı. yazılarınız çok güzel ve gerçekten çok emek isteyen bir olayı gerçekleştiriyorsunuz. lviv haber olarak iyi ki varsınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Akar Lojistik Pazarlama Müdürü Onur Kurtay

Akar Lojistik Pazarlama Müdürü Onur Kurtay oldu.1985 Bursa doğumlu olan Onur Kurtay, Ukrayna ...

Translate »