Anasayfa / Lviv Haber / Haber / Diğer Haberler / Ukrayna Hakkında Gerçekler

Ukrayna Hakkında Gerçekler

Bugün Ukrayna Hakkında bildiğiniz gerçeklere bazı yenilerini ekleme zamanı ceoworld ve bazı web sitelerinden faydalanarak Ukrayna Hakkında Gerçekler in ilginç ve eğlenceli olanlarını derlemeye çalıştık. Eğer Sizin de eklemek istediğiniz Ukrayna Hakkında ilginç bir bilgi varsa Yorum kısmına yaza bilirsiniz. Ukrayna Hakkında Gerçekler Sizler için Ukrayna hakkında en belirgin olduğunu düşündüğümüz eğlence ve ilginçlik dolu bilgileri derledik.  Doğu Avrupa Bölgesinde Yer alan Ukrayna 603.628 km² yüz ölçümüyle Avrupa 'ya sınır Avrupa 'nın En büyük ülkelerinden biridir. Doğu da Rusya Batı da Polonya sınırlarına dayanan sınırlarıyla 2015 yılında dünya bankasının verilerine göre 45,2 Milyon insan yaşamaktadır. Resmi Dili.: Ukraynaca dır. Başkenti Kiev,…

Genel Bakış

İyi..!

Özet : Ukrayna Hakkında İlginç Bİlgiler

Kullanıcı Oylaması: 4.2 ( 3 oy)

Bugün Ukrayna Hakkında bildiğiniz gerçeklere bazı yenilerini ekleme zamanı ceoworld ve bazı web sitelerinden faydalanarak Ukrayna Hakkında Gerçekler in ilginç ve eğlenceli olanlarını derlemeye çalıştık. Eğer Sizin de eklemek istediğiniz Ukrayna Hakkında ilginç bir bilgi varsa Yorum kısmına yaza bilirsiniz.

Ukrayna Hakkında Gerçekler

Sizler için Ukrayna hakkında en belirgin olduğunu düşündüğümüz eğlence ve ilginçlik dolu bilgileri derledik. 

Doğu Avrupa Bölgesinde Yer alan Ukrayna 603.628 km² yüz ölçümüyle Avrupa ‘ya sınır Avrupa ‘nın En büyük ülkelerinden biridir. Doğu da Rusya Batı da Polonya sınırlarına dayanan sınırlarıyla 2015 yılında dünya bankasının verilerine göre 45,2 Milyon insan yaşamaktadır. Resmi Dili.: Ukraynaca dır. Başkenti Kiev, Para Birimi Grivna, Telefon Kodu +380 dir.  

 Kiev, Kyiv, Киев, Київ, Ukrayna Hakkında Gerçekler, Ukrayna, Ukrayna Lviv, Lviv Ukrayna, Ukrayna insanı, Ukrayna Yaşam Tarzı, Ukrayna da yaşanan ilginç olaylar, Ukraine About, Lviv

1.  1934 yılında Paris ‘te düzenlenen küresel dil yarışmasında Dünya ‘da ki en güzel diller arasında Fransızca ve Farsça ‘dan sonra Ukraynaca 3.üncü olarak gösterilmiştir.

2. Ukrayna da yapılan araştırmaya göre 44.000 yıldan fazladır bu topraklarda ikamet ettikleri belirtiliyor.

3. 7 Eşsiz Tarihi Mirasıyla UNESCO Dünya Miras Listesinde, Saint-Sophia Katedrali, Kiev ‘de bulunan Manastır Binaları, Chersonesus Antik Kenti, Karpatların Doğal Kayın Ormanları, Lviv ve Bölgesinde bulunan bir çok tarihi yer, 

4. Düğün Yüzükleri Hristiyan Ortodoks inancına göre Sağ Elde bulunur.

5. Alkollü içecekleri seviyorlar. Dünya Sağlık Örgütüne göre en çok Alkol Tüketilen Ülkeler arasında 6.ıncı sıra da  Yıllık kişi başı alkol tüketim oranı 13,9 Litre.

6. Dünya da En Güzel Kadınlarının bulunduğu ülke olarak 3.üncü sırada 

7. Çok sevdikleri alkollü içecek sadece votka değil, Ulusal içeceklerine Horilka “Küçük Yanan Su” anlamına gelen bir isim veriyorlar.

8. 1993 yılında hükumetin kararıyla Ukrayna Devleti ibaresi geliyor.

9. Avrupa ‘nın coğrafi merkezi, Ukrayna Karpatlar da ki Dilove Köyünden geçer.

10. Dünya’nın en kötü nükleer santral felaketlerinden biri olarak hafızalara kazınan Çernobil Ukrayna topraklarında bulunmaktadır. 

11. Dünya’nın ilk en büyük Kargo Taşıma Uçağı Antonov An-225 Mriya ‘ı üreterek tarihe bir kez daha ismini yazdırmıştır.

12. Dünya ‘nın 12.inci, Avrupa ‘nın 2.inci büyük Ordusuna Sahiptir. 

13. Ukrayna ‘nın Başkenti Kiev, 1941 ‘yılında Nazilere karşı direnişi Kiev Savaşından sonra 1965 ‘te Sovyetler Birliği tarafından Hero City “Kahraman Şehir” ismiyle onurlandırılmıştır.  

14. Business Insider ‘a göre Ukrayna Yüksek Öğretim Kalitesinde öğrenim gören vatandaş endeksinde zeki insanların seviyesinin belirlendiği ilk 40 ülke içerisinde yer almaktadır.  

15. Ukrayna, Dünyanın 5.inci en büyük BT Uzmanlık derecelendirmesine sahiptir.

16. Ukrayna ‘da büyük ölçüde Ortodoks Hristiyan inancı yaygındır.

17. 11.inci yüzyılda Başkent Kiev ‘de Rus para birimi olarak kullanılan Grivna 2 Eylül 1996 ‘da çıkarılan yasa ile bugün Ukrayna Resmi para birimi olarak kullanılmaya devam ediyor.

18. Ukrayna ‘nın Yemek kültürü içerisinde en popüler olarak gösterilen milli çorbası Borscht “Borş” olarak bilinir.

19. Kiev Sviatoshynsko – Brovarska Metro hattında bulunan Arsenalna istasyonu Dünya da bulunan en derin metro istasyonu olarak kayıtlara geçmiştir. Derinliği 105,5 metre dir.

20. Nazım Hikmetin bir Şirinde geçtiği gibi Kiev Şehrine verilen isim biraz kaha karışıklığı oluşturmuş durumda Kiyef Şehri mi Kiev Şehri mi Ukraynaca dan tam tercümesi için Ukraynalılar Kiev kullanımının doğru olduğunu düşünüyorlar…

Kaynak.: CeoWorld.biz Ukrayna Hakkında Gerçekler – Ukrayna Hakkında Gerçekler – Ukrayna Hakkında Gerçekler – Ukrayna Hakkında Gerçekler

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

9 yorum

 1. Avatar

  Ukrayna Doğasıyla Eşsiz Bir Ülke

 2. Avatar

  Her Ülke nin İyi veya Kötü insanı vardır. Bunu Ukrayna için değerlendiremem ama Doğası Eşsiz Güzel, Karpatlara, Dinyester ‘e Dinipro tarafında bir çok yere sayısız gittim. Gerçekten Çok Güzel…

 3. Avatar

  Ukrayna gerçekten çok güzel bir ülke ilk kez kiev ‘e gitmiştim. Sonra Odessa ve Lviv ‘e gittim Ukrayna ‘aya aşık oldum diyebilirim. Lviv Haber ailesine de yaptıkları işten dolayı teşekkür ederim.

 4. Avatar

  UKRAYNA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
  -Dünya üzerindeki birçok kültürden farklı olarak, Ukraynalılar düğün yüzüğünü sol ele değil sağ ellerine takarlar.
  -Dünyaca ünlü “O Sole Mio” şarkısı Ukrayna’da bestelenmiştir.
  -23 Haziran’da kutlanan Ivana Kupala Günü, Ukrayna’nın en eğlenceli geleneksel kutlamalarından biridir. Erkekler ve kızlar, el ele çiftler halinde katılırlar. Ve bir arınma töreninde ateşin üzerinden atlarlar. Yerliler, bir çiftin birbirini tutsak etmeden yangını atlattığında aşklarının bir ömür boyu sürdüreceğine inanıyorlardı.Bu gelenek buradan gelmektedir.
  -Vyshyvanka Ukrayna milli kostümüdür. Çiçeksi detaylarıyla el dokuması nakışlarla süslenmiştir. Hem kadınlar hem de erkekler bu kostümü çeşitli vesilelerle giyerler.
  -Popüler Paskalya yumurtası geleneği Ukrayna’dan geliyor. Aslında, yumurta balmumu ve boya kullanılarak desenlendirilmiştir. Daha sonra balmumu çıkarılmış.Ve sadece boyalar kullanılmıştır.
  -Dünyanın en uzun müzik aleti de Ukrayna’dandır. Boru parçasına benzeyen aletin ismi Trembita’dır.
  -Ukrayna uygarlığının kökeni M.Ö. 4800 yılına dayanıyor. Ülke Trypillian ve İskit uygarlıklarının yaşadığı bölgede bulunmaktadır.
  -Ukrayna, daha önce Neandertallerin yerleşim yeri olan birkaç arkeolojik alana ev sahipliği yapmaktadır.Burada mamut kemikleri bulunmuş olup,ilk atların burada evcilleştirildiği düşünülmektedir.
  -Dünyanın ilk anayasası 1710’da Ukrayna Hetman Pylyp Orlyk tarafından tanıtılmıştır. Bu belgenin amacı, güçler ayrımını getirmektir. Hem vatandaşların hem de hükümetin sorumlulukları ve hakları ortaya konulmuştur.
  -Kiev, 1941’de Nazilere karşı şiddetli direnişinden dolayı Sovyetler Birliği tarafından verilen Kahraman Kent statüsüne sahiptir. Almanlar, Kiev Savaşında burayı kuşatmıştır.
  -2. Dünya Savaşı sırasında Ukraynalı dini liderler tarafından binlerce Yahudi’ye korunma teklif edildi.Yahudiler manastırlara ve Ukrayna evlerine sığınmışlardır. Liderlerden biri olan Metropolitan Andrey Sheptytsky, insani yardım rolüyle ilgili olarak 2013 yılında İftira ve İnkarla Mücadele Birliği tarafından onurlandırılmıştır.
  -Borsh ve varenyky, en popüler geleneksel Ukrayna yemeklerinden bazılarıdır.
  -Kiev’deki McDonald’s dünyanın en yoğun McDonald’slarından biridir.
  -Ukraynalılar yerli votkaları olan Horilka içmeyi tercih ederler.
  -Lviv dünyadaki kişi başına düşen en yüksek kafe sayısına sahiptir. Toplam 1500 kafe vardır.
  -1960’da inşa edilen dünyanın en derin metro istasyonu Ukrayna’dadır.
  -Ortalama ömür 71.48 yıl civarındadır.
  -Ukrayna dünyadaki en yüksek okuma yazma oranına sahip dördüncü ülkedir.
  -Yerli Ukraynalılar nüfusun kabaca yüzde 77,8’ini oluşturur.
  -Yerli halk, dünyanın en ağır uçağı olan An-225 Mriya’yı tasarlamıştır.
  -İlk gaz lambasının icadı Lviv’de gerçekleşmiştir.
  -Ukrayna, Karpatların ilkel kayın ormanları dahil, yedi kadar UNESCO Dünya Mirasına sahiptir.
  -Rusya’dan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük ülkesidir.
  -Avrupa’daki en büyük ordulardan birine sahiptir.

 5. Avatar

  Ivana Kupala 23 haziran degil 6 temmuzu 7 temmuza baglayan gecedir. 23 haziran siz dini takvime gore sanirim alarak soylediniz. Ama calisma guzel tesekkurler

 6. Avatar

  Tarihte Deşt-i Kıpçak denilen Türk toprakları olduğu. Yerleşim birimlerinin isimlerinin çağatayca ve kıpçak lehçelerinde olduğu.
  -Yağmacı Kozakların türk soylu olduklarını ve kafalarının üstünde bıraktıkları uzun saçların amacının; cehenneme giderken biri saçlarından tutup kurtarsın diyedir.

 7. Avatar

  dünyanın ilk ve tek mikro ressamı ukraynadadır

 8. Avatar

  yazilarinizi begeniyorum katki amaciyla kiev Arsenalna metro istasyonu tam 105,5 metre derinlikte..

 9. Avatar

  Uçak biletlerinin uygun olduğu dönemler oluyor. Kesinlikle bunlardan birinden faydalanıp Ukrayna yı görmenizi tavsiye ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

2017 yılına Damga vuran 20 Ukrayna Filmi

Geçtiğimiz yıl gösterimi yapılan ve çok beğenilen 20 Ukrayna Filmi ni sizler ...

Translate »