Anasayfa / Yaşam / Kültür Sanat / Ukrayna Hopak Dansı

Ukrayna Hopak Dansı

Ritmik varyasyonlarla farklı koreografilerin türetildiği Gopak yada Hopak olarak bilinen çevik erkek vücudunun yapabileceği bir tür halk dansı olarak bilinen Ukrayna Hopak Dansı nı sizler için araştırdık.

український гопак, Ukraine Hopak, Ukrayna Hopak Dansı, Ukrayna halk dansı, ukrayna geleneksel dansları, Ukrayna yöresel danslar, Ukrayna Dans Fest, Hopak, Львів, Бойовий гопак, Гопак Вікіпедія, Hopak Dance,

Ukrayna Hopak Dansı

Ukrayna Zaporeje bölgesi Siç yöresinde geleneklerden gelen doğaçlama figürlerle doğmuş, ritmik varyasyonlarla farklı koreografilerin üretildiği Gopak yada Hopak olarak bilinen çevik erkek vücudunun yapabileceği bir tür halk dansıdır. 16.ncı yüzyılda kademeli olarak Ukrayna da yaygınlaşmaya başlayan dans bir çeşit erkek dansı olarak bilinse de bugün bayanlarında katılımıyla dünya çapında gösterilerin yapıldığı Ukrayna ‘yı tanıtım amaçlı projeler de yerini almıştır.

Dans tarz olarak Rusların “Kamarinskaya” ve “Lyavonihu” dansına, Polonyalıların Mazurka, Bulgarın Horo, Biz Türklerin Karadeniz yöresine ait halk danslarına benzemektedir.

Bir grup halinde çiftlerin yaptığı dans olan Ukrayna Hopak Dansı, temel de bireysel dansçılığın yeteneklerinin sergilediği doğaçlama olarak özgürlük hislerinin müzik ve figürlerle anlatılmasıdır.  Erkek figürlerinde Sıçrama, çömelme, yerde ve hava da uzanan çeşitli dönüşlerle simgelerken, Bayanlar için hızlı adımlarla dönüşler şeklinde yapılmaktadır.  Bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Batı Ukrayna da dairesel bir dansına Hopak-Kolo  denilmektedir.

    

Hopak Dans Müziklerinden bazıları; Luben do Od Kyieva, Hop, moi hrechanyky, Meni Hulak-Artemovsky, 

Kazakların da kültürüne yerleşen dansın bazı örnekleri; Mykola Lysenko, Taras Bulba ,PetroSokalsky en Dubno, Borys Yanovsky’ın Karadeniz Duması vb. bir çok örneği klasik müzik ve türkülerle yapılabilmektedir. 

Tarihten gelen figürleriyle dans bir çeşit savunma ve taarruz amaçlı savaş silahlarıyla icra edilmektedir. Bir dövüş sanatı olarak da yaşatılan Hopak dansını Ukrayna ya yapacağınız gezileriniz de bir çok bölge de görebilirsiniz.  

український гопак, Ukraine Hopak, Ukrayna Hopak Dansı, Ukrayna halk dansı, ukrayna geleneksel dansları, Ukrayna yöresel danslar, Ukrayna Dans Fest, Hopak, Львів, Бойовий гопак, Гопак Вікіпедія, Hopak Dance,

L-face  Ukrayna Dansı Facebook Sayfası için  Tıklayınız…

Lviv Hopak Dans Gösterisi

    

Kaynak.: ProLviv

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

4 yorum

 1. Avatar

  Kazaklardan gelen bir dans Dövüş sanatı için kullanılıyordu. şimdiler de Ukrayna ve coğrafyasının bir parçası Hopak dansı deyince benim aklıma gelenler…

 2. Avatar

  Avrupa da gezi sırasında berlin de izlemiştim. Gerçekten harikalar.

 3. Avatar

  Lviv de yakın zaman da Ukrayna Ulusal Dans Festivali olacak. Çok güzel gösteriler olacak. Hopak dansını da canlı performans görme fırsatı bulabilirsiniz.

 4. Avatar

  Lviv de bir kaç gün önce olan etkinlikler şehrin her yanı dansçılarla dolu harikaydı. Ukrayna ziyaretiniz de gösteri programı olursa kesinlikle katılmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Hristiyan ve Müslümanların Tarihi Antik Kenti Hotin

Ukrayna tarihin de Hristiyan ve Müslümanların ortak yaşamını sürdürdüğü Tarihi Antik Kentleri ...

Translate »