Anasayfa / Lviv Haber / Lviv Ekonomi / Lviv Wood Industries Başarı Öyküsü

Lviv Wood Industries Başarı Öyküsü

Wood Industries, Türk şirketlerinin Ukrayna’daki başarılarına yenileri eklenmeye devam ediyor. 116 yıllık köklü bir aile şirketi olan Wood Industries, Ukrayna’da 17’nci yılına girerken yeni bir başarıya imza attı. Lviv merkezli şirket, Ukrayna’da ağaç ürünleri sektöründe ihracatta işlem hacmine göre liderliği elde etti. Türk Kökenli Şirket Wood Industries Başarı Öyküsü | Lviv Haber 116 yıllık aile şirketinin Ukrayna’daki başarısı: İhracat şampiyonu Türk şirketlerinin Ukrayna’daki başarılarına yenileri eklenmeye devam ediyor. 116 yıllık köklü bir aile şirketi olan Wood Industries, Ukrayna’da 17’nci yılına girerken yeni bir başarıya imza attı. Lviv merkezli şirket, Ukrayna’da ağaç ürünleri sektöründe ihracatta işlem hacmine göre liderliği elde etti.…

Genel Bakış

Çok İyi..!

Özet : Lviv Türk İş Dünyası

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Wood Industries, Türk şirketlerinin Ukrayna’daki başarılarına yenileri eklenmeye devam ediyor. 116 yıllık köklü bir aile şirketi olan Wood Industries, Ukrayna’da 17’nci yılına girerken yeni bir başarıya imza attı. Lviv merkezli şirket, Ukrayna’da ağaç ürünleri sektöründe ihracatta işlem hacmine göre liderliği elde etti.

Türk Kökenli Şirket Wood Industries Başarı Öyküsü | Lviv Haber

116 yıllık aile şirketinin Ukrayna’daki başarısı: İhracat şampiyonu

Wood Industries, Lviv Wood Industries, Ukrayna Türk Keresteciler, Lviv tuid, Lviv Türk iş adamları, Lviv Kereste fabrikaları, Lviv Ağaç transferi, Lviv Türkiye taşımacılık,

Türk şirketlerinin Ukrayna’daki başarılarına yenileri eklenmeye devam ediyor. 116 yıllık köklü bir aile şirketi olan Wood Industries, Ukrayna’da 17’nci yılına girerken yeni bir başarıya imza attı. Lviv merkezli şirket, Ukrayna’da ağaç ürünleri sektöründe ihracatta işlem hacmine göre liderliği elde etti. Şirketin Ukrayna’daki fabrikası bugün, ailenin sekizinci kuşak üyesi olan Selim Tever ve Fatih Tever’e emanet. Aynı zamanda TUİD Batı Ukrayna Temsilcisi olan Selim Tever ile, Lviv’e 60 kilometre mesafedeki fabrikalarında yaptığımız söyleşide şirketin faaliyetlerini ve Batı Ukrayna’nın Türk yatırımcıları için sunduğu fırsatları konuştuk.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

İstanbul doğumluyum. Orta okulu ve liseyi Fransız Lisesi’nde okudum. Yeditepe Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü mezunuyum. Ukrayna’ya yaklaşık 4,5 sene önce geldim. Bir sene İvano-Frankovsk’ta kaldım, 3,5 yıldır da Lviv’deyim.

Şirketinizin hakkında bilgi verir misiniz?

Aile şirketiyiz. Yaklaşık 116 yıldır bu sektördeyiz. Ben şirkette ailenin sekizinci kuşak üyesiyim. Ukrayna’da 17 yıldır faaliyet gösteriyoruz. İlk önce büyüklerimiz buraya geldiler. Daha sonra ağabeyim Fatih Tever ile birlikte amcamızdan ve babamızdan bayrağı devraldık. Ağaç kaplama üretimi yapıyoruz. Ukrayna’dan Türkiye’nin de dahil olduğu 16-17 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatımız ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerine. Ukrayna’da yaklaşık 250 çalışanımız var. Entegre bir tesisisiz.

Şirketimiz aslında kereste kökenli. Düzce’de müşterimizin talebi doğrultusunda kaplama sektörüne girdik. Düzce’de 1999 depreminden sonra üretim imkanı azalınca, Ukrayna’da yatırım yapma kararı alındı. Ukrayna’da ilk önce bir fabrika kiralandı. Burası ise kendi yerimiz.

Wood Industries, Lviv Wood Industries, Ukrayna Türk Keresteciler, Lviv tuid, Lviv Türk iş adamları, Lviv Kereste fabrikaları, Lviv Ağaç transferi, Lviv Türkiye taşımacılık,

Ukrayna’da ihracat şampiyonu olarak önemli bir başarıya imza attınız. Bunu neye bağlıyorsunuz? 

Ukrayna’da önceki yıllarda da yatırım ve ihracat alanlarında ödüller almıştık. En son 2014 yılında yatırım ödülü, 2015’te ise ihracat ödülü verildi. Bunu, Avrupa’da bugün kendi sektörümüzde bilinen bir marka olmamıza bağlıyorum. Fabrikamızın adı Industries olmasına rağmen Avrupa’da bile herkes bizi soyadımızla, Tever olarak biliyor. Üretimimizi ve ihracatımızı sürekli artırmamızda, güvenilirliğimizin de önemli payı var. Aileden gelen bir gelenek olarak, işimizi çok severek yapıyoruz.

Ukrayna’da bugün ağaç ürünleri sektörünün içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Türk şirketleri bu sektörde hangi konumda? 

Ukrayna’da bugün bu sektörde rekabet eskisine göre artmış durumda. Ukrayna’nın 10 milyon metrekare ormanı var. Türkiye’de bu rakam 25 milyon metrekare. Ama Ukrayna’daki ormanların kalitesi daha yüksek olduğu için buraya ilgi arttı. Son dönemde sektörel bir sıkışma yaşanıyor. Bu ortamda tecrübesi ve birikimiyle ön plana çıkan şirketler başarılı oluyor. Ukraynalı ciddi şirketler de var. Ukraynalılar da artık bu sektörde adından söz ettiriyor. Bu sektörde Batı Ukrayna’da faaliyet gösteren irili ufaklı birçok Türk firması da bulunuyor. Ukrayna genelinde ağaç sektöründe büyükçe diyebileceğimiz 10-15 Türk şirketi olduğunu tahmin ediyorum.

Ukrayna’nın sizin sektörünüzde ve genel olarak Türk yatırımcıları için sunduğu avantajlar var mı? 

Bu sektörde Ukrayna’da Türk yatırımcısına hitap edebilecek çok ciddi teşvikler yok. Örneğin yeni bir makine getirilirken gümrükte yüzde 3-4 civarında bir teşvikte bulunuluyor. Doğru yerlerde, doğru zamanda, doğru insanlarla birlikte olmak en önemlisi. Lviv, bence yatırımcılar için Ukrayna’da eşi benzeri olmayan bir yer. Yerel yönetimler bize karşı çok sıcakkanlı ve Türk yatırımlarına özel ilgi duyuyorlar. Özellikle yabancı yatırımcıların gelmesini istiyorlar. Yabancı yatırımcılara karşı Lviv’de gösterilen bu ilgiyi ben Ukrayna’nın başka bir bölgesinde görmedim. Dolayısıyla bunu iyi değerlendirmek gerekiyor. Türk yatırımcılarının, Ukrayna’daki şartları değerlendirerek başarılı olabileceğine inanıyorum. Avrupalılar buradaki sistemde boğulup, çok fazla uğraşmak istemez. Türk yatırımcılar ise yılmadan mücadele etmeye yatkın oldukları için avantajlılar.

Batı Ukrayna’da tarım, enerji, inşaat, gayrimenkul, şarapçılık gibi sektörler öne çıkıyor. Özellikle enerjide Ukrayna atılım yapmak istiyor. Bu konuda EBRD’nin sağladığı krediler var.

Ukrayna’daki ekonomik kriz şirketinizi nasıl etkiledi? 

Her ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da ekonomide bazı dalgalanmalar oluyor. Biz ihracatçı olduğumuz için ekonomideki olumsuzluklar bizi çok fazla etkilemedi. Ama tabii düzenin bozulmasının getirdiği bazı olumsuzluklar yaşandı.

Wood Industries, Lviv Wood Industries, Ukrayna Türk Keresteciler, Lviv tuid, Lviv Türk iş adamları, Lviv Kereste fabrikaları, Lviv Ağaç transferi, Lviv Türkiye taşımacılık,

2017 yılı hedefleriniz neler?

Her sene öncelikli hedefimiz, bir önceki senenin üzerine ekleyebilmek. Kendi sektörümüzle ilgili yeni yatırım planlarımız var. Kapasitemizi artırarak büyümeye gitmeyi, yeni malzeme üretimlerine girmeyi düşünüyoruz.

Siz aynı zamanda TUİD’in Batı Ukrayna Temsilciliğini yürütüyorsunuz. TUİD’in bu bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? 

TUİD Batı Ukrayna ve Lviv Temsilciliklerinin açılışını beraber yaptık. En önemli amacımız, yatırımcıların önünü açmak, işlerini kolaylaşırmak, insanları doğru kişilerle buluşturmak. Buraya büyük çaplı ciddi Türk yatırımcılarının gelmesini istiyoruz. Örneğin Danimarkalı, Polonyalı yatırımcılar ekonomik olarak ciddi hacimlere sahipler. Bizim de burada daha fazla söz sahibi olabilmemiz için bu ekonomik hacmi yakalamamız gerekiyor. Bugün Ukrayna’da yatırım yapmak için çok doğru bir zaman. Önümüzdeki mayıs ayında burada bir yatırım forumu düzenlemeyi planlıyoruz. Esas amacımız Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu yatırımcıları, hedef kitleyi buralara çekebilmek. Biz yatırımcıların özellikle Lviv’e gelmesini istiyoruz. Lviv bu anlamda ciddi fırsatlar sunuyor.

Türk sanayisi son 15 yılda ciddi ivme kazandı. En son Lviv’de düzenlenen İş Forumu’nda, TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, konuşmasında Türk organize sanayi bölgelerinin başarısından bahsetmeye hazırlanırken, Ukraynalı bir konuşmacı, Türkiye’deki organize sanayi bölgelerini örnek gösterdi. Türkiye’de sanayi bölgelerinde yapılan yatırımların ve Türkiye’nin sanayisinin son 15 yılda gösterdiği atılımın, bizden önce bir Ukraynalı tarafından ayrıntılı bir sunumla anlatılması, bizi gururlandırdı. Hatta moderatör, “Burak Beyin konusuna girmeyelim” diyerek esprili şekilde uyarıda bulundu. Yani bizi iyi izliyorlar, bizi bizden daha iyi takip ediyorlar, Türkiye’yi model olarak almak istiyorlar.

Kaynak.: TUİD  Wood Industries, Lviv Wood Industries, Ukrayna Türk Keresteciler, Lviv tuid, Lviv Türk iş adamları, Lviv Kereste fabrikaları, Lviv Ağaç transferi, Lviv Türkiye taşımacılık, Wood Industries, Wood Industries, 

Hakkında HmmT AYDs

HmmT AYDs
Lviv Haber Genel Koordinatörü

2 yorum

 1. Avatar

  facebook sayfamız.TIKLAYIN..https://www.facebook.com/profile.php?id=100013319895852 YENİLENEBİLİR BİOKÜTLE ENERJİDE

  ATIKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

  1. ORMANSAL ÜRÜNLERİN (AHŞAP – MOBİLYA – TAHTA PALET – KERESTE – TOMRUK KAPAĞI – 30 CM ÇAPA KADAR DAL ODUN PARÇALARI – KABUKSU ÜRÜNLER – KOZALAK – VS…) PARÇALANIP ÖĞÜTÜLÜP KURUTULULARAK PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ

  2. TARIMSAL ATIKLARIN (ÇAY TOZU – MISIR SAPI – PAMUK SAPI – HAŞHAŞ SAPI – KEKİK TOZU – BUĞDAY SAPI – ARPA SAPI – SAMAN ARTIKLARI – ÜZÜM ÇÖPÜ – VS…) PARÇALANIP ÖĞÜTÜLÜP KURUTULULARAK PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ

  3. ÇIRÇIR – İPLİK – TEKSTİL – GERİ DÖNÜŞÜM – KAĞIT VE AMBALAJ FABRİKALARIN ARTIK VE ATIKLARININ ÖĞÜTÜLÜP KURUTULARAK PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ

  4. TAVUK,BÜYÜK BAŞ VE KÜÇÜK BAŞ HAYVAN GÜBRELERİNİN ÖĞÜTÜLÜP KURUTULULARAK PELLET YAKITA VEYA KURU GÜBREYE ÇEVRİLMESİ

  5. 2 FAZ VE 3 FAZ ZEYTİN YAĞ POSASI PİRİNANIN KURUTULUP PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ VE KARASU MADDESİNİN BUHARŞALTIRILMASI

  6. MEYVE POSASI (NAR KABUĞU – PORTAKAL KABUĞU – ŞEFTALİ ÇEKİRDEĞİ – ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ VS…) ÖĞÜTÜLÜP KURUTULUP PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ

  7. MADEN ATIKLARININ ( LEONARDİT – TORF – BENTONİT – GRAFİT TOZU – MERMER TOZU – KÖMÜR TOZU VS … ) KURUTULMASI

  8. KANALİZASYON VE ARITMA ÇAMURLARININ KURUTULARAK PELLET YAKITA ÇEVRİLMESİ

  9. PARÇALAMA – CİPS – YONGA -TOZ TALAŞ – ÖĞÜTME – KURUTMA – PELLETLEME – SOĞUTMA – TORBALAMA – DEPOLAMA – TAŞIYICI SİKLON SİSTEMLERİ VE FULL OTOMASYON SİSTEMLERİ KURMAKTAYIZ !!!

  Saygılarımla / İyi Çalışmalar

  pazarlama müdürü: MUHAMMET ÖZKAN

  BİOMAKSAN ENERJİ MAKİNALARI SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
  gsm : 0544 543 80 40
  Tel : 0232 853 16 38
  E-mail : biomaksan@gmail.com
  Adres : 7 Eylül Mah.5565 Sok.No:67/1 TORBALI / İZMİR

 2. Avatar

  Ukrayna da Başarılı Türk iş adamı girişimlerinden biri daha, Türkiye Ukrayna ilişkilerinin gelişmesinde öncü kişiler. Başarılarının devamını dilerim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Buraya Bakarlar

Lviv Food And Good

Lviv ‘de konsept Türk işletmelerine bir yenisi eklendi. Lviv Food And Good,   ...

Translate »